doğa calven duru
       
5s dikey arslan bilgi

Samsun Tabip Odası Varyantlara Karşı Etkili Aşıyı Açıkladı!

samsun-asi-noktalari
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun Tabip Odası Varyantlara Karşı Etkili Aşıyı Açıkladı! Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Funda Neslihan Furtun, delta ve alfa virüslerine karşı Sinovac’ın değil Biontech aşısının daha koruyucu olduğunu söyledi

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Funda Neslihan Furtun, Sinovac aşısının delta ve alfa virüslerine karşı çok fazla etkisinin olmadığını, Biontech aşısının ise 2. dozdan sonra yüzde 70 daha koruyucu olduğunu belirtti

WhatsApp Image 2021 07 05 at 17.21.15 Ana Manşet

YÖNERGE ELEŞTİRİSİ

Yeni yayınlanan ‘Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’ konusunda Samsun Tabip Odası Yönetim Kurulu tarafından basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Başkan Dr. Funda Neslihan Furtun koronavirüs sürecinde 1. basamak sağlık hizmetlerinin ne kadar önemli olduğunun anlaşıldığını belirterek, “İşte tam bu noktada birinci basamakta çalışan aile hekimlerimiz cefakarca bu konuda savaşlarına devam etti. Bu noktada biz aile hekimlerimize yönelik bir iyileştirme beklerken bir yönerge yayınlandı. Bu yönerge de ücretlendirme yönergesi olarak yayınlandı ama tamamıyla bir ceza, baskı ve ücretlendirmeme yönergesi” dedi.

WhatsApp Image 2021 07 05 at 17.21.15 1 Ana Manşet

ÖNERİMİZ BİONTECH

Sağlık Bakanlığı’nın, koronavirüsü geçirenlere BioNTech aşısını tek doz uygulama kararı değerlendiren Başkan Dr. Furtun, “Bilim Kurulu Kovid-19 hastalığı geçirenlerde koruyuculuğu yüksek olan Biontech MRNA’nın tek dozun etkili olabileceğini bildirdi. Bu çalışmalara dayanılarak söylenen bir şey ama hastalığı geçirmeyen bir kişinin tek doz aşı olması koruyucu değildir. Hastalığı geçirenlerde antikor yanıtı daha düşük olur. Koruyuculuğu yüksek bir MRNA aşısıyla tek doz aşı önerilir. Ölü virüs aşısı olarak bildiğimiz Çin aşısıyla değil. O tek doz aşının Biontech aşısı olması gerekir. Sinovac’ın koruyuculuğunun düşük olduğunu biliyoruz. Vatandaşlarına Biontech aşısı vurmayan İsrail, İngiltere ve Rusya gibi ülkelerde delta ve alfa virüsü yüzünden günlük vaka sayısı rekorları kırdı. Vatandaşlarımızın hiç tereddüt etmeden aşılanmasını öneriyoruz. Biontech’in de 2. dozundan sonra koruyuculuğu yüzde 70 seviyesine geliyor. Bu yüzden koruyuculuğu yüksek olan aşıyı öneriyoruz” diye konuştu.

WhatsApp Image 2021 07 05 at 17.21.14 Ana Manşet

O YÖNETMELİK GERİ ÇEKİLMELİ

“2015’ten beri yayınlanması beklenen Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği şimdi yayınlandı ve bu yönetmelik tüm meslektaşlarımız arasında tam bir hayal kırıklığı ve motivasyon kaybı oluşturdu” diyen Samsun Tabip Odası Aile Hekimliği Komisyonu Üyesi Dr. Metin Turutoğlu, “Aile hekimliği çalışanlarının çalışma koşullarına ve refahına, toplumun sağlığının geliştirilmesine hiçbir katkısı olmayan bu yönetmelik geri çekilmeli ve tarafların görüşü alınarak yeniden düzenlenmelidir” ifadelerini kullandı.


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir