banner1571

banner1577

banner1334

banner1499

banner1496

banner1324

banner1581

Başkan Demirtaş, 2020 yılı hizmet dönemini değerlendirdi: 'Birlikte inşa edeceğiz'

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, 2020 yılı hizmet sürecini ve çalışmaları değerlendirdi. İkinci görev yılında yapılan hizmetleri değerlendiren Başkan Demirtaş, "Vatandaşın gönlünü kazanarak hayalini kurduğumuz İlkadım’ı hep birlikte inşa edeceğiz" dedi.

SAMSUN 22.01.2021, 08:51 22.01.2021, 13:11
698
Başkan Demirtaş, 2020 yılı hizmet dönemini değerlendirdi: 'Birlikte inşa edeceğiz'

Başkan Demirtaş, 2020 yılı hizmet dönemini değerlendirdi: 'Birlikte inşa edeceğiz' İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, 2020 yılı hizmet sürecini ve çalışmaları değerlendirdi. İkinci görev yılında yapılan hizmetleri değerlendiren Başkan Demirtaş, "Vatandaşın gönlünü kazanarak hayalini kurduğumuz İlkadım’ı hep birlikte inşa edeceğiz" dedi.

 "MALİ DİSİPLİN VE ŞEFFAFLIK İLE CİDDİ KAZANIMLAR ELDE ETTİK"

Göreve geldiğinde 264 milyon civarında bir borçla belediyeyi devir aldıklarını belirten Demirtaş, "Önümüzdeki tabloyu tahmin edebiliyorduk. 264 milyon lira civarında bir borçla belediyeyi devir aldık. Özel sektör, banka ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) borcumuz vardı. Bunun 8,5 milyon lirası özel sektör borcuydu. Özel banka ve İller Bankası borcu ise 124 milyon civarı bir borçtu. Diğeri ise 24,5 milyon lira 3.şahışlara verilen çek borçları olduğunu gördük. Bir yandan borç oluşuyor, bir yandan da ödüyoruz. Borç, sabit bir yerde duran rakam değil. Yeni borçlanmalar yapmak zorunda kalıyorsunuz. Bizim dönemizde 2 yılda 25 milyon TL civarında bir borçlanma yaptık. Çünkü nakit girişimiz pek olmadığı için borç ödeme suretiyle sistem devam ediyor. Bu süreçte 100 milyon TL civarında bir borç ödedik." diye konuştu.

"HALKIMIZIN ONAYLAMADIĞI HİÇBİR PROJEYE İMZA ATMIYORUZ"

Ortak akılla çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Demirtaş, "İlçemizin gelişiminde ciddi bir noktaya geldiğimizi düşünüyorum ve aynı şekilde 2019-2020 yıllarını toparlanma 2021 yılını ise ilçemizde hizmet yılı olarak geçireceğiz. Yine aynı şekilde tüm birimlerimizin de ilçemize yaptığı hizmetlerde bu mantık çerçevesinde yapıyoruz. Biz halkımızın rızası olmayan hiçbir şeyi gerçekleştirmiyoruz ve ortak akılla bir çalışma yürütüyoruz" ifadelerini kullandı.

"BÜYÜKŞEHİR BELEDİYEMİZLE İLE UYUM İÇİNDE ÇALIŞIYORUZ”

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve İlkadım Belediyesi’nin son derece uyum içinde çalıştığını sözlerine ekleyen Başkan Demirtaş, bununda hizmetlere yansıdığını belirtti. Benim en büyük arzularımdan biri diğer belediyeler ile ortak bir koordinasyon içerisinde birtakım çalışmalar yapıp güç birliği oluşturmak. Pandemi sürecinden dolayı sıkıntıya girdik. İnşallah bundan sonraki dönemde tekrar görüşmelerimize başlayacağız. Beraber birtakım hizmetleri yapma arzusundayız. Birlikte işlerin daha hızlı yürümesi için mücadele ediyoruz” dedi.

