banner1518

banner1567

banner1334

banner1345

banner1496

banner1324

Samsun'da esnaf o paketi bekliyor! 'Alacaklar kapıya dayandı'

Samsun'da esnaf odaları başkanları, kısa çalışma ödeneğinin bir faydası olmadığını, esnafa yönelik destek paketi beklediklerini söyledi.

SAMSUN 02.12.2020, 08:13
319
Samsun'da esnaf o paketi bekliyor! 'Alacaklar kapıya dayandı'

Esnafın her geçen gün daha da zor günler yaşadığını belirten Samsun esnaf odaları başkanları, kısa çalışma ödeneğinin esnafa bir faydası olmadığını, bir önce esnafa yönelik destek paketinin, açıklanması gerektiğini ifade etti.

İVEDİLİKLE AÇIKLANMALI 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un, koronavirüs sebebiyle kısa çalışma ödeneği için yeni başvuruların 1 Aralık 2020 tarihi itibarıyla tekrar başlayacağını söylemesinin ardından açıklamalarda bulunan Samsun Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüb Güler, Samsun Servisçiler Odası Başkanı Hüseyin Binay ve Samsun Kahveciler Odası Başkanı Mustafa Kara, kısa çalışma ödeneğinin esnafa bir katkısı olmadığını, ivedilikle 'Esnaf Destek Paketi'nin açıklanması gerektiğini söyledi. 

DÜZLÜĞE ÇIKAMAYIZ

Kısa çalışma ödeneğinin esnafa bir faydası olmadığını kaydeden SESOB Başkanı Hacı Eyüb Güler, " Biz esnaflar olarak ayrı bir paket bekliyoruz. Bize 1 sene sonra geri ödemeli ve faizsiz kredi desteği lazım. Benim dükkanım kapandı. Pandemi sürecinde evimi ve arabamı satmak zorunda kaldım. Borcum var. Bu kadar sıkıntı ve borç varken kısa çalışma ödeneği benim işime yaramaz. Biz bu parayı nasıl ödeyeceğiz? Destek paketini bekliyoruz. Ufak tefek yardımlarla düzlüğe çıkamayız" dedi.

HİBE DESTEĞİ BEKLİYORUZ

Hibe desteği beklediklerini belirten Samsun Servisçiler Odası Başkanı Hüseyin Binay, "Kısa çalışma ödeneği bizim işimize yaramaz. Bunca borcun içinde, bu küçük bir etken. İŞKUR'da verecekleri bir miktar para bizi doyurmaz. Bizim başka beklentilerimiz var. Bandrol, vergi ve araç muaynelerinde bir yardım bekliyoruz. 10 aydan beri bekliyoruz. 13 madde verdik, bu maddelerin 5-6 tanesi kabul görürse öpüp alnımıza koyarız. Bu sıkıntılı süreçte az da olsa faydası dokunur" diye konuştu. 

YÜZLERİNE BAKAMIYORUM 

Esnaflarının yüzüne bakamadığını belirten Samsun Kahveciler Odası Başkanı Mustafa Kara ise, "Kısa çalışma ödeneğinin esnafa bir katkı sağlayacağını düşünmüyorum. Bunun tatminkar bir tarafı yok. İnsanları böyle bir beklenti içerisine sokmanın bir mantığı yok. İşyeri sahipleri ne yapacak? Kiraları kim ödeyecek? Biz bir umutla Cumhurbaşkanı ne diyecek diye ağzının içine bakıyoruz. 9 aydır esnaflar evlerine ekmek götüremez hale geldi. AVM'lerin girişinde HES kodu soruluyor. Esnaflar da sorsun. Biz bu durumdan aciz miyiz? Alacakları kapıya dayandı" ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)