banner1518

banner1584

banner1334

banner1499

banner1525

banner1324

banner1581

Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali'ne şok rapor

Av. Serpil Dönmez, Çarşamba'da kurulan Biyokütle enerji santrali ile ilgili, yeniden yapılan bilirkişi incelemesi sonucu, 'ÇED gereklidir' kanaatine varıldığını söyledi

SAMSUN 10.02.2021, 08:12 10.02.2021, 09:06
712
Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali'ne şok rapor

Av. Serpil Dönmez, Samsun'un Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesi'nde kurulan biyokütle enerji santrali ile ilgili Danıştay 6. Dairesi'nin, bilirkişi raporunun yetersiz olduğunu belirtmesi üzerine, bölgede 18 Kasım 2020 tarihinde yeniden yapılan keşif ve inceleme yapılması sonrasında, heyetin raporu açıkladığını ve alanında uzman 7 kişiden 5'inin 'ÇED gereklidir' kanaatine vardığını söyledi. 

'YÖRE HALKI HAKLI BULUNDU'
Samsun'un Çarşamba İlçesi'nde kurulan biyokütle enerji santrali ile ilgili, Danıştay 6. Dairesi'nin, bilirkişi raporunun yetersiz olduğunu belirtmesi üzerine, 18 Kasım 2020 tarihinde ikinci kez yapılan keşif sonrası bilirkişi heyeti raporunu yayımladı. Bilirkişi heyeti, 'ÇED gereklidir' kararı vererek, davaya yeni bir seyir kazandırdı. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Av. Dönmez, " 7 farklı bilim dalında, uzman bilirkişilerce yapılan inceleme sonrasında; fauna, çevre, flora, hidroloji ve metoroloji bilirkişileri 'Çevresel Etki Değerlendirmesi'nin zaruri olduğu kanaatine varmış, yani yöre halkının davasını haklı bulmuştur" dedi.

"İTİRAZLARIMIZ SUNULACAK"
Biyokütle enerji santraline karşı açılan davalardan biri olan 'ÇED Gerekli Değildir' kararının iptali ile ilgili Danıştay 6. Dairesi'nin bilirkişi raporunun yetersiz olduğunu belirterek kararın bozulduğunu, yeni bilirkişi heyetinin bölgede keşif ve inceleme yaptığını hatırlatan Dönmez, "Samsun ili Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesi'nde Oltan ve Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretimi Ticaret Anonim Şirketi tarafından yapılması planlanan Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali Projesi hakkında Samsun 3. İdare Mahkemesinin 2020/553 esas sayılı dosyası ile görülen ÇED gerekli değildir kararının iptaline ilişkin davada, bilirkişi raporu dosyaya sunulmuştur. 7 farklı bilim dalında, uzman bilirkişilerce yapılan inceleme sonrasında; fauna, çevre, flora, hidroloji ve metoroloji bilirkişileri 'Çevresel Etki Değerlendirmesi'nin zaruri olduğu kanaatine varmış, yani yöre halkının davasını haklı bulmuştur. Dava halen devam etmekle birlikte, rapora karşı beyan ve itirazlarımızı sunacağız. Tarafımızca, bilirkişi raporuna istinaden yeniden yürütmenin durdurulması talebinde bulunulmuştur" dedi.

Merve İLHAN 

Yorumlar (1)
Hamiye savaş 2 hafta önce
Haklıyız kazanacağız tarım ovamızı