banner1365

banner1496

banner1345

banner1334

Şiddetin nedeni ekonomik

banner1357

Samsun'da yaşayan vatandaşlar, ekonomik durumun insan psikolojisini etkilediğini belirterek, bu durumun da şiddet olaylarına zemin hazırlayabildiğini ifade etti

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 25.08.2019, 11:03 25.08.2019, 11:09
365
Şiddetin nedeni ekonomik
banner1353
banner1375

Samsun Meyda Grubu'na bağlı Samsun Canlı Haber TV ekipleri mikrofonlarını vatandaşlara uzatarak, "Günümüzde artan şiddet ve cinayetlerin sebebi sizce nedir? sorusuna yanıt aradı.

İşte alınan yanıtlar: 

MADDİ YETERSİZLİK 
Halil ŞAHİN: Bu durum insanlarımızın genel kültür yapısı, geçim sıkıntısı ve eğitim yapısıyla alakalı.  Eğer kişi kendini geliştiremiyor hatta geçim sıkıntısı çekiyorsa kavgalar ve istenmeyen durumlar yaşanıyor. Bu sorunlar ancak ekonominin kalkınması ve eğitim seviyesinin yükselmesiyle düzeltebilir.  

ALTINDA EKONOMİ VAR 
İzzet TIRIK: Eğitimsizlik ve ekonomik sebepler şiddet ve cinayet olaylarını her geçen gün artırıyor. Meselelerinin altında ise ekonomi yatıyor. İnsanların gelir düzeyleri biraz daha arttırılmalı. Suç, dünyanın hiç bir yerinde ortadan kaldırılmaz ama aza indirilebilir.  

CEZA AĞIR OMALI
Abdullah EĞİLMEZ:  Şiddet ve cinayet gibi durumlar, eğitimsizlikten, cahillikten ve cezaların yetersiz oluşundan kaynaklanıyor. Mesela İran'da tecavüze hadım ve idam var. Bu gibi büyük suçlara cezalar ağır olmalı. Bizim cezalarımız caydırıcı değil. Mesela kadına şiddet gibi olaylar genellikle geçim sıkıntısından kaynaklanıyor. Çünkü adam evine bazen ekmek bile alamıyor. Haliyle bunalıp şiddete baş vuruyor.

İDAM GELMELİ
Mehmet BOZKURT: Türkiye'ye idam yasası getirilmeli. Çünkü cinayet, tecavüz ve şiddete karşı verilen cezalar