banner1579

banner1567

banner1575

banner1499

banner1496

banner1324

banner1581

Her iki başkan da borçlu ama... Biri işçileri sevindirdi, diğeri üzdü

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Demir,  toplu iş sözlemesindeki  kazanılan farkı uygulamazken, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükakın,  işçi ücretlerine yüzde 60'a varan zam yaptı.

SAMSUN 08.02.2021, 08:10 09.02.2021, 08:35
1466
Her iki başkan da borçlu ama...  Biri işçileri sevindirdi, diğeri üzdü

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin  borçları öne sürerek, işçilerin sözleşmeyle kazandığı artışlarını uygulamazken, Türkiye'nin en borçlu belediyesi olarak bilinen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yeni sözleşmeyle ücretlere  yüzde 60'a varan zam yapması, her ikisi de AK Partili olan başkanlar arasında anlayış farkını ortaya koydu.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, göreve geldikten sonra işçinin toplu sözleşme ücretlerini yüzde 60 oranında artırarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Gönül Belediyeciliği'ne önem verdiğini gösterdi. Bu arada, Büyükakın, pandemi sürecinde de vatandaşlara destek olma yolundaki hamleleriyle de olumlu tepkiler alırken,  Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'in ise Büyükakın'ın aksine hem sözleşmeyle kazanılan hakları vermemesi,  hem esnafa deskek olmayışı ve hem de tepkilere rağmen suya otomatik zam kararı alması, her iki başkan arasındaki "Gönül belediyeciliği"ne bakış farkını gösterdi.


 
'İMKANLARIMIZI ZORLADIK'
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Belde AŞ ile Hak-İş Konfederasyonu'na bağlı Hizmet-İş Sendikası arasında 1 Temmuz 2020-31 Aralık 2022 dönemini kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalandı. Belediye iştiraklerinden Belde AŞ'de çalışan 5 bin 400 personeli ilgilendiren toplu iş sözleşmesiyle en düşük ücret alan gruptaki 2 bin 500 kişiye toplamda yüzde 60 zam yapıldı. İşçi dostu belediye olduklarını tüm Türkiye'ye gösterdiklerini vurgulayan Belediye Başkanı Büyükakın, "Toplu iş sözleşmesinde pandemi şartlarını da göz önüne alarak tüm imkanlarımızı sonuna kadar zorladık ve tamamen işçimizin lehine olan bir anlaşmayla masadan kalktık" diye konuştu.

İLHAM BAYRAM İLE ÇALIŞMAK İSTEMEDİ
Büyükakın, başkanlık koltuğuna oturmasından kısa bir süre sonra Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri olarak görev yapan İlhan Bayram'la çalışmayacağını belirtmiş, Bayram ise buradaki görevinden ayrılarak Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği'ne getirilmişti. 

'HEDEFLERİMİZE ULAŞTIĞIMIZ SÖYLENEMEZ'
Öte yandan, Belediye-İş Sendikası Samsun Şube Başkanı İlyas Yiğit, toplu sözleşmede istenilen hedefe ulaşılamadığını belirterek "Sözleşmelerde arkadaşlarımızın almış olduğu ücretleri asgari ücretin üzerinde olanlarla ve olmayanlarla ilgili enflasyonun altında olmamak şartıyla, belediyenin, ülkenin ve işçi arkadaşlarımızın yaşam şartlarına ve geçinme şartlarını ortaya koyarak toplu sözleşme yapmaya gayret ediyoruz. Türkiye'de enflasyon oranları ve zamlar aldı başını gidiyor. Buna yetişmek mümkün değil. Hedeflerimize ulaştığımız çok fazla söylenemez ama mevcut şartları ortaya koyarak, iyi bir bir toplu sözleşme ortaya koymaya çalıştık" dedi.

Yorumlar (1)
sencer 3 hafta önce
MUSTAFA DEMIR SAMSUN ICIN BIR CEZADIR