banner1620

banner1608

banner1526

banner1588

banner1525

banner1324

banner1581

Samsun da başkanlar planı değerlendirdi...Uygulamayı görmek gerek

Samsun Barosu Başkanı Av. Pınar Gürsel Yıldıran ve eski Samsun Barosu Başkanı Ersoy Üstay, 'İnsan Hakları Eylem Planı'nda önemli kısmın, uygulama olduğunu belirtti.

Samsun 03.03.2021, 21:45 03.03.2021, 21:55
630
Samsun da başkanlar planı değerlendirdi...Uygulamayı görmek gerek

 Samsun da başkanlar planı değerlendirdi...Uygulamayı görmek gerek Samsun Barosu Başkanı Av. Pınar Gürsel Yıldıran ve eski Samsun Barosu Başkanı Ersoy Üstay, 'İnsan Hakları Eylem Planı'nda önemli kısmın, uygulama olduğunu belirtti.

 
Samsun Barosu Başkanı Av. Pınar Gürsel Yıldıran ve eski Samsun Barosu Başkanı Üstay, 'İnsan Hakları Eylem Planı'nda önemli kısmın uygulama olduğunu vurgulayarak, hayata geçirilmesiyle sorunların, çözüleceğini söyledi.

BAŞKANLAR DEĞERLENDİRDİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan 9 amacı, 50 hedefi,  393 faaliyeti ve 11 temel ilkeyi içeren İnsan Hakları Eylem Planı'na ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Yıldıran, plana olumlu baktığını ancak uygulamada görülmesi gerektiğini söyledi. Üstay ise "Plandan ziyade eyleme bakmak lazım" dedi

UMARIM HAYATA GEÇİRİLİR
"Adalet Bakanımız avukat kökenlidir. Gerçekten samimiyetine ve çabasına da inanıyorum. Asıl olan niyettir" diyen Başkan Yıldıran, "Anayasımızda bunları hayata geçirecek maddeler var. Yargı Reformu Paketi'nde olduğu için sanki çok yeniymiş gibi düşünülüyor ama öyle değil. Umarım samimiyetle takip edilir ve hayata geçirilir. Nereden gelirse gelsin, kendi hükümetimiz, kendi yürütme organımızdır. Avukatlığın iyileştirilmesi konusunda yapılacak her türlü çalışmanın yanındayız" ifadelerini kullandı.

FAKÜLTELER KAPANMALI
Hukuk fakültelerinde eğitimin 5 yıla çıkarılacağına dikkat çeken Yıldıran, "Asıl sorun hukuk fakültelerinin son 15 yılda kontrolsüz bir şekilde türemesidir. Çok kolay hukuk fakültesi açılıyor. Hukuk fakültelerinin 5 yıl olması değil. Hukuk fakültelerinin kapanması gerekiyor. Ayrıca hakimlere coğrafi teminattan bahsediliyor. Bunun da öncesine gidip hakimlerin liyakatsiz bir şekilde meslek kabullerinin yapılması gerekiyor. Hakimler değerlendirmeden geçirilip ona göre seçilmelidir." dedi.

UYGULAMA ÖNEMLİ 
Eski Samsun Barosu Başkanı Ersoy Üstay ise, " Plandan ziyade eyleme bakmak lazım. Kağıda yazılı olanlarla Türkiye yürümüyor. Bir şeyler yapılacak gibi görnüyor ancak bunu yaşamak lazım. Çünkü bugün, anayasamıza bile uyulmuyor. Baştan beri aksayan taraflar var. Parti başkanlığı da yaptım. Bir ara nasıl bir anayasa olması gerektiğiyle ilgili bir çalışma yaptım. Tam olarak uygulama önemli. Kağıtta yazılanlarla ilgilenmiyoruz" dedi. 

Yorumlar (0)