“PANDEMİ SÜRECİNDE HALKIMIZ İÇİN SEFERBER OLDUK”

Kovid-19 döneminde Vefa Destek Ekibi, Zabıta, Sağlık ve Temizlik İşleri'ne bağlı ekiplerin mesai gözetmeksizin  halkın sağlığı için sahada olduğunu ve bu süreci hassasiyetle kendisinin de yakından takip ettiğini ifade eden Demirtaş, Tüm hizmet araçlarımızı ve yer üstü konteynerlerimizi "Koronavirüsle Mücadele Temizlikle Başlar" sloganıyla farkındalık oluşturmak adına giydirdik. İçişleri Bakanlığı’mızın 65 yaş üstü yaşlı, engelli, hamile ve kronik hastalarla ilgili kararından sonra belediyemiz bünyesinde ekipler ve iletişim ağları kurarak 700’den fazla haneye ihtiyaçlarını ulaştırdık. Ilçemizin bütün cadde ve sokaklarını tek tek yıkadık ve dezenfekte ettik. Maske, dezenfeksiyon malzemesi, el dezenfektanlarını ilçemizde kurulan semt pazarları ve belediye hizmet binamıza gelen vatandaşlarımızın kullanımına sunduk" diye konuştu.

"SOSYAL BELEDİYECİLİK ANLAYIŞINI İLÇEMİZDE HAKİM KILIYORUZ"

Göreve geldiğimizden bu yana zaten ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza destek olarak sosyal belediyecilik görevimizi icra ediyoruz. Gönüller inşa etmekten ve dua almaktan daha güzel bir duygu olamaz. Belediyemiz bünyesinde hizmet veren Kadın Koordinasyon Merkezimizin 'Hayır Çarşı'nda hayır severlerden aldığımız kullanılabilir durumdaki ikinci el ürünlerin bakım onarım işlemlerini gerçekleştirerek ürünün geri kazanımının sağlanması ve ülke ekonomisine katkı sağlanması amaçlanmaktadır. İlkadım Belediyesi olarak ihtiyaç sahibi hemşerilerimizin her zaman yanındayız. Bundan sonra da sosyal belediyeciliği, hizmet belediyeciliği bir arada yürütmeye çalışacağız. Öncelik yaşadığımız bu salgınla mücadele etmek ve bu riski geride bırakmak. Bunu aştıktan sonra ilçemizi ihya edecek projelerimizi tek tek hayata geçirmeye odaklanacağız" dedi. 

“VİZYON YARATACAK PROJELERİ İLKADIM’A KAZANDIRACAĞIZ”

Toparlanma sürecini geride bırakıp ilçe vizyon yaratacak projeler ile ilçeyle alakalı geleceğe yönelik hedeflerini anlatan İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Geçmiş-geleceğe Türk boylarını her kesitini bire bir yaşatacağımız Türk Dünyası parkıyla yöresel kıyafet ve ö gün kullanılan para ve mekandan oluşan bir platformu ilçemize kazandırmayı hedefliyoruz. Kimsesizlere bir mekan yapmayı düşünüyoruz. Sportif etkinlikler, hareketli ve sağlıklı yaşamı destekleyici projeler gerçekleştirecek, el işi kurslarında özellikle ev hanımlarımıza yönelik programlar yapacağız. Kısa vadede bunların dışında dar gelirli aileler için, bu ailelerin ürettikleri ürünleri satabilecekleri bir iş yeri tutup, kira ödetmeden ürünlerini pazarlama imkanı sunacağız. Mahallelerde sosyalliği yükseltmek için 'mahalle evleri' kuracağız. Üniversite ve sanayilerde işçilere ücretsiz çorba dağıtmaya başlayacağız. Lokantacılarla da görüşüp, 'askıda yemek' projesini hayata geçireceğiz. İlkkule, Ataocağı ve Köy tipi ev projelerini ilçemize kazandıracağız. Durumu olmayan vatandaşların askıda yemek yazısı olan lokantalarda ücretsiz yemek yemesini sağlayacağız. Bunu da halktan SMS bağışı şeklinde karşılamayı düşünüyoruz. Geri kalan kısmı da belediye olarak karşılayacağız. Esnafların da bu projeye katkı vereceğini düşünüyorum. Öte yandan kenar mahallelerde madde bağımlılığı sıkıntıları var. Bu konunun da üzerine gideceğiz. İlk aşamada sosyal sorumluluk projelerine başlayıp, daha sonra devamını getirmek istiyoruz. Hizmet için 'İlkadım buluşmaları' adı altında STK, siyasi ve bürokratik yöneticiler ve vatandaşlar ile şehrin geleceğini birlikte planlayacağız" diye konuştu. 

