banner1518

banner1365

banner1334

banner1499

banner1496

banner1324

banner1581

Atakum Belediyesi'nden örnek proje: Hayırseverlerle, ihtiyaç sahiplerini buluşturuyor

Atakum Belediyesi tarafından açılan Karadeniz’in ilk gıda bankası AtaMarket, sosyal dayanışmayı artırma hedefiyle ihtiyaç sahiplerinin yanında olmayı sürdürüyor

SAMSUN 22.01.2021, 18:07
165
Atakum Belediyesi'nden örnek proje:  Hayırseverlerle, ihtiyaç sahiplerini buluşturuyor

ATAKUM BELEDİYESİ'NDEN ÖRNEK PROJE  
 
Hayırseverlerle, ihtiyaç sahiplerini buluşturuyor 

 

Atakum Belediyesi’nin yaklaşık üç ay önce hizmete açtığı  gıda bankacılığı sisteminin Karadeniz’deki ilk örneği olan AtaMarket, hizmet vermeye devam ediyor.  Raflarında kuru bakliyattan içeceklere, undan peynire, deterjandan çocuk bezine her türlü gıda ve temizlik ürünleri bulunan AtaMarket Gıda Bankası,  yardımseverlerin bağışlarını, Atakum’daki ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya devam ediyor. 

184 KİŞİYE ULAŞTI 
Samsun Canlı Haber TV mikrofonuna konuşan AtaMarket Gıda Bankası Sorumlusu Yasemin Sevgi,  3 ay içerisinde 184 yararlanıcıya ulaştıklarını, ihtiyaç sahibi ve hayırseverleri aynı noktada daha fazla buluşturmak istediklerini söyledi.

BAĞIŞ MODÜLÜYLE ÇALIŞIYOR
Ata Market Gıda Bankası'nı 29 Ekim'de açtıklarını belirten Sevgi, ''Mustafa Kemal Atatürk'ün, 'Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir' sözünü ilke edindik. Tamamen bağış modülüyle çalışan bir sistem. Hayırseverler, yardımlarını nakit yada ürün olarak iletiyorlar. Bizler de bu sayede ürünlerimize yerlerini aldırıyoruz. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızda onlara tanımlanan puanlar dahilinde alışverişlerini gerçekleştirebiliyorlar. 3 ay içerisinde 184 yararlanıcıya ulaştık. Raflarımızda hali hazırda 315 kalem ürün mevcut. Temel gıda ve temizlik malzemelerinden, kıyafetlere kadar herkesin faydalanabileceği temel ürünleri kendilerine sunuyoruz. Ayrıca kullanıcılarımızın puansız bir şekilde faydalanabileceği bir kütüphanemiz var'' dedi.

PUANA DAYALI ALIŞVERİŞ
AtaMarket'ten toplam 265 kez alışveriş yapıldığının altını çizen Sevgi, ''Yararlanıcılarımızın puanları aylık olarak güncelleniyor. Her ay puanları yeniden tanımlanıyor. Bununla beraber bize verdikleri belgeleri 6 ayda bir güncellemeleri gerekiyor. Biz istiyoruz ki, onların durumunda iyileşme veya kötüleşme anlamında herhangi bir değişikli olduğunda ihtiyaçları dahilinde onlara tanımladığımız puanları güncelleyelim. Yararlanıcılarımıza 90 ila 300 puan arasında limitleri var. Tamamen puana dayalı bir alışveriş gerçekleştiriliyor. Hedefimiz daha fazla ihtiyaç sahibine ulaşmak "diye konuştu.

YARDIM ÇAĞRISI
''Başvuru yapan kişilerden istediğimiz çeşitli belgeler var'' diyen Sevgi şunları söyledi: ''Ailedeki kişi sayısından tutun, o ailedeki varsa öğrenci sayısına ve engel durumuna kadar incelemelerde bulunuyoruz. Bizim için puan bazında referans olabilecek birçok noktaya dikkat ediyoruz. Her kullanıcımıza adlarına özel kartlar tanımlıyoruz. Atakum çok güzel bir kent ve biliyoruz ki Atakum'da çok fazla hayırsever var. Bizim isteğimiz, ihtiyaç sahibi ve hayırseverleri aynı noktada daha fazla birleştirmek. Hayırseverlerden, ister ürün ister nakit olarak raflarımızı doldurma konusunda yardım etmelerini istiyoruz.''

Emre ÖNCEL, Mustafa İNAN

Yorumlar (0)