Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın ve Ulusoy Un Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Eren Günhan Ulusoy arasında, Ballıca Kampüsü’nde duayen ve hayırsever sanayici merhum Fahrettin Ulusoy'un adını taşıyacak, cami projesi için protokol imzalandı. Göğceli Camii'nden ilham alınarak yapılacak proje, bir yıl içinde tamamlanarak hizmete sunulacak.

"1 YIL İÇİNDE HİZMETE AÇILACAK"

İmza töreni, Samsun Üniversitesi Rektörlük Senato Salonu’nda Rektör Prof. Dr. Mahmut Aydın, Dr. Eren Günhan Ulusoy, duayen sanayici Fahrettin Ulusoy’un eşi Nevin Ulusoy'un katılımıyla  gerçekeleştirildi. Törende konuşan Rektör Aydın, “Endüstriyel miras anlayışımız, tütün depolarını modern ve işlevsel mekanlara dönüştürme amacı taşımaktadır. Ballıca Kampüsümüz tarihi ve doğal güzellikleri koruma ve sürdürülebilirlik ilkelerini bir araya getirme konusunda önemli bir örneklik teşkil ediyor. Yükseköğretim Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar Hocamızın 2022 yılında Üniversitemiz Ballıca Kampüsünü ziyaretinde kendisine yapmayı planladığımız 'Cami ve Öğrenci Merkezi Projesi’ni sundular ve bunun yapımı için destek istediler. İş insanı Dr. Eren Günhan Ulusoy, Samsun’un duayen iş insanı babası merhum Fahrettin Ulusoy adına bu kampüs camisini yaptırabileceğini ifade etti ve sonrasında süreç hızlıca başladı. Rahmetli Fahrettin ağabeyin, bizim böylesine bir dönüşüm hikayesi yazdığımız kampüste adının olmasına çok sevindim. Bugün bu yapım protokolünü imzalamak adına bir araya geldik. İnşallah hep birlikte bu projeyi başlatacağız. Projeyi 1 yıl içinde bitirerek hizmete açarız diye düşünüyorum” dedi. 

"BU SOHBETLER VASİYET OLDU"

Babasının vasiyetini yerine getirmenin mutluluğunu yaşadığını dile getiren Dr. Eren Günhan Ulusoy, “Babamız Fahrettin Ulusoy eğitime katkı verilmesinden çok mutlu olan bir insandı.  Sağlığında kendisine, adına bir cami olması gerektiği görüşlerimizi ifade ediyorduk. Kendisini kaybettikten babamızla yaptığımız bu sohbetler bize bir vasiyet oldu. Bunu yerine getirme görevi de bize düştü. Bu projenin bir eğitim yuvası içerisinde olması babamızın eğitime verdiği desteği bildiğimiz için bizleri aile olarak ayrıca heyecanlandırdı. Bizde aile olarak Ballıca Kampüsü'ndeki camii yapımını üstlenme kararı aldık. Babamızın ‘Arkamızdan iyi insan desinler yeter oğlum. Biz malımızı kaybederiz ama önemli olan itibarımızı korumak’ sözünden hareketle bizlerde bu projeyi üstlenmiş olduk. Bugün bu imkanımız var çok şükür Allah nasip etti. İmkanımız olduğu sürece aile olarak da şirket olarak da elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Fahrettin Ulusoy'un eşi Nevin Ulusoy ise şunları söyledi: “Eşim eğitime çok önem veriyordu. Bu nedenle aile olarak caminin bir öğrenci kampüsünün içerisinde olmasını çok değerli bulduk. Umarız gençlerimiz böylece manevi anlamda huzur bulurlar” açıklamasında bulundu.

PROJENİN ÖZELLİKLERİ

Samsun Üniversitesi Tasarım, Mimarlık ve Şehir Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından tasarlanan caminin kapalı mekanları 700 kişilik. Bu sayı son cemaat yerleri ve yarı açık teraslarıyla birlikte bin 100 kişiye çıkıyot. Cami, 690 metrekare kapalı alan ve 580 metrekare yarı açık alan olmak üzere toplam bin 270 metrekarelik alana sahip.

Samsun'da patronunu silahla öldüren sanık hakim karşısına çıktı! Samsun'da patronunu silahla öldüren sanık hakim karşısına çıktı!

(Merhum Fahrettin Ulusoy)

ELVAN İLHAN

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN