banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Atık pet şişelerde fidan yetiştirip, dağıtıyor - Samsun Haberleri

banner1357

Samsun'da çay oçağı işletmecisi olan Ali Uslu (56), pet şişelerde çam fidanı yetiştirip ücretsiz olarak dağıtıyor. 15 yılda 40 bine yakın fidan dağıtan ve toprakla buluşturan Uslu,"Ağaçları çok seviyorum.Ağaçların bir dalına bile kıyamam. Çevre ile ilgili herkes görevini yapmalı. Orman yokluğu çok önemli faktör. Bu nedenle her dikilen fidan çok kıymetli. Ben de üzerime düşeni yapmaya çalışıyorum" dedi.

SAMSUN 24.09.2019, 11:26 24.09.2019, 11:50
308
Atık pet şişelerde fidan yetiştirip, dağıtıyor - Samsun Haberleri
banner1353
banner1375

Kentteki Organize Sanayi Bölgesi'nde çay oçağı işleten, 2 çocuk babası Uslu, kendi imkanları ile fidan dikimi seferbeliği başlattı. 15 yıldır atık pet şişelerini toplayan, içine de toprak doldurarak, tohum eken Uslu, her gün suladığı çam fidanlarına gözü gibi bakıyor. hem atık pet şişelerini geri kazandırıyor hem de doğaya katkıda bulunan Doğave yeşil tutkunu Uslu, her yıl yetiştirdiği yaklaşık 2 bin 500 fidanı ile ücretsiz olarak okullara, kamu kurum ve kuruşları ile çevresine dağıtıyor. Uslu, 15 yılda yaklaşık 40 bin fidanı toprakla buluşturdu.

TOHUMLARDAN FİDAN ÜRETİYOR

Doğayı çok sevdiğini söyleyen ve hiçbir ağacın kesilmesini istemediğini dile getiren Ali Uslu, "İş yerimin karşısında her yıl yaklaşık 2 bin 500 fidan yetiştirip dağıtıyorum. Ağaçlardan tohum toplayıp bu fidanları yetiştiriyorum. Şimdiye kadar kimseden bir ücret talep etmedim, bundan sonra da etmeyeceğim. Benim tek isteğim, buradan fidan alanların bana fidanları yetiştirebilmem için toprak getirmeleridir" dedi. 

'AĞACIN BİR DALINA BİLE KIYAMAM'

Herkesin doğaya katkıda bulunması gerektiğini ifade eden Uslu, "Ben de bunu bir görev bildim. Çok güzel tepkiler alıyorum. İstiyoruz ki ülkemizde bir ağaç daha dikilsin. Ben ağaçları çok seviyorum. Ağaçların bir dalına bile kıyamam. Orman yangını olunca içim gidiyor. Televizyonda orman yangını haberini görsem hemen kanal değiştiririm. Çevre ile ilgili herkes görevini yapmalı. Dünyanın başında küresel ısınma tehdidi var; orman yokluğu çok önemli bir faktör. Bu nedenle dikilen her fidan çok kıymetli. Ben de üzerime düşeni yapmaya çalışıyorum. Çam fidanı yetiştiriyorum. Bu fidanların büyümesini seyretmek, sulamak benim için çok büyük bir keyif. Bakımı çok zor bu fidanların. Kendi çocuklarıma bu kadar emek vermedim" diye sözlerine devam ederek.

Samsun TEMA Vakfı temsilcisi Leman Özay da Ali Uslu'nun üretip kendilerine verdiği fidanları kamu kurumlarına dağıttıklarını belirterek, "Biz yüzlerce öğrenciye Ali beyden fidan alıp veriyoruz. Kurum ve kuruluşlara bu fidanları dağıtıyoruz.  Bu davranışın örnek olmasını istiyoruz. Gönülden yapılan bir çalışma bu. Pet şişeleri kullanarak bu fidanları yetiştiriyor. Kendisi bizim sağ kolumuz" dedi. 

Yorumlar (0)
27°
az bulutlu
Namaz Vakti 12 Temmuz 2020
İmsak 03:09
Güneş 05:05
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:15
Yatsı 22:03