banner1571

banner1585

banner1526

banner1588

banner1576

banner1324

banner1581

Kurupelit Yat Limanı'nda neler oluyor? Memişoğlu'ndan o karara tepki

TMMOB Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, Kurupelit Yat Limanı'nın doldurulmasınının  yanlış olacağını söyledi 

Samsun 25.09.2020, 10:03 25.09.2020, 11:10
1383
Kurupelit Yat Limanı'nda neler oluyor? Memişoğlu'ndan o karara tepki

Samsun'da yanlış projelendirilmesi nedeniyle su sirkülasyonu sağlayamayan ve kumla dolduğu için hizmet veremeyen Kurupelit Yat Limanı'nın doldurulmasına karar verildi

Samsun Atakum İlçesi'nde bulunan, su sirkülasyonu sağlayamadığı için yosunlanarak kötü koku oluşmasına neden olan Kurupelit Yat Limanı'nın doldurulmasına karar verilerek ihaleye çıkarıldı.

LİMAN DOLDURULACAK

İhale şartnamesinde “mevcut mendireğin iç tarafının tamamen veya kısmen doldurularak dolan alanın Ana mendireğinden itibaren açık denize doğru yeni bir yat limanı projelendirilmesi ve alternatifleri üzerinde çalışılacak” ifadelerine yer verildi. 

ÇALIŞMALARA BAŞLANACAK

Buna göre, yüklenici tarafından 30 takvim günü içerisinde, mevcut yapılar dikkate alınarak alternatifli planlama yapılacak, taslak vaziyet planı 2 alternatifli olarak idareye sunulacak. Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin de uygun görüşü alınarak Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü'nün onayına sunulacak. Uygun görülmesi halinde ise önce modelleme sonra da sondaj çalışmalarına başlanacak.  İhale ise 12 Ekim 2020'de saat 10.00'da açık ihale usulü ile yapılacak. 

MEMİŞOĞLU'NDAN TEPKİ

Mimarlar Odası Samsun Başkanı İshak Memişoğlu, Atakum İlçesi'nde bulunan Kurupelit Yat Limanı'nın hatalı projelendirilmesi nedeniyle doldurulması kararının yanlış olduğunu belirterek, "Bugünkü yönetim burayı yanlış bir yatırım olarak değerlendiriyorsa, aynı yanlışı şu anda kendisi yapıyor. Bu yanlıştan geri dönülmelidir" dedi.  

Yat limanındaki yosunlanşamanın deniz suyundaki sirkülasyan eksikliğinden kaynaklandığını belirten Memişoğlu, çözümün doldugu olmadığını kaydetti.

KIYILAR YOK EDİLİYOR

Samsun'un sahil  kenti olduğunu ve bu tür dolgu projeleri ile şehrin kıyıdan kopartıldığını belirten Memişoğlu, "Denizi doldurmak ve kıyıyı vatandaşlardan uzaklaştırmak doğru bir yaklaşım değil. Buna şiddetle karşıyız. Bizim dolgu sahalarına ihtiyacımız yok. Bu halkın projesi değil. Halkın böyle bir projeye ihtiyacı yok. Biz halkın ihtiyaçlarını karşılayan projeler istiyoruz. Oradaki kıyının bozulmaması gerekiyor. Kıyılar tahrip edilerek yok ediliyor. Bugünkü yönetim burayı yanlış bir yatırım olarak değerlendiriyorsa, aynı yanlışı şu anda kendisi yapıyor. Bir an önce bu yanlıştan geri dönülmelidir" diye konuştu.

 

BÜYÜKŞEHİR ALTINDAN KALKAMAZ

Yat limanının dolgu sahasına dönüştürülmesi halinde sorunların ortaya çıkacağını kaydeden Memişoğlu, "Burayı marina olarak bilip de konut sahibi olan bir çok insan var. Eğer bu alan doldurulursa Samsun Büyükşehir Belediyesi maddi ve manevi tazminatların altından kalkamaz. Oradaki insanlar önlerindeki marinanın kaldırılmasının mutlaka sorgulamasını yapacaklardır" ifadelerini kullandı.

Merve İLHAN


 

Yorumlar (2)
Ali ibal 7 ay önce
Yukardan çekilen resme bakıldığında denizden gelen suyun önü tamamen kesilmiş görünüyor. Suyun önü aralıklarla açıldığında yosunlaşma ve pis koku önlenmiş olur..hatalı yapılmış bir proje
İhsan Yeşil 7 ay önce
Teşekkürler İsak başkan bizi yalnız bırakmıyacanızı biliyordum. Ankaradan sesinin daha gür çıkacağını bu yazınla herkese göstermiş oldun. Körfez sakinleri olarak bizlerde boş durmayacağız. Daima yanınızda ve iletişimde bulunacağız.