doğa calven duru
 
5s dikey arslan bilgi

Samsun, Türkiye’ye Örnek Olmaya Devam Ediyor!

samsun-ornek-olmaya-devam-ediyor-1109
Daha Fazla Göster

Samsun, Türkiye’ye Örnek Olmaya Devam Ediyor! Çevre temizliğinde Türkiye birincisi olan Samsun’da “18 Eylül Uluslararası Kıyı Temizleme Günü”nde (İnternational Costal Clean Up- ICC ) kıyılarda bulunan atıklar temizlendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre, Samsun çevre temizliğinde Türkiye birincisi olarak dikkat çekiyor. Verilere göre geçen yıl en fazla deniz çöpü 58 bin metreküp ile Samsun’da toplandı. Samsun’u sırasıyla 35 bin metreküp ile İstanbul, 28 bin metre küp ile Antalya izledi. DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, 18 Eylül Uluslararası Kıyı Temizleme Günü’nde (İnternational Costal Clean Up- ICC ) yerel yönetimler, kamu kuruluşları, OMÜ Deniz Elçileri Topluluğu, özel sektör ve halkın katılımıyla kıyı temizliği gerçekleştirdi.

AW415386 01 scaled Ana Manşet

Etkinlik kapsamında bilgi veren DenizTemiz Derneği/TURMEPA Şube Başkanı Tuncer Üçüncüoğlu, “Deniz Temiz Derneği olarak Atakum Türk-iş sahil kısmından başlayarak, Kızılırmak Kuş Cenneti dahil hiçbir çöp bırakmamak için niyet ettik. Bu ay içerisinde 3 aylık etkinliğimiz var. Denizlerde milyonlarca ton çöp var. Plastik denizde 460 yılda yok oluyor. Bunları yiyen deniz canlıları ölüyorlar. Samsun olarak bu çöp toplama işini çok ciddiye aldık. Bu konuda da Türkiye şampiyonu olduk. Geçen yıl Samsun’da 58 bin ton çöp topladık. 2. sıradaki İstanbul 35 bin ton, Antalya ise 28 bin ton çöpü doğadan temizledi. Diğer illerde toplanan çöp ise 10 bin tonun altında oldu” dedi.

AW415386 05 scaled Ana Manşet

Doğa için farkındalık oluşturmak adına güzel bir etkinliğe imza attıklarını dile getiren Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat ise şunları söyledi:

“Bugünkü etkinliğin amacı çevre bilinci konusunda farkındalık oluşturmak. Zaten Samsun çevre konusunda oldukça duyarlı ve uygulayan bir şehir. Bu farkındalığı biraz daha geliştirerek, toplum duyarlılığını en üst seviyeye çıkartmak için çabalıyoruz. Çevre temizliğinin, kirletmemenin ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Tüm STK ve kamu kurumları ile 1’er hafta arayla bu programları tekrarlayacağız.”

Öte yandan, Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci de etkinlikte yer aldı.

AW415386 07 scaled Ana Manşet AW415386 06 scaled Ana Manşet AW415386 03 scaled Ana Manşet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir