banner1589

banner1608

banner1526

banner1588

banner1496

banner1324

banner1581

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Samsun'a kötü haber!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kademeli normalleşmenin ele alındığı Kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunuyor. Erdoğan Samsun'da haftasonu yasaklarının pazar günleri devam edeceğini, kafe ve restoranların açılmayacağını duyurdu

Samsun 01.03.2021, 20:23 01.03.2021, 21:21
9803

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Samsun'a kötü haber! Vaka sayılarına göre haritada yüksek riskte bulunan Samsun'da, kontrollü normalleşme sürecine geçilemiyor

Koronavirüs haritasında yüksek riskte bulunan Samsun'da, hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması pazar günü devam edecek, kafe ve restoranlar açılmayacak, liselerdeki sınavlar yüz yüze yapılacak, nikah ile düğünlere sadece 50 kişi katılabilecek ve kongreler de 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılacak. 

SADECE 50 KİŞİ KATILABİLECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından "kontrollü normalleşme" adı verilen döneme ilişkin alınan kararları açıkladı. 

"Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek" diyen Erdoğan, "Ülkemizin tamamında süren akşam 21.00 ile sabah 05.00 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması sürecek. Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye'de normale döndürülecek, ihtiyaç halinde valilikler farklı düzenlemeler yapabilecek. Yüksek ve çok yüksek riskli illerimizde genel uygulamanın dışında sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacaktır. Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, düşük ve orta riskli illerimizde 100 kişiyi, yüksek ve çok riskli bölgelerde 50 kişiyi geçmemek ve 1 saati aşmamak kaydıyla yapılabilecek" diye konuştu.

RESTORANLAR AÇILAMAYACAK

STK'lar, meslek odaları, kooperatifler ve benzeri kuruluşların genel kurullarının düşük, orta ve yüksek riskli illerde katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabileceğini belirten Erdoğan, "Restoran, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler çok yüksek riskli iller dışında sabah  saat 7.00 ile akşam 19.00 arasında faaliyetlerini yüzde 50 sınırlama ile sürdürecektir. Düşük ve orta riskli illerde ise saat 09.00 ile 19.00 arası açılacak. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubu vatandaşlarla ilgili düzenleme düşük ve orta riskli illerde kaldırılırken yüksek ve çok yüksek riskli illerde artırılacaktır. STK, meslek odaları, kooperatifler ve benzeri kuruluşların genel kurulları düşük, orta, yüksek riskli illerde katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabilecektir" ifadelerini kullandı.

Salgın artış eğilimine girerse kısıtlamalar genişletilebilecek. Buna göre; hafta sonu kısıtlaması düşük ve orta risklerde kalkıyor. Yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek. Akşam sokağa çıkma kısıtlaması ise sürecek.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YENİ KARARLARI AÇIKLADI

Aksi bir durumda yani salgın artış eğilimine girdiği yerde kısıtlamalar genişletilebilecek. Her ilimiz salgın tedbirlerinin orada ne düzeyde uygulanacağını kendileri belirleyecek.

Hafta sonu kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken yüksek ve çok yüksek illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek.

Akşam 21 ile sabah 5 arasındaki sokağa çıkma sürecek.

İlkokullardaki 8. ve 12. sınıflarda eğitim öğretime açılacaktır.

Orta ve düşük riskli bölgelerde orta ilkokul liselerdeki eğitim başlayacaktır.

Restoran, lokanta ve kafetarya gibi yerler çok yüksek iller dışında sabah 7 akşam 19 saatleri arasında %50 kapasite ile sürdüreceklerdir.

Halı saha ve havuz düşük riskli illerde gibi yerler sabah 9 ile akşam 19 arasında faaliyetini sürdüreceklerdir.

Sokağa çıkma saatler 65 yaş üstü 21 yaş için orta ve düşükte kaldırılırken, yüksek ve çok yüksek yerlerde çıkma süreleri arttırılacaktır.

Sivil toplum kuruluşları, kooparatifler vb kuruluşlar düşük, orta, yüksek illerde katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılacaktır.

Hedefimiz mümkün olan en kısa sürede ülkemizin tamamında normalleşme sürecini tamamlamaktır. Salgın boyunca her konu da öncü ve örnek olan Türkiye'nin kısıtlamaların gevşetilmesi, tamamen kaldırılması hususunda aynı başarıyı göstereceğine yürekten inanıyorum.

Yorumlar (6)
Taner Bilgen 2 ay önce
Malesef fayda olmaz gibi düşünüyorum.c.tesi günü serbestlik varsa pazar gününde tamsmen market ve bakkallar dahil kapatılması gerekli
İMAM HATİPLİ ÖĞRETMEN 2 ay önce
Haritaya baktım Edirne hariç AKP ye en çok oy veren iller de yasaklar devam ediyor. Oh canıma değsin ver oyu AKP ye çıkarmasın seni sokağa. Neymiş Covid 19 varmış. Kongre salonları Tıka basa (leba leb) dolarken Covid 19 nerde. Ohh ohhhhhh diyen Soylu nerde şimdi.
Serdar 2 ay önce
Kendisi boy boy kapalı salonlarda miting yapar millete geldi zaman her yer kapalı bu nasıl bi adalet esnafı öldürdü hala mitingle uğraşır başkanlık koltuğunu bırakmamak derdinde yeter artık millet bunaldı
Misafir 2 ay önce
Bu kadar riskli isek isek Karadenizde niye alt alta üste onca miting yaptın be adam...
Ömür 2 ay önce
Cumartesi serbest bırakıldı vaka daha fazla olacak
Fatih 2 ay önce
Samsun için kamuda çalışma saatleri değiştimi