doğa calven cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Samsun Vezirköprü’de 2 Muhtar Görevden Alındı

Samsun Vezirköprü'de 2 Muhtar Görevden Alındı
Daha Fazla Göster

Samsun Vezirköprü’de 2 Muhtar Görevden Alındı Samsun’un Vezirköprü ilçesinde belediye binası önünde çıkan olaylarla ilgili yapılan soruşturmada iki muhtar görevden uzaklaştırıldı

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde geçtiğimiz günlerde belediye binası önünde 24 köyde Tapu toplulaştırma kapsamında çıkan olayda 21 kişinin gözaltına alındığı, 6 kişinin tutuklandığı soruşturma kapsamında 2 muhtar da görevden uzaklaştırma aldı.

image 6483441 Ana Manşet

6 KİŞİ TUTUKLANDI
Vezirköprü ilçesinde 24 mahallede yapılacak olan arazi toplulaştırma çalışmalarına tepki gösteren vatandaşlar, 27 Eylül günü belediye binasının önünde yolu kapatıp belediye binasını taşladı. Polisin müdahalesi sonrasında dağıtılan öfkeli kalabalık ile ilgili soruşturma başlatıldı. Olay sonrası polis ekipleri olaylara karışan 24 kişiyi gözaltına aldı. İlçe Emniyet Müdürlüğündeki işlemlerinin ardından Vezirköprü Adliyesi’ne sevk edilen 24 kişiden M.C., Ö.Ö, İ.B, İ.K, M.K. ve H.K. isimli şahıslar tutuklandı. 18 kişi de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

SORUŞTURMA DERİNLEŞTİRİLDİ
Soruşturmayı derinleştiren polis, olaylarla ilgili olduğunu tespit ettiği Adatepe Mahallesi Muhtarı Cemil Akbaş ve Esentepe Mahallesi Muhtarı Semra Ersoy, Vezirköprü Kaymakamı Halid Yıldız’ın olur’u ile görevden uzaklaştırıldı.

KAYMAKAMLIK TEBLİĞ ETTİ
İki muhtarın görevden uzaklaştırılmasıyla ilgili yapılan tebliğde şu detaylara yer verildi:

KAMU MALINA ZARAR, MUKAVEMET VE TRAFİK GÜVENLİĞİNİ TEHLİKEYE DÜŞÜRME
“Vezirköprü Cumhuriyet Başsavcılığının 01.10.2021 tarihli ve 2021/2092 sayılı soruşturma dosyası kapsamında şüpheli sıfatıyla ifadenizin alındığı ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa Muhalefet, Kamu Malına Zarar Verme, Görevi Yaptırmamak İçin Direnme (Görevli Memura Mukavemet) Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma’ suç filleri ile ilgili hakkınızda soruşturma açıldığı soruşturma dosyasının halihazırda derdest olduğu anlaşılmıştır.

ADLİ VE İDARİ SORUŞTURMA NEDENİYLE GÖREVDEN UZAKLAŞTIRMA
İçişleri Bakanlığı’na bağlı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nün ‘Köy ve Mahalle Muhtarları’ ile ‘İhtiyar Heyetlerinin Görevden Uzaklaştırma’, ‘Görevine Son Verilmesi’, konulu ilgi (e)’ de kayıtlı Genelgesi’nde belirtilen ‘Mahalle muhtar ve ihtiyar heyetlerinin görevlerini ihmal’ ve diğer suçlarla ilgili haklarında yürütülen ‘adli ve idari’ soruşturma nedeniyle görevden uzaklaştırma işleminin mahallenin idari bağlılık durumuna göre vali veya kaymakam tarafından yapılacağına ilişkin maddesi gereğince, Kaymakamlık Makamının 04.10.2021 tarihli ve 1579 sayılı ‘OLUR’u ile 04.10.2021 tarihi itibariyle görevden uzaklaştırmanız uygun görülmüştür’ denildi.

MÜHÜRLERİNİ TESLİM EDECEKLER
Görevden uzaklaştırma alan muhtarlara tebliğde ayrıca ‘muhtarlık mühürlerinin kaymakamlığına teslim etmeleri istendi.

Hakan AKGÜN

image 6487327 Ana Manşet image 6483441 1 Ana Manşet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir