baskaynak Final Okulları cemre
 
5s dikey çarsan HRS Ajans

Samsun Tabip Odası Başkanı Funda Furtun’dan Çarpıcı İddia! “Ameliyatlar Yapılamıyor”

featured

Samsun Tabip Odası Başkanı Funda Furtun’dan Çarpıcı İddia! “Ameliyatlar Yapılamıyor” Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Funda Furtun, tıbbi malzemelerin temininde sıkıntı yaşandığını belirterek, hastanelerdeki bazı bölümlerde ameliyatların yapılamadığını öne sürdü

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Funda Furtun, Sağlık Bakanlığı’ndan alacaklarını tahsil edemeyen tıbbi cihaz ve medikal malzeme üreticilerinin durumu boykot etmesi nedeniyle, kamu hastanelerinin ürün alamadığını belirterek, özellikle ortopedi gibi bölümlerde ameliyatların yapılamadığını veya ötelendiğini iddia etti.

16 tabipler 1 Ana Manşet

BOYKOT EDİYORLAR

Medikal ve tıbbi cihaz üreticilerinin Sağlık Bakanlığı’ndan ödemelerini alamadıkları için durumu tek taraflı boykot ettiğine değinen Başkan Dr. Furtun, “Özellikle ortopedi ameliyatları için daha çok tedariği sağlayan, yerel firma ve üreticileri normalde 3-6 ay arasında ödemelerini almaları gerekirken, bu sürenin 1,5 yıla ötelenmesi ve fiyat olarak daha düşük fiyatlarla ücretlerini almaları nedeniyle tek taraflı boykot etmişler. Ameliyethanelere malzeme veren firmalar, 3 Aralık’tan bu yana malzeme vermeyi durdurmuşlar. Bu nedenle malzeme sıkıntısı başlamış” dedi.

20 furtun 1 Ana Manşet

SIKINTILAR ARTTI

“Yaşanan sıkıntı nedeniyle malzeme tedarik etmek için de hastaneler, ithal bazı firmalardan yararlanmaya çalışmış ama ithal malzemelere ulaşmak zor” diyen Başkan Furtun sözlerine şunları ekledi:

“Hem dolar krizi hem de malzemeyi çok fazla isteyen hastane olması nedeniyle sıkıntılar artmış. Bu aralar kamu ve üniversite hastanelerinde impilant, çivi, plak ve protez gibi malzeme kullanan branşlarda ameliyat yapamama söz konusu. Özellikle travmalarda ortopedik cerrahilerde acil ameliyatlarda malzemeye ulaşma sıkıntısı, hem hasta hem de doktor açısından sıkıntıya sokan bir durumdur. Bu konuda Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın görüşmelerinin sürdüğü gelen bilgiler arasında” dedi.

Dilber BAHADIR

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Samsun'a Dair Tüm Haberleri Yakından Takip Etmek İçin Uygulamamızı İndirin.