banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Tiyatro, Samsunluların vazgeçilmezi

banner1357

Samsunlular, tiyatronun şehir için önemli bir kültürel değer olduğunu ifade ederek, yaygınlaştırılmasının önemli olduğuna dikkat çekti. Bu konuda da özellikle belediyelerin sanata daha fazla değer vermesi gerektiğimi ifade etti.

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 10.06.2019, 09:53 10.06.2019, 10:04
banner1353

Samsun Medya Grubu olarak Samsunlulara, "Tiyatroya gider misiniz, Samsun'daki tiyatro oyunlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?" diye sorduk.

İşte aldığımız yanıtlar:

HALKIN DEĞİL BELEDİYENİN EKSİKLİĞİ VAR
Alişan ÇAKMAK: Ben zaten tiyatrocuyum, Samsun'da tiyatroyu da yeterli bulmuyorum. Yeterince tiyatronun yayıldığını ve tiyatroya gittiğini düşünmüyorum. Çünkü artık teknolojinin ilerlemesiyle halk ilgi duymuyor. Ama belediyeler de sahip çıkmalı ki insanlarda yoğunlaşsın. Zaten Samsun'da tiyatro için yer de yok burada halkın değil belediyenin eksikliği var. 

PEK YENİLİK YOK
Emre ÖZTÜRK: Tiyatroya hiç gitmedim hiç de alakam yok. Çünkü bana çok sıkıcı geliyor, pek yenilik  yok her seferinde aynı konular. Zaten  işleri güçleri takip etmekten vakit bulamıyorum. Halkın da gezmek varken olan vaktini tiyatroya ayırmak istemediklerini düşünüyorum.

OLMAZSA OLMAZ BİR DEĞERDİR
Ozan Alper DUROĞLU: Samsun'da yaşamadığım için  burada tiyatroya gitmedim. Ama yaşadığım yerde tabi ki gittim. Tiyatroyu çok iyi değerlendiriyorum.Çünkü toplumun yaşanmışlığını , bir takım değerlerini ortaya koyan ve bunu kendilerine rol edip bize sergiliyorlar.  Ama halk tercih etmiyor çünkü artık sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte toplumun biraz daha kopuk olarak yaşamasına neden olduğu için biraz daha sosyal ve kültürel değerler yok olmaya başlıyor. Ama bana göre tiyatro günümüzde olmazsa olmaz bir değerdir.

ÇOK İYİ ÖĞRENME YOLUDUR
Murat BİRLİK: Çorum'da yaşıyoruz orada tabi ki tiyatroya gittik. Tiyatro aslında ülkemizde o kadar kıymeti bilinmeyen ama  Avrupa'da tiyatro sahnelerini mabet gibi görüp azami saygı gösterdikleri bir yer. Bizim çocuklarımız tiyatronun kapısının önünden dahi geçmezken Avrupa hem eğlendiriyor hem de eğlendirirken öğretiyor ve yetiştiriyor. Aslında, tiyatro çok iyi bir öğrenme yoludur. Halk tiyatroyu neden tercih etmiyor diye düşündüğümüzde inanışlarımızla alakalı olabilir. Bizim inancımıza göre tiyatro, taklit gibi şey sakıncalı görünüyordu. Bana göre bu yaklaşım çok da doğru değil.  

KENDİMİ VE HALKI EKSİK BULUYORUM
Neslihan BİRLİK : Lisede edebiyat öğretmenlerimin vasıtasıyla tiyatroya gittim. Açıkçası ondan sonra da hiç gitmedim. Bunun için bir vakit ayırmadım.Bu konuda kendimi ve halkı eksik buluyorum. Çok güzel tiyatrocularımız var inşallah halkımız da gereken değeri verir.

GELİŞMESİ VE GENİŞ ÇAPLI OLMALI 
Gizem ÇINAR: Tiyatroya gidiyorum ama Samsun için tiyatronun daha çok gelişmesi ve geniş çaplı olması gerekiyor. Yani sadece okullarda verilen eğitimlerle birlikte değil de çevreden tiyatroyla ilgilenen bir çok ünlünün eğitimleriyle olmalı. Zaten Samsun'da tiyatro çok bilinmiyor ve ün kazanmadığı  halkın da tercih etmediğini düşünüyorum.

SAMSUN'DA GİTMEYİ TERCİH ETMİYORUM
Sinan GÜNDÜZ: Tiyatroya gitmedim, Samsun'da gitmeyi de tercih etmiyorum. Çünkü Samsun'da olan tiyatrolar  çok iyi olmuyor, ilgilimi çekmiyor.  Halk da tiyatroyu tercih etmeli ama Samsun'da değil başka bir yerde tiyatroyu tercih edebilir. 

HERKESİN GİTMESİNİ TAVSİYE EDİYORUM
Yıldıray ÇANDIR: Samsun'da değil de başka bir yerde daha önce tiyatroya gitmişliğimiz var. İnsanların kültürü ve gelişimi açısından herkesin gitmesini tavsiye ediyorum. Burada fazla vaktimiz olmadığı için gidemedik ama ilerleyen zamanlarda mutlaka gitmeyi düşünüyorum. Halk tiyatronun faydasını, kültürel olarak ne kattığını bilmiyor belki o yüzden de tiyatroyu tercih etmiyorlardır. 

GİTMEDİM, SEVMİYORUM DA
Adnan ŞAHİNOĞLU: Hiç tiyatroya gitmedim. Hem vaktim olmuyor hem de tiyatroyu sevmiyorum zaten. O yüzden de gitme gereğinde bulunmuyorum. Zaten halk da gitmeyi tercih etmiyor demek ki halk için boş vakit geçirmek oluyor.

Ebru ÖZTÜRK- Ekrem ASLAN 

Yorumlar (0)
az bulutlu
Namaz Vakti 08 Aralık 2019
İmsak 06:08
Güneş 07:40
Öğle 12:31
İkindi 14:51
Akşam 17:12
Yatsı 18:39