banner1518

banner1365

banner1526

banner1499

banner1334

banner1534

İl Sağlık Müdürü Oruç'tan Samsunlulara sitem

Samsun Valiliği Sağlık İl Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, Samsun'da yeterince destek göremediklerini belirterek, "Samsun halkının virüse karşı hayatını ortaya koyarak kahramanca mücadele eden sağlık çalışanlarımızın yanında olmasının zamanı hala gelmedi mi?" dedi.

SAMSUN 27.11.2020, 12:59 27.11.2020, 13:39
335
İl Sağlık Müdürü Oruç'tan Samsunlulara sitem

Samsun Valiliği Sağlık İl Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, Samsun'da yeterince destek göremediklerini belirterek, "Samsun halkının virüse karşı hayatını ortaya koyarak kahramanca mücadele eden sağlık çalışanlarımızın yanında olmasının zamanı hala gelmedi mi?" dedi.

HALKTAN GEREKEN DESTEĞİ GÖRMÜYORUZ

Samsun’da vaka sayısında yaşanan artışla ilgili birçok kez uyarıda bulunarak, Tüm Samsunluların desteği olmadan başarı kazanamayacaklarını vurgulayan ve halkın tüm kesimlerinden gereken desteği göremediklerini söyleyen Sağlık İl Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, bir kez daha tüm Samsunlulara çağrıda bulundu. “İlimizde vaka sayısı artmaya devam ediyor ve artık kritik eşiği geçmeye başlıyoruz. Güçlerinin son damlasına kadar her alanda, en ön safta mücadele eden sağlık çalışanlarımız yoruldu. Onları korumamız lazım. Samsun halkının virüse karşı hayatını ortaya koyarak kahramanca mücadele eden sağlık çalışanlarımızın yanında olmasının zamanı hala gelmedi mi?" dedi.

VURDUMDUYMAZLIK SAĞLIK ÇALIŞANLARININ MORALİNİ BOZUYOR

Ev ziyaretlerinin koronavirüsün bulaşmasındaki etkisini dile getiren Oruç, "Ev ziyaretlerine bir son vermenin; gerekmedikçe dışarı çıkmamanın; sosyal mesafeye eş, dost akraba ayırımı yapmadan tavizsiz dikkat etmenin; maskesiz dışarı çıkmamanın zamanı artık gelmedi mi? Neyi bekliyoruz? Halen temaslı olduğu halde evde izolasyon koşullarına uymayan ya da temaslılarını bildirmeyen kişiler olduğunu görmek bizi üzüyor, bu vurdumduymazlık sağlık çalışanlarımızın moralini bozuyor. Virüse ancak sizin önlemlere ve kurallara karşı duyarlılığınızla geri adım attırabiliriz. Yanımızda olun, hep beraber bu mücadeleyi kazanalım” diye konuştu. 

ÖNLEMLERE UYUM ÖNEMLİ

Samsun’da vaka seyrinde görülen dalgalanmanın tamamen halkın önlemlere uyumuna bağlı olduğunu daha önce ifade ettiklerini söyleyen Sağlık İl Müdürü Oruç, “Tablo halen böyle devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda halkımızın dikkati ve uyumu vakaları düşürdü, ancak süreçte nasılsa bana bir şey olmuyor, vaka sayıları da azaldı düşüncesiyle yine kurallara uyumda bir gevşeme yaşandı. Bu da kaçınılmaz bir artış grafiğinin oluşmasına neden oldu. İlimizde sağlık alt yapısı güçlü ancak tıbbi alt yapımızın güçlü olması, sağlık personellerimizin mücadelede gösterdiği kararlılığının test edilmesini gerektirmez. Halkımızın acilen önlemlere sıkı sıkıya riayet edip, sağlık çalışanlarımızı rahatlatması, dinlendirmesi gerekiyor” dedi.

REHAVET UYARISI

Vakaların yüzde 70 ila 80'inin hastalık sürecini hafif belirtilerle atlattığını söyleyen Oruç, ancak bu çoğunluğun dışında kalan kişiler için sürecin hiç böyle rahat geçmediğini belirterek, “Kimsenin hasta olmasına ya da hayatını kaybetmesine neden olacak bir rehavet içine girmeyin. Herkesin sadece kendisini değil, bir diğerini hastalıktan korumak için mücadele etmesi, birlik olması hastalıkla başa çıkmamızın formülü olacaktır” diye konuştu. 


 

Yorumlar (0)