banner1518

banner1365

banner1519

banner1499

banner1334

banner1534

Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu'dan faiz çıkışı

Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, Merkez Bankası tarafından yapılan faiz artırımını eleştirdi

SAMSUN 20.11.2020, 21:45
115
Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu'dan faiz çıkışı

Merkez Bankası tarafından yapılan faiz artırımını eleştiren Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, enflasyonun yüksek olduğu, hayatın pahalandığı, yatırımların durma noktasına gelmesi dolayısıyla faizin yükseldiğini söyledi.

FAİZ NEDEN ARTTI?
Pandemi sürecinde neredeyse tüm ülkelerde faizlerin düştüğünü kaydeden Armutçu, "Dünyada durum buyken, ülkemizde faizin artırılmasının gayesi nedir?" dedi. 
EN ÖNEMLİ SINAVIYDI
Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın ilk ve en önemli sınavı para politikası kurulu toplantısı olduğunu ifade eden Armutçu, "Ağbal, piyasaların beklentisi doğrultusunda faizi 475 baz puan arttırarak yüzde 15 seviyesine çıkardı.  

Pandemi sürecinde neredeyse tüm ülkelerde faiz düşerken, hatta negatif faiz bile söz konusuyken, ülkemizde faizin artırılmasının gayesi nedir" şeklinde konuştu.

MÜCADELE MÜMKÜN DEĞİL
'Faiz yüksek olduğunda enflasyon yüksek olur, yatırım durur, hayat pahalanır' tezinin doğru olmadığını belirten Armutçu, "Tam aksine hayat pahalandığı ve yatırımlar durma noktasına geldiği için faiz yükselir. Faizi dünyanın bir gerçeği olarak kabul edenlerin, borca dayalı para sistemi ile ekonomilerini yönetenlerin, ülkemize tarihinin en büyük borçlanmasını yaptıranların, faizle mücadele etmeleri mümkün değildir" ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)