banner1589

banner1608

banner1526

banner1588

banner1587

banner1324

banner1581

Samsun'da çiftçi umutlu! Mart ayını atlatırsak...

Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, kar yağışı ile birlikte üreticinin mutlu olduğunu söyledi

Samsun 01.03.2021, 23:20
185
Samsun'da çiftçi umutlu! Mart ayını atlatırsak...

Samsun'da çiftçinin yüzü karla güldü Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, kar yağışı ile birlikte üreticinin mutlu olduğunu söyledi


Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, mevsim normallerin üzerinde seyreden sıcaklıklarından, kar yağışının çiftçiyi memnun ettiğini belirtti. Tütüncü, "Mart ayını don, sis ve duman olmadan atlatırsak, güzel bir yaz bizi bekliyor" dedi. 

Sıcaklıkların bir dönem endişe verdiğini belirten Başkan Tütüncü, "Kar yağışından dolayından herhangi bir aksilik yaşanmadı, aksine sevindirici oldu. Kar yağışı çiftçinin bağına, fındık ve meyve bahçesine kar yorgan gibi geldi. Mevsim normallerinin üzerinde olan sıcaklardan dolayı, fındıklar tam çicek açmaya yönelmişken, karın yağması çicek açmaya erteledi. Endişeliydik. Fındığın, buğdayın, meyvenin bu kara ihtiyaçı vardı. Tarıma ve çiftçiye bu yağış makbule geçti, çok güzel oldu" ifadelerini kullandı.

ÇİFTÇİ ZARAR YAŞAMADI

Üreticilerin dona karşı endişe yaşadıklarını belirten Başkan Tütüncü, "Sıcaklardan dolayı fındık ve meyve bahçeleri çicek açacaktı. Üretici bu dönemde mağdur olacaktı. Yani kar yağışı çok işe yaradı. Üreticinin zararı olmadı.  Şu anda Bafra ve Çarşamba'da Ovası'nda üretim devam ediyor.Sebze, tere, maydanoz, marul, ıspanak ve pancarhasadı gerçekleştirilen ürünler. Don, sis ve duman olmadan atlatırsak, güzel bir yaz bizi bekliyor" diye konuştu.

Dilber BAHADIR 

Yorumlar (0)