banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Türkiye'de Türkçe konuşulur...

banner1357

HDP'li Derik Belediyesi'nde Türkçe konuşmak yasaklandı. Samsun Canlı Haber TV ekibimiz ise Samsunlu vatandaşlara bu durumu nasıl değerlendirdiğini sordu. Samsunlular genel olarak, "Hem Türkçe hem de Kürtçe konuşulabilir ama Türkçe asla yasaklanmamalı" dedi. 

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 06.06.2019, 18:34
banner1353

Samsun Canlı Haber TV ekibi olarak sokağın nabzını tutmaya devam ediyoruz. Ekibimiz Samsun'un Mecidiye Caddesi'nde ki vatandaşlara, "HDP'li Derik Belediyesi'nde Türkçe konuşmak yasaklandı. Nasıl değerlendiriyorsunuz?" diye sordu.

İşte aldığımız yanıtlar: 

BİZ TÜRK'ÜZ 

Necati ORHAN: Yasaklatmaması gerekiyordu. Bence bu uygulanan sistem yanlış. Çünkü biz Türk'üz. Türkçe konuşulması gerekiyordu. Ya da hem Türkçe, hem de Kürtçe konuşulabilirdi. Yinede komple Türkçe konuşulması daha iyi olurdu diye düşünüyorum. 

ANAYASAL OLARAK MÜMKÜN DEĞİL 

Berk SOYLU: Ben böyle bir şey olmasını mümkün görmüyorum. Çünkü belediye resmi bir yer. Türkiye Cumhuriyetinin resmi hiç bir kurumu böyle bir şeyi yapamaz. Anayasal olarak mümkün değil. O yüzden yasaklanmadığını düşünüyorum. 

ÖZGÜR OLUNMASI GEREKİYOR

Murat GÜLTEPE: Adı üzerinde olduğu için böyle bir şeyin yaşanması normal. Tabi ki iyi bir şey değil. Oradakiler de bizim vatandaşımız, kardeşimiz. Lakin kendini bilmez insanlara karşıyız. İnşallah hayırlısıyla iyi bir karara varılır. İnsanlar Türkçe, Kürtçe ya da Arapça konuşabilir. Bence sakıncası yok. Yasak yerine özgür olunması gerekiyor. 

MÜDAHALE EDİLMELİ 

Mustafa AKDEMİR: Kesinlikle tepki gösteririz. Böyle saçmalık olmaz. Çünkü gerçekten yanlış bir uygulama olmuş. Devletinde buna müdahale etmesini isteriz. Zorla olacak bir şey değil. Normali neyse o olmalı. 

TÜRKİYE'DE YAŞANIYORSA TÜRKÇE OLMALI

Ünal KAYMAK: Çok kötü bir durum. Türkiye'mizde Türkçe konuşulmaması normal değil. Kürtçe değil, Türkçe konuşulması gerekiyor. Çok acı bir durum. Bence yasak uygulanmamalı. Türkiye'de yaşanıyorsa Türkçe konuşulması lazım ve özgür olunması daha iyi olur. 

ÖZGÜRLÜĞÜ KISITLAYAMAZLAR 

Sait GECE: HDP'ye zaten karşıyım. Terör örgütü, hain olarak görüyorum. Fakat insanların özgürlüğünü kısıtlayamazlar. Yasak getirilmemeli ve isteyen istediği dili konuşabilmeli. 

ANINDA KAYYUM ATANACAK 

Samet TÜRK: Hayret bir şey. Anında kayyum atanacak. Başka ne olabilir ki? Burası Türkiye. Biz Türk'üz ve Türkçe konuşulacak. Durdurulmazlarsa ve onlara destek verilmeye devam ederse bunun devamı gelir. Fakat Türk milleti olarak böyle bir şeyi kabul etmeyiz. 

NASIL YASAKLAYABİLİRLER?

Erol ÇETİN: Kayyum atanacak. Bu ülkenin ana dili Türkçedir. Bunu nasıl yasaklayabilirler? İsteyen istediği dili kullanabilir ama yasaklayamazlar. Herkes özgür olmalı. 

BİZİM DEĞERİMİZ TÜRKÇEDİR

Birol DİREN: Bence öz dilimiz olan Türkçeyle devam edilmeli. Kendi evinde, arkadaşlarıyla konuşabilir. Her toplumun kendine özgü değerleri vardır. Bizim değerimizde Türkçedir. Bence çok yanlış, değişmemesi gerekiyordu. 

TEK DİL, TEK DİN, TEK BAYRAK 

Nazmiye ÇELİKBAŞ: Tek dil,tek din, tek bayrak. Burası Türkiye olduğu için Türkçe konuşulması gerekiyor. Bizim dilimize sahip çıkmamız gerekiyor. Hem Türkçe hem de Kürtçe konuşulmasını da anlayabilirim ama Türkçe konuşulmasının yasaklanmasını anlamam. 

Hande ONAT - Uğur ATICI 

Yorumlar (0)
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Namaz Vakti 09 Aralık 2019
İmsak 06:10
Güneş 07:42
Öğle 12:32
İkindi 14:51
Akşam 17:12
Yatsı 18:39