banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Üreticiye sahip çıkılmalı

banner1357

Samsunlular, fındık üreticilere destek verilmesi gerektiğini belirterek, fındığa sahip çıkılırsa sorunların çözüleceğini söyledi

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 28.07.2019, 11:16 28.07.2019, 11:26
banner1353
banner1375

Samsun Medya Grubu'na bağlı Samsun Canlı Haber TV mikrofonlarına konuşan vatandaş, fındıkta yaşanan sorunlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bazı vatandaşlar, fiyatın belirgin bir şekilde sorun olduğunu belirtirken, bazıları ise üreticiye sahip çıkılması gerektiğini dile getirdi.

TEPKİ VE MÜCADELE 

Sabri AĞIRLAR: Fındık üreticileri bir araya gelip kalkınmaya destek vermeli. Fındık sorunu ancak üreticilerin birlik olmasıyla çözülür. Biz birlikte mücadele etmeliyiz. Kimse yatarak bu sorunu çözemez. 

ÇÖZÜLMESİ ÇOK ZOR

İbrahim AYDIN: Fındıktaki fiyat sorununun çözülmesi çok zor. Hatta çözülmez diye düşünüyorum.  Çünkü mevcut hükümetin fındığa değil hiç bir şeye gücü yetersiz. Fındık şuan da kimsenin gözünde değil. Zaten para da yok. 

EMEKÇİLER ZARAR GÖRÜYOR 

Savaş TÜRK: Piyasa şu an berbat durumda. Fındığa emek veren üreticiler hep zarar görüyor. Fındık ve diğer tarım ürünleriyle uğraşan üreticilere destek verilmeli. Ancak bu şekilde sorunlar çözülecektir. 

MADDİ MANEVİ DESTEK

Samet ÜLKER: Bence fındığın fiyatı 20 lira olsun. Çiftçilerimiz de rahat etmiş olur. Devlet üretime katkıda bulunursa, çiftçiye maddi ve manevi destek olursa, özellikle manevi boyutuna daha çok öne verirse bu sorun çözülür. 

EKONOMİ GÜÇLENMELİ

Cengiz ÖZTÜRK: Bu sorun ancak ekonomi güçlenirse çözülür. Fakat ekonominin güçlü olabileceğini düşünmediğim için fındıktaki fiyat sorunun çözüleceğini de zannetmiyorum. Fındık emek gerektiren bir şeydir. İlacı, işçiliği, nakliyesi, bakımı ve giderleri var. Hepsi hesaplanmalı ve fiyatı belirlenmeli. Bana kalırsa 30 lira olmalı ama halkımızın alım gücü yok. Sorunların çözümü için ekonomi güçlenmeli.  

UCUZ OLMALI 

Atilla ERDOĞAN: Öncelikle inşallah fındıkta daha sonra diğer konular da sorunlar  çözülür. Ben fındıkta daha yüksel bir fiyattan yanayım. Çünkü son zamanlarda piyasanın durumu pek iyi değil. Yeme, içme ve hayat standartları çok değişti. O yüzden gereken destek verilmeli. 

BENCE SORUN YOK

Dursun ALİ: Ben fındıkta sorun olduğunu düşünmüyorum. En azından bana göre bir sorun yok. Fındık az, çok, pahalı ya da ucuz bile olsa benim için fiyatı sorun değil. Ben fındığı her zaman yerim. 

ÇÖZÜLEMEZ

Ahmet TÜRKER: Biz değil, fabrikalar kazanıyor. Devletin bu sorunu bir şekilde çözmesi gerekiyor ama ben bunun çözüleceğini zannetmiyorum.  Ancak çözülmesi için herkesin birlik ve beraberlik içerisinde olması lazım.

ÜRETİM VE DEVLET 

Aydın BEKİR: Üretim kaliteli, devlet  de istikrarlı politika izlerse sorunlar çözülür. Devlet fiyatı ne kadar yüksek açıklarsa açıklasın, çiftçimiz hep daha yüksek isteyecektir. Fakat ben yine de fındıktaki fiyat ve yaşanan diğer sorunların bir şekilde çözüleceğini düşünüyorum. 

YILLARDIR  GÜNDEMDE 

Ahmet ERBAY: Bu yaklaşık 5 yıldır sürekli gündemde olan bir sorun. Normalde herkesin toplanıp sorunları masaya yatırması, konuşması ve artık halletmesi gerekir.  Üstelik bu doğanın verdiği bir şey ama insanın katkısı yok. Dolayısıyla ben de çözülüp çözülemeyeceğinden emin değilim. 

CAN DAMARI

Ergin EYÜPOĞLU: Fındık Karadeniz'in can damarıdır. Bu fındıkla ilgili sorunların çözülmesi için herkesin destek vermesi gerekiyor. Böyle devam ederse bu sorun hiç bir zaman çözülmez. Zaten çözülse şimdiye kadar çözülmüş olurdu. 

ZOR ÇÖZÜLÜR 

Osman SÖNMEZ: Bu sorun biraz zor çözülür. Fındık maliyeti, tarımı, ilacı ve gübresi oldukça pahalı. Ayrıca kota koyulduğu için istedikleri kadar üretemiyorlar. Fındık ülkesiyken fındık ithal etmemizi anlamıyorum. Bu yüksek fiyatlar yanında verilen fiyatlar çok düşük olduğu için üreticiler bu durumun altından kalkamıyorlar. 

SAHİP ÇIKILSIN

Ayşe SAYGIN: Fındık için her sene çok fazla emek ve masraf harcanıyor. O yüzden fiyatların sürekli değişmemesi gerekiyor. Fındık fiyatı 20 lira olmalıydı. Çünkü gerçekten fındıkta emek, sıkıntı çok. Üreticilere sahip çıkılırsa bu sorun çözülür.  

Hande ONAT, Ekrem ASLAN 
 

Yorumlar (0)
banner1474
sisli
Namaz Vakti 20 Şubat 2020
İmsak 05:52
Güneş 07:17
Öğle 12:54
İkindi 15:50
Akşam 18:20
Yatsı 19:40