Samsun Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkanı Atıf Malkoç: "Ekonomik Kriz Bizi De Etkiledi" Denizlerde av yasağının başlamasına sayılı günler kaldı. Samsun Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkanı Atıf Malkoç, mazot fiyatlarına atıf yaparak, dünyadaki ekonomik krizden balıkçıların etkilendiklerini söyledi

AW585553_02.jpg

SAMSUN'DA AV YASAĞI 15 NİSAN'DA SONA ERİYOR

Denizlerde 1 Eylül’de başlayan av sezonunun 15 Nisan'da sona ereceğini belirten Samsun Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkanı Atıf Malkoç, yılbaşından sonra artan yakıt fiyatlarından dolayı denize çıkmakta zorlandıklarını ifade etti. Şu an çaça balıkçılığına çıktıklarını söyleyen Atıf Malkoç, “Sezonun yarısına kadar iyiydi. Mazot ucuzdu. Sezonun diğer yarısından sonra dünyada oluşan bu ekonomik kriz bizi de etkiledi. Yılbaşından bu yana kadar denize çıkmıyoruz. Mazotun ucuzlamasını bekliyoruz. Denizde artık balık olup olmamasından vazgeçtik. Tek sıkıntımız mazot fiyatlarıdır" diye konuştu.

AW585553_01.jpg

"YILBAŞINA KADAR İYİYDİ"

"Yılbaşına kadar iyi balıkçılık oldu" diyen Malkoç şunları söyledi:

"Denizde balıklarımız var ama denize çıkmaya tekne kalmadı. Masraflarımız çok çok ağır durumdadır. Orkinos balıkçılığı ile ilgili bugün bizim teknelerimiz, ağlarımız, her şeyimiz var olduğu halde bizi diskalifiye ettiler. Kriterlerimiz bu yıllara kadar vardı. Yazın gırgır balıkçılığına çıkmamız lazımmış. Bizim Samsun bölgesinden orkinos avcılığına çıkan 2-3 tane teknedir. Seneye kadar beklentimiz mazotun düşmesidir. Seneye kadar böyle giderse bu filo denize çıkamaz. Bu sene bütün balıklar oldu. Hamsi oldu. Palamut hariç bütün balıklar oldu. Şu an istavrit var."

Samsun'da "Türk Mutfağı Haftası" Etkinlikleri Başladı Samsun'da "Türk Mutfağı Haftası" Etkinlikleri Başladı

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.