banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Trafik lambalarındaki ışık süresi uzatılmalı

banner1357

Samsunlular, engelli ve yaşlıların daha rahat geçebilmeleri adına trafik lambalarındaki ışık süresinin uzatılması ve geçitlerin denetlenmesi gerektiğini ifade etti 

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 23.07.2019, 10:31
banner1353
banner1375

Samsun Medya Grubu'na bağlı Samsun Canlı Haber TV mikrofonlarına konuşan vatandaşlar, "Trafik ışıklarının sürelerini yeterli buluyor musunuz, bu konuyla ilgili düşünceleriniz neler?  sorusuna cevap verdi 

İşte alınan yanıtlar: 

YAYALARA YETERSİZ 
Fatma Zehra ZARAP: Canik İlçesi'nde trafik ışıklarının sürelerini yetersiz buluyorum. Bu durum maalesef kazalara sebep olabiliyor. Bu nedenle yayalar için geçiş süresi uzatılmalı. Böylece geçiş daha kolay bir şekilde sağlanabilir.

KORKUYORUZ
Leyla ŞENEL: Ben yayalara verilen trafik ışık sürelerinin yetersiz olduğunu düşünüyorum. Özellikle Liman Kavşağı'nda bulunan ışıklardaki süre çok kısa. Karşıdan karşıya geçerken kaza yaşanmaması adına korkuyor ve kaygılanıyoruz.

YETERLİ GELİYOR 
Serhat ŞAHİN: Genel anlamda yeterli diye düşünüyorum. Mesela ben rahat geçebiliyorum. Benim için sorun yok. Araç kullanıcıları içinde yeterli olduğunu düşünüyorum. Benim yakındığım tek bir konu var. Sürücüler yayalara öncelik tanımıyor. Bizlere öncelik verilmesi lazım. 

GEÇ KALIYORUM 
Yavuz SAN: Bence genel olarak yayalara verilen süre yeterli. Fakat çok kalabalık oluduğu zaman bazen yeterli olmayabiliyor. Böyle olduğu zaman geç kalıyorum.  Belki bu durumun hiç yaşanmaması için süre biraz daha uzatılabilir. 

SABIRLI OLUNMALI
Nigar UZUNOĞLU: Sürücüler yaya ışığını beklerken sabırsız davranabiliyor. Dolayısıyla sıkıntılar yaşanıyor. Yayalara biraz daha hassas davranmalarını isterim. Böylece karşılıklı anlayışla her şey daha güzel olur. 

DENETLENMELİ
Saliha KÜÇÜKÇÜ:Işık süreleri kesinlikle yeterli değil. Bazen sürücüler yayalara yol veriyor, bazen görmezden geliyor. Bu nedenle gerekli ekipler tarafından trafik ışıklarında bulunan yaya geçitleri daha sık denetlenmeli. Maalesef giderek insanlara karşı saygı giderek azalıyor.

YETERSİZ GELİYOR 
Engin SAYIN: Bence yayaların ışık süresi yetersiz. Çünkü o geçitlerden sadece gençler değil, yaşlı ve engelli vatandaşlar da geçiyor. Dolayısıyla süreler uzatılmalı, rahat bir geçiş kolaylığı sağlanılmalı.

EN AZ 3 DAKİKA
Hatice GECE: Yayalara ayrılan trafik ışık süresi oldukça kısa. Biz hemen telaşa kapılıyoruz. Hatta bazen yeşil ışık yandığında bile sürücüler aldırmadan geçebiliyor. Kazaya davetiye çıkaran bu durumları yetkililer göz önünde bulundurmalı. Yayalar için en az 3 dakika geçiş süresi olmalı. 

YAŞLILARA YETMİYOR 
Bayram ŞAHİN: Uzun ve geniş mesafeli yaya geçitlerinde süre uzun olmalı. Çünkü bazen yaşlı vatandaşlarımız geçiş yaparken süre yetmiyor. Ayrıca Samsun'da bazı trafik ışıkları çok yanlış dizayn edilmiş. Bu sistem de göz önünde bulundurulmalı.

10 DAKİKA UZATILMALI 
Bahri KUTLU: Yaşlı, engelli ve çocuklar olduğu için süre uzatılmalı. Diğer türlü yeterli olmadığını görüyoruz. Işıklar her yerde aynı yanmıyor. Bazen uzun bazen kısa yandığı için belirli bir standart yok.

YOL BİTMEDEN SÜRE BİTİYOR 
Bekir UZUNOĞLU: Yaya ışıkları tek şeritli yollarda yeterli süre veriyor ancak çift şeritli yollarda süre yeterli olmuyor. Dolayısıyla yol bitmeden süre bitiyor. Uygulamalarla bir takım yenilikler geldi ama  sürücülerimiz kurallara uymuyor. Bu nedenle ışık süreleri yerine göre değişmeli.

Hande ONAT, Ebru ÖZTÜRK 

Yorumlar (1)
samsun 11 ay önce
yani bir taraf mağdur olurken diğer tarafın işini gör. üst geçit veya alt geçit yap yaya oradan gitsin trafik sorunu olmasın. hep kulağımızı tersten kaşıyıp gösteriş için iş yapıyoruz.