Samsun Yabancılar Pazarı’nda Haciz Şoku! Esnaf İsyan Etti

Samsun Yabancılar Pazarı'nda Haciz Şoku! Esnaf İsyan Etti
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun Yabancılar Pazarı’nda Haciz Şoku! Esnaf İsyan Etti Samsun Yabancılar Pazarı’na haciz işlemleri için gelen icra memurları, borçla ilgisi olmayan başka bir esnafın dükkanını TBMM Genel Kurul kararı olmasına rağmen haczedince ortalık karıştı.

 

Samsun’un İlkadım İlçesi’nde bulunan Yabancılar Pazarı’nda, Samet Kavlat isimli eski esnafa ait borçla ilgili haciz işlemi, konuyla ilgisi olmadığı iddia edilen esnaf İhsan Öztürk’e yapılınca ortalık karıştı.

27 icra 1 Ana Manşet

KARARA RAĞMEN HACZEDİLDİ
Samet Kavrat isimli eski esnaf borcundan dolayı icralık oldu. İhsan Öztürk isimli esnafa ait olan ve Kavlat’ın eşinin çalıştığı dükkanı ziyaret eden Kavrat, burada icra memurları ile karşılaştı. İcra memurlarına haczetmek için gelinen dükkanın kendisinin olmadığını, eşinin çalıştığını anlatmaya Kavrat başarılı olamazken, dükkandaki İhsan Öztürk’e ait 33 bin lira değerinde giysi ise haczedildi. Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’de 17 günlük tam kapanma süreci öncesinde bazı kesimlerin mağdur olmaması için 30 Nisan ile 31 Mayıs tarihleri arasında icra ve iflas takibi yapılamayacağı duyurulmasına rağmen haciz işlemi yapılması gerginliğe neden oldu.

 

27 icra 4 Ana Manşet

BENZER DURUMLAR YAŞANIYOR
Konuyla ilgili görüşüne başvurulan avukatların yaptığı açıklamada ise; bu tarz durumlarla karşılaşabilindiği, ödeme emrinin tebliğ edildiği adresin, haciz işlemi yapılan adres olarak belirtmiş olabileceğini ve mallarına el konan esnafın faturalar ve ilgili evraklarla başvuru yaptığı takdirde, mallarını alabileceği söylendi.

27 icra Ana Manşet

BENİMLE NE ALAKASI VAR?
Haczedilen dükkanın sahibi İhsan Öztürk yaşanan olay nedeniyle isyanını dile getirerek,” İşyeri sahibi benim. Samet Kavrat arkadaşımız bir yere borçluymuş. Dükkanın içinde onu gördüler diye benimle alakasız olduğu halde benim dükkanımı haczettiler. Dükkan benim, evraklarımı, faturalarımı icra vergi dairesine sunmuşum. Şimdi gelmişler benim dükkanımı haczediyorlar. Böyle birşey var mı? Bu adamın benimle bir alakası yok ki. Bu adamın sadece alakası eşi yanımda sigortalı çalışıyor. Bunu da ilgililere sunduk. Şu kriz ortamında, kaos ortamında esnaf zaten gergin. Bu haczin yapılması normal mi? Ben bu dükkanı kapatmak zorunda kalacağım. Konunun benim dükkanımla ne alakası var. 33 bin liralık malım gitti, 60 bin liralık daha mal alacaklar” diye konuştu.

ihsan Ana Manşet

27 icra 6 Ana Manşet

YAKIŞAN BİR ŞEY Mİ?
Esnafın sıkıntılı bir durumda olduğunu yaşananlara bir anlam veremediğini belirten Yabancılar Pazarı Oda Başkanı Olcay İnanç, “Kanunlara karşı gelecek halimiz yok. Mahkemenin vermiş olduğu bir karar var. Mutlaka kararları güvenlik güçleri uygulamak zorundalar ama bizim sitem ettiğimiz şu süreçte küçük esnafımız tamamen sıkıntı içerisinde olması. Biz hükümetimize sahip çıkıyoruz, destek oluyoruz. Pandemi sürecinde en fazla ezilen küçük esnaftır. Bizim kimsenin maaşında gözümüz yok ama şu süreçte bari icra işlemlerini durdurun. Şu durum etik mi, yakışan birşey mi? Esnafa bu şekilde mi sahip çıkılcak? Geliyorsunuz burda çuval çuval adamın mallarını kaldırmaya çalışıyorsunuz. 17 gün boyunca esnafımız evinde aç kaldı. Kimsenin haberi var mı bundan? Daha 2 gün olmuş dükkan açalı icra yapılması ne demek. Biz buna karşıyız, devletin memuruna karşı değiliz. Sadece sürecin ve zamanlamanın yanlış olduğunu söylüyorum. Allah esnafımızın yardımcısı olsun” dedi.

olcay Ana Manşet

Yabancılar Pazarı esnafı da yaşanan olaya tepki göstererek şunları söyledi:

ZATEN PERİŞANIZ
Birgül SIRÇA (Esnaf): Arkadaşın hanımı elaman olarak bu dükkanda çalışıyor. Eşinin de borcu olduğu için bu dükkana haciz geliyor. Böyle birşey olabilir mi? Biz dükkanımızı açalı 1 hafta oldu. Pandemiden etkilenen ilk Samsun oldu. İlk kapanan Yabancılar Pazarı oldu. Biz zaten perişanız. Bizimde evimizde çoluğumuz çocuğumuz var. Yazık günah. Dükkan sahibinin suçu ne?

birgul Ana Manşet

OLACAK İŞ DEĞİL
Mutlu SIR (Esnaf): Bu dükkanın sahibi borçla alakası olmayan bir esnafımız. yanında eşi çalışıyor. İşyeri sahibi başkası adam burda çalışan değil yalandan yere buradaki malı kaldırdılar. Olacak iş değil.

mutlu Ana Manşet

KAN AĞLIYORUM
Köksal İPEK: (Esnaf): Pazara icraya gelmişler. Biz 17 gün evde yattık. 17 gün kimse bizim kapımızı çalmadı. Kimse bize karnınız aç mı diye sormadı. Millet açlıktan ölüyor. Adamın 50 bin lira borcu var, 3 bin lira destek veriyorlar. Çok komik rakamlar. Ben esnafım kan ağlıyorum. Cebimde para yok ve açım. Eve gidiyorum dolabı açıyorum dolap benden aç. Devletin verdiği parayla ancak faturalarımı ödeyebiliyorum.

koksal Ana Manşet

Mustafa İNAN

 


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. cansu-kircali_avatar
    3 hafta önce

    Pazar başkanı mikrofonlara ağlamasın, boy boy fotoğraf çektirmek için peşinde koştuklarına ağlasın.ekp’nin getirdiği edelet ve kalkınma bu kadarmış…