doğa calven cemre
 
5s dikey arslan bilgi

Samsun Tabip Odası Başkanı Furtun Değerlendirdi, ‘Aşılamada Sıkıntılar Var’

Samsun Tabip Odası Başkanı Furtun Değerlendirdi, 'Aşılamada Sıkıntılar Var'
Daha Fazla Göster

Samsun Tabip Odası Başkanı Furtun Değerlendirdi, ‘Aşılamada Sıkıntılar Var’ Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Funda Furtun, koronavirüs aşılamasında 12-18 yaş aralığında sıkıntılar olduğunu ve aşı oranlarının daha gerçekçi açıklanması gerektiğini dile getirdi

11 furtun 2 Ana Manşet

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Funda Furtun koronavirüsün, aşısız ve aşısını tamamlanmamış olan kişileri etkilediğini belirterek, 12-18 yaş aralığında aşılamayla ilgili sistemsel bir yavaşlık söz konusu olduğunu ve aşılama oranlarının düşük olduğunu söyledi.

11 furtun 4 scaled Ana Manşet

‘SİSTEMSEL SIKINTILAR VAR’
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın vaka yoğunluğu bir önceki haftaya göre en çok artan 10 il arasında Samsun’un olduğunu açıklamasının ardından değerlendirmelerde bulunan Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Funda Furtun, “Aşı oranlarını artırmamız gerekiyor. Bunun başka bir yolu yok. Aşılamayla ilgili de sıkıntıda olduğumuz yaş grubu 12-18 yaş aralığı. Çocuk grubunda aşılamayla ilgili sistemsel bir yavaşlık söz konusu. E-nabız’dan onay ve ebeveynin yanında olması gerekiyor. Bu da aşılama oranını düşüren bir neden” dedi.

11 furtun 1 Ana Manşet

‘DAHA GERÇEKÇİ OLMALI’
Aşılama çalışmalarının devam ettiği için söz konusu bir kapanma beklemediklerini kaydeden Furtun, “Sıkıntımız kurallara uymaktaki hassasiyemizin bitmesi, sonbahar mevsiminin girmesiyle birlikte kapalı ortamlara girmemiz ve okul yaş grubundaki çocuklarımızın oranın düşük olması. Paylaşılan aşı oranlarında sıkıntılar olduğunu düşünüyorum. Aşılama oranları bütün nüfusa göre hesaplanmalı. Sadece 18 yaş üstü aşılananları baz alırsanız oranımız yüksek çıkar. Ama Türkiye’nin tüm nüfusunu baz alırsak bu oran çok düşüyor. Düşük olduğunu da şuradan anlıyoruz; aşılama sayısı yüksek ama vakalar yüksek. Aşı oranlarının yüksek gösterilmesi rehavete sevk ediyor. Şu anda hastane yatış olanların yarısı aşısız yüzde 30 civarıda 2 sinovac olup 3. dozu yaptırmamış olanlar. Tam anlamıyla aşılanan grubun yüzde 10 civarında olduğunu düşünüyoruz. Aşıyla ilgili istatiski bilginin daha gerçekçi olması lazım” ifadelerini kullandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir