banner1518

banner1365

banner1526

banner1499

banner1496

banner1534

Büyükşehir'in ihale ettiği köprü açılamadan çöktü! "Proje hatasının görülmesine rağmen imalat devam etti"

İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü, Vezirköprü İlçesi'nde yıkılan köprüde proje hatasının görülmesine rağmen imalatın

SAMSUN 19.11.2020, 08:07 19.11.2020, 08:55
239
Büyükşehir'in ihale ettiği köprü açılamadan çöktü! "Proje hatasının görülmesine rağmen imalat devam etti"

İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü, Vezirköprü İlçesi'nde yıkılan köprüde proje hatasının görülmesine rağmen imalatın devam ettirildiğini öne sürdü

İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü, Vezirköprü İlçesi'nde, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale edilen ve inşaat halindeyken yıkılan köprüde, proje hatası olduğunu öne sürerek, bu hatanın farkedilmesine rağmen imalatın devam etmesinin sorgulanması gerektiğini söyledi.

YARGIYA İNTİKAL ETMELİ 

Başkan Öncü, Vezirköprü İlçesi'nin Çalköy Mahallesi'nde 10 yerleşim merkezini birbirine bağlayacak olan 50 metre uzunluğunda 15 metre genişliğindeki köprünün Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı'nca 3 milyon 420 bin liraya ihale edildiğini belirterek, çökmede hatası bulunanların yargı tarafından sorgulanması gerektiğini belirtti.

GÖZ GÖRE GÖRE DEVAM

Hataların görülmesine ve belirtilmesine rağmen inşaata devam edildiğini öne süren Öncü, " Yapımcı firma, yüklenici firma ile kontrol teşkilatı da, köprünün daha üst betonu dökülmeden, önceki çelik konstrüksiyon montaj anındaki birleşim detaylarında, bir takım hareketlenmeler olduğunu ve normal dışı davranış olduğunu fark etmişler. Bu konuyu değerlendirdiklerinde Samsun'daki bazı projeci arkadaşlarımıza veya çelik konstrüksiyon üretimi yapan meslektaşlarımıza durum değerlendirmesi yapmak için müracaat etmişler. Fikir aldıkları her 3-4 kişi de projede öngürülmeyen birşeyler olduğunu ve proje hatası bulunduğu
yönünde kanaat belirtmişler. İlginç olan ve sorgulanması gereken şu ki; hem müteahhit firma hem de kontrol teşkilatı hataları fark etmesine rağmen imalata devam kararı verilmesi sorgulanması gereken bir durumdur" dedi.

PROJE SAMSUN DIŞINDAN

Proje mühendisinin yaptığı işin arkasında olduğunu belirten Öncü, "Bu proje, Samsun dışında yapılmış, yaptırılmış bir proje. Proje mühendisi ile de temas etmiş arkadaşlar. Benzer projelerin daha önce yaptığını işin arkasında olduğunu ve proje hatası olmadığını söylemiş. Tabi ki yüzde 100 kanaat belirtmek mümkün değil. Konu mutlaka yargıya intikal edecektir. Hatanın tam olarak nerede olduğu değerlendirilecektir. Normal olmayan birşeyleri farkeden müteahhit firma yetkilleri ve kontrol teşkilatının imalata devam etmiş olmaları gerçekten sorgulanması gereken bir durum. Köprü kullanıma açılsaydı, üzerinde trafik akışı sağlanırken yıkılsaydı can ve mal kayıpları daha büyük bir düzeylere ulaşırdı" diye konuştu.

KALİTELİ PROJELER ÜRETİLİYOR

Samsunlu mühendis ve müteahhitlerin kaliteli işler yaptığını belirten Öncü, "Hepimiz bu ülkede yaşıyoruz, bölgecilik yapmayacak kadar konuya hakim birisi olarak, her zaman ihale makamına, işi yaptıralanlara seslenmek isterim. Dışarıda yaptırılan projeler ya da dışarıdan davet edilen yükleniciler, Samsun'da yapılan işlerden daha kaliteli iş yapmıyor. Samsunlu meslektaşlarımız da nitelikli projeler üretiyor, nitelikli inşaatlar yapıyorlar" dedi.

Dilber BAHADIR 

Yorumlar (0)