banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Türkiye NATO'da kalmalı

banner1357

NATO'nun ülkeleri birleştirici, destekleyici ve olası bir savaşta koruyucu ülkeler topluluğu olduğunu dile getiren Samsunlular, "Türkiye'nin NATO'da kalması gerekiyor. Ülkemiz çıkarsa söz sahibi olamayacağız hatta güçsüz kalacağız" dedi

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 26.07.2019, 09:37 26.07.2019, 09:47 Onur Nurdemir
banner1353
banner1375

Samsun Medya Grubu'na bağlı Samsun Canlı Haber TV ekibi, mikrofonlarını Samsunlulara uzatarak, "NATO nedir ve Türkiye NATO'da kalmalı mı?" sorusuna yanıt aradı.

İşte alınan cevaplar: 

KALALIM
Erol ŞENOĞLU: Türkiye NATO'da kalmalıdır. Çünkü etrafımızda güvenliğimizi tekhit eden unsuzlar var. Tabi zararları da olduğu biliniyor ama askerlerimizin eğitimi için kalmamızın daha faydalı olacağı kanaatindeyim. 

GÜÇLENENE KADAR
Ahmet AYDIN: NATO, birlik ve beraberliğin işaretidir. NATO'ya üye olduğumuz sürece güçlü oluruz ve savunmamız iyi olur. Bir sıkıntıya girdiğimizde NATO ülkeleri yardımcı olabilir. Şu an ekonomimiz çok zayıfladı. En azından güçlenene kadar NATO'da kalmalıyız. 

BİRLİKTEN GÜÇ DOĞAR 
İsmail AKTAŞ: NATO'da kalmalıyız. Çünkü güvenliğimiz açısından en doğrusu kalmak olur. NATO birlik ve beraberliğimizi sağlıyor. Aynı zamanda savunmamız açısında da önemli bir yere sahip. Birlikten her zaman güç doğar. 

KALMALIYIZ 
Ahmet CEYLAN: NATO, Avrupa'daki güçlerin birleşmesi demektir. Bence Türkiye'nin NATO'da kalması gerekiyor. Çıktığı zaman yaptırım gücümüz kalmayacak, söz sahibi olamayacağız ve güçsüz olacağız. Dolayısıyla NATO'da kalmamız çok daha iyi bir karar olur.   

ÜYE OLMAMALIYIZ 
Ergin SEVEN: NATO, bana göre sömürgedir. Türkiye olarak NATO'ya üye olarak kalmamalıyız. Çünkü S-400 muhabbetleri gündemdeyken bizi onaylamadılar. Hatta bizi kullandıklarını düşünüyorum. Onun için NATO'dan ayrılmamız lazım.

ORTAK OLMALIYIZ 
Nazır ÖZTÜRK: Türkiye kesinlikle kalmalı. Çünkü Avrupa Birliği'ne üye olmak için onlarla birlik olmalıyız. Çünkü tüm kararlar oradan çıkıyorsa bizim de dünyada söz sahibi olmamız gerekiyor. Biz Türkiye olarak kalmalı, ortak olmalıyız. 

AYRILALIM 
Hamdi KARAYEL: Bence Türkiye NATO'da kalmamalı. Ben 70 küsur yaşındayım ve Amerika'nın yanlışlıklarını çok gördüm. Türkiye ayrılırsa kendi başına mücadelesine devam edebilir. Devlet artık boyun eğmiyor. Ayrılması daha iyi olur. 

İHTİYACIMIZ VAR 
Orhan ÇİL: NATO, bizim de içinde bulunduğumuz ülkeleri birleştirici, destekleyici ve herhangi olası bir savaşta koruyan ülkeler topluluğuna denir. Bizim desteğe ihtiyacımız var elbet ama bizi ne kadar destekler bilmiyorum.

YALNIZ KALIRIZ 
Haydar TOPDEMİR: İngiltere, Almanya, İtalya ve Almanya gibi ülkelerin kurmuş olduğu bir teşkilat. Türkiye NATO'da kalmalıdır. Bazıları çıkmamızı bekliyor. Eğer çıkarsak yalnız kalırız. Yalnız kaldığımızda ise  Rusya, Çin ve Amerika gibi dış ülkelerin saldırı kapılarını açmış sayılacağız. 

ÇIKMAMALIYIZ 
Melek TOPDEMİR: Bence NATO olmalı ama bize sahip çıkamıyor. Amerika da kendine sahip çıkamıyor. Bizi kimse sahiplenmiyor ve yalnızız. Tüm Avrupa ülkeleri sadece kendi devletini koruyor. NATO'nun yararı olduğunu düşünmüyorum ama yine de çıkmamalıyız. Çünkü çıkarsak daha kötü şeyler olur. 

DÜNYADA YERİMİZ VAR 
Cevdet ERGİN: NATO güvenlik anlaşması, kuruluşudur. Türkiye'nin dünyada bir yeri var. Bu yeri korumak zorunda. Bu yerini sürekli sağa sola zıplayarak değiştirmesi, Türkiye gibi ülkelere yarar sağlamaz. Dolayısıyla NATO'da kalmalıyız, korunmak zorundayız. 

Hande ONAT, Ekrem ASLAN 

Yorumlar (0)
13°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 15 Aralık 2019
İmsak 06:13
Güneş 07:46
Öğle 12:34
İkindi 14:52
Akşam 17:13
Yatsı 18:40