banner1313

banner1300

banner1334

banner1337

Yaya önceliğinde hata yapılıyor

Samsunlular, trafikte yaya önceliği konusunda hataların yapıldığını, hem sürücülerin hem de vatandaşların dikkatli olması gerektiğini ifade etti.

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 11.03.2019, 09:18 11.03.2019, 09:22
Yaya önceliğinde hata yapılıyor

Samsun Medya Grubu'na bağlı Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi ekipleri, vatandaşlara ve sürücülere yaya geçitlerindeki öncelikle ilgili mikrofon uzattı. Vatandaşlar, önceliğin yayanın olması gerektiğini ifade ederken, sık sık trafikte sorunlar yaşandığını ifade etti.

KAZALAR DAHA DA ARTAR
Ahmet KADER: Bence yayaların trafik ışıklarının olduğu yerde kırmızı ışıkta geçmemesi gerekiyor. Vatandaşlar, yol boş olduğu zaman karşıdan karşıya geçiyor eğer bir kural varsa buna herkes uymalı. Yoksa kazalar bu şekilde daha da artar. 

YAYALAR ÖNCELİKLİ AMA... 
Selami ATASOY: Trafik ışıkları yaya için yandığında bir problem olmaz. Yanmadığı zaman da sıkıntı olur. Her ne kadar trafik önceliği yayanın da olsa, her zaman kurallara uymak gerekiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da sürekli trafik kuralları ile ilgili vatandaşlara uyarı yapıyor. O yüzden hem sürücülerin hem de vatandaşların kurallara uyması gerekiyor.

TRAFİK KÜLTÜRDÜR
Erdoğan TOPAL: Bu şehirde araç kullanıcıları yayalara hiç bir şekilde önem vermiyor. Trafik saygı ve kültürdür. Hem trafik ışıklarına uyulmalı hem de yayalar korkmadan hareket etmeli. 'Öncelik hayatın, öncelik yayanın' projesi çok anlamlı ama en önemli herkes kurallara saygı göstermeli. 

SAĞLIKLI OLDU
Keriman YILMAZ: Ben genelde arabalar tam durunca geçiyorum. Çünkü her an araba çarpabilir düşüncesine kapılıyorum. Geçtğimiz günlerde bir sürücü bana yaya geçidinde öncelik tanıdı. Çok da güzel oldu. Çünkü elimde yük vardı. Böyle daha sağlıklı oldu ama yine de dikkat edilmeli.

KIRMIZI IŞIKTA GEÇİYORLAR
Halil AKBULUT: Ben sürekli kırmızı ışıkta geçen yayaları görüyorum. Bu çok yanlış bir davranış. Trafik kazaları böyle durumlarda daha da artacak. Vatandaşların bu konuda daha da bilinçlenmesi gerekiyor. 

DİKKATLİ OLSUNLAR
Ali ÇAKMAK: Şimdi vatandalar yayaya yol hakkı var diye araçları durdurup geçiyor. Bu, ışıklarda daha fazla oluyor.  Lütfen herkes dikkatli olsun. Yoksa canından olacaklar.

ACELE KARAR YOK
Cengiz YILLAR: Herkes kurallara uymalı. Eğer sürücüler ve yayalar kurallara uyarsa herhangi bir sıkıntı yaşanmaz. Yayalar, öncelik var diye acele karar vermemeli ancak bu şekilde trafikte sıkıntı yaşanmaz. 

SÜRÜCÜLER YOL VERSİN
Erkan ŞENER: Bütün şoförlerin yayalara öncelik tanıması gerekiyor ama bilerek de arabanın önüne atlamak doğru değil. Önemli olan tüm kurallara uygun hareket etmek. 

YOLLAR BİZİM 
Sevgi AL: Bize bu yolları vermişler. Öncelik tabi ki yayaların olacak. Sürücülerin bize yol vermesi lazım. Ama onlara güvenmiyoruz, beklemek zorunda kalıyoruz. Gerçi biz ne yapsak bir şey yapamayız. Her iki taraf da kendine göre haklı.

DİKKAT EDİLMİYOR
Yılmaz ARMUTÇU: Trafikte insanlar trafik ışıklarına dikkat etmiyor. Saygı ve sevgiyi öğrenebildiğimiz zaman bu sorunların hiçbiri yaşanmayacak.

GÖRSELLERLE ANLATILACAK
İçişleri Bakanlığı trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması için çalışmalarına devam ediyor. 81 il valiliğine genelge gönderen bakanlık; trafikte yaya önceliğine dikkat çekmek için hazırlanan ‘Önce Yaya’ görsellerini sürücülerin görebileceği şekilde illerde yaya ve okul geçitleri önüne çizilmesini istedi. Şeritlere ve geçiş çizgilerinin önüne çizilecek olan bu görseller sayesinde sürücülere, önceliğin yayalarda olduğu uyarısı yapılacak.  Trafikte yaya önceliği görsellerle desteklenecek. Sürücüler, yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken, 'Önce Yaya' uyarılarını görecek.

Haber:Dilber BAHADIR, Uğur ATICI

Yorumlar (0)