banner1365

banner1345

Tanzim satış noktalarına Samsunlulardan tam not

banner1357

Samsunlular sebze fiyatlarındaki yükselişe karşı belediyelerin kuracağı tanzim satış noktalarının biran evvel şehirde kurulması gerektiğine ve bu konunun mutluluk verici olduğuna vurgu yaptı

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 11.02.2019, 16:51 11.02.2019, 17:46
banner1353

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın enflasyonla mücadele kapsamında vatandaşlara, üreticiden ucuz sebze tedarikinin sağlanması yönünde ki talimatının ardından,  şehirlerde kurulmaya başlanan mobil tanzim noktalarıyla vatandaşlara daha uygun meyve ve sebze alışveriş imkanı sağlanacak. Önümüzde ki günlerde tüm Türkiye’ye yayılması beklenen uygulamayı Samsunlulara sorduk. Samsunlular uygulamayı yerinde bulurken biran önce şehirde başlaması gerektiğini söyledi.

İşte yanıtlar:

UYGULAMANIN SÜREKLİ OLMASINI İSTERİM

Ali SAĞIR: Satış yerleri uygun olursa sevindirici bir haber olabilir. Kaynak burada çok önemlidir. Özellikle üreticileri de düşünmek gerekiyor. Fiyatlar uygun olacak ama kimse mağdur olmadan olmalı. Ayrıca bu uygulamanın sürekli olmasını isterim. Kısa süreli olduğunda verimli olacağını zannetmiyorum.

SAMSUN’DA HEMEN BAŞLAMALI

Durmuş DEMİR: Samsun’da da hemen başlamasını isterim. Çünkü çok güzel olur. Manavlar, marketler çok pahalı gerçekten. Fakat böyle bir uygulama olduğu zaman herkes rahat eder. Tabi ki onlarında mağdur olmasını istemeyiz ama vatandaşın da alım gücü ne yazık ki yok.

EN KISA ZAMANDA SAMSUN’A BEKLİYORUZ

Mehmet ÇEBİ: Haberlerde Ankara ve İstanbul’da tanzim satış noktalarının uygulamaya başladığını gördüm. Patlıcan 4 buçuk lira, domates 3 lira, patates ve soğan 2 lira, salata ve ıspanakta 4 lira olarak satılıyor. Yani gerçekten fiyatlar çok ucuz ve gayet normal. Birde diğer güzelliği ise fırsatçıların alıp diğer yerlere satmasını engellesin diye 2 kilodan fazla satmıyorlar.  Çok güzel bir uygulama. En kısa zamanda, Samsun’da böyle bir uygulamanın başlamasını bekliyoruz.

FIRSATÇILAR NORMALE DÖNER

Şerif YILMAZ: Çarşamba ve Bafra Ovası bizim için çok önemli. Şu memlekette ıspanağın kilosunun 7 lira olmamalıdır. Samsun ıspanak, pırasa ve lahana gibi sebzelerin yatağıdır. Bu kadar olmaz. Belediyeler meyve ve sebzeyi yerinden alırsa ve devamı gelirse çok güzel olur. Aynı zamanda fırsatçılarda bu durumdan etkilenir ve normale dönerler diye tahmin ediyorum.

ÖNCE ÜRETİM OLMALI

Abdullah ASLAN: Bence bu uygulama mantıklı değil. Çünkü üretimin olmadığı bir yerde tüketim bir yere kadar olabilir. Uzun süreli olacağını düşünmüyorum. O yüzden ilk önce üretimi sağlamamız gerekiyor. Böylece üretici ve tüketici mağdur olmaz.

ESNAF VE MEMUR ZİHNİYETİ FARKLI

Bülent TUŞKU: Daha önce böyle bir uygulama yapılmıştı ama başarılı olunamamıştı. Bu sefer nasıl olur onu bilemiyorum. Ticaret çok farklı bir iş ve Belediyenin ticaret yapması daha farklı olacak. Çünkü biri esnaf diğeri memur zihniyetindedir. Daha farklı bir şey yapılabilirdi. Yine de inşallah iyi olur, hayırlısı olur.

ÇOK GÜZEL BİR UYGULAMA

Yılmaz PATKAVAK: Ben böyle bir şeyin olmasına çok sevindim. Çünkü günümüzde sebze ve meyve çok pahalı olduğu için kimsenin alım gücü kalmadı. Samsun’da uygulanmaya başlandığında bende oradan alışveriş yapacağım. İnşallah en kısa zamanda burada da başlar.

FIRSATÇILARI YILDIRIR

Mustafa Oğuz AYDIN: Mesela patatesin kilosu 5 lira olmamalı. Meyve ve sebze fiyatlarını yeniden düzenlemeleri lazım diye düşünüyorum. Çünkü gerçekten her şey çok pahalandı. Fırsatçılar fiyata her gün daha çok ekliyor. En azından belediyelerin böyle bir şey yapması onları da yıldırabilir. 

ORTAK BİR KARARA VARILMALI

Cengiz KAVAKÇIOĞLU: Belediyelerin böyle bir işe girdiğini haberlerden gördüm. Fiyatlar normale dönecekse çok güzel bir uygulama olur. Fakat önce üreticiye inmeleri ve ilk onlarla halledilmeli. Çünkü üreticiler bu durumda mağdur olabilirler. Üretici kazanamadıktan sonra fiyatlar çok değişiklik göstermez. Biz halk olduğumuz için neresi ucuzsa oradan alırız ama burada herkesin düşünülmesi, ortak bir karara varılması gerekiyor.

HERKESİN ORTAK DERDİ, GEÇİM

Birol BAŞ: İnşallah iyi ve hayırlı olur. Esnaflarında, vatandaşlarında durumu zor görünüyor. Çünkü herkesin tek derdi geçimdir. O yüzden konu hakkında çok yorum yapmak istemiyorum. Milletimiz için en hayırlısı neyse o olsun.

Haber:Hande ONAT, Uğur ATICI

Yorumlar (4)
Akın Yılmaz 9 ay önce
Sanayi yok, iş yok, üretim yok, yok oğlu yok.. Bu tanzim satışları fiyatları biraz aşağı çeker belki ama anı kurtarır. ''Yok'' lar devam ettiği sürece hiçbirşeyin manası kalmaz. Trabzon lobisi ellerini Samsun'dan çeksin. Artık Samsun'a kamu yada özel tesisler gelsin. Boş laflarla milleti kandırmayın artık.
vatandaş 9 ay önce
Halk tanzim satış noktaları yerine fabrika açılmasını istesin Domates soğan patates almak için
önce iş lazım Doğalgaz,elektrikde tanzim zatışa dahil edilsin o zaman
Duran zengen 9 ay önce
Belediye halk ekmek satışı yapmalı ina şiddetle ihtiyaç var kaliteli ekmek yapan yok
Necati Aydin 9 ay önce
Samsuda da baslarsa cok guzel olur bafandas rahatlar en kisa zamanda samsunada bekliyoruz
17°
sisli
Namaz Vakti 21 Ekim 2019
İmsak 05:20
Güneş 06:45
Öğle 12:24
İkindi 15:23
Akşam 17:54
Yatsı 19:13