“GERİ DÖNÜŞEBİLEN ATIKLARI YERİNDE AYRIŞTIRARAK EKONOMİYE KAZANDIRACAĞIZ”

Sıfır Atık Projesi'' kapsamında kaynağından ayrışan geri dönüşebilen atıkların toplanmasını da belediye olarak yapmayı hedeflediğini söyleyen Başkan Demirtaş, İlk etapta insanlarımızda bu algıyı oluşturmayı hedefliyoruz. Buda zaman isteyen bir durum. Toplum olarak kolaycılığı seçen bir milletiz. Eğitim ayağında ise geri dönüşüm bilinci geleceğimizin teminatı olan gençlerimize, okullarımızdaki öğrencilerin topladıkları kağıt, atık pil, atık yağ gibi materyallere belediye olarak bir bedel ödeyeceğiz. Vatandaşlarımızın evlerinde ayrıştırdığı geri dönüşüm atıklarını ise elektrikli mobiletler kullanarak toplayacağız. Bu ayrıştırma projesi sayesinde hem İlkadımlılar hem de çevre kazanacak” dedi.

"'ÇÖPÜNÜZ ALTIN OLSUN'U MODERNİZE EDECEĞİZ"

Çöpün çöp olmadığı çöp olmaktan çıkıp milli bir değere dönüştüğü ve halkımızda bir farkındalık oluşturan '' Çöpünüz Altın Olsun'u" daha ileriye taşıyacaklarının da müjdesini veren Başkan Demirtaş, "Bu projemiz halkımızda olumlu sonuçlar verdi. Bana göre ilçemizde iyi bir ses getirdi. İleriki zamanlarda modernize edip devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. 

“BELEDİYE MAHALLEMİZDE HİZMET ÇADIRI İLE SORUNLARA YERİNDE ÇÖZÜM ÜRETİYORUZ”

Yerinde hizmet, yerinde çözüm” anlayışıyla ''Belediye Mahallemizde'' projesine büyük bir önem verdiklerini belirten Başkan Demirtaş şunları söyledi: "Hizmet çadırımızı her hafta başka bir mahallemize misafir oluyor. Mahallemizin muhtarı, ilgili başkan yardımcımız ve birim müdürlerimiz, çevre sakinlerinin acil ihtiyaç ve taleplerini yerinde dinleyerek çözüme kavuşuyor. Bu sayede sorunları yerinde çözerek, hizmeti vatandaşımızın ayağına götürmüş oluyoruz. Bu uygulamamız yerel yönetimler ve ulusal basın tarafından da çok ilgi gördü. Belediye Mahallemizde uygulamasında, Temizlik İşleri dezenfekteli yıkama, çöp konteynerinin bakım ve boyama işlemlerine, Fen İşleri, sıcak asfalt, sathi kaplama, yama asfalt, kaldırım, baskı beton, parke taş uygulamaları, yol açımı, Park Bahçeler, oyun grupları, parkların çevre düzenlemesi, ot biçimi, muhtarlık hizmetleri ise muhtarlarımızda gelen iş taleplerini iş sırasına alarak en hızlı şekilde çözümü için aynı anda ekiplerimiz mahallemizde çalışıyor."


 

Yorumlar (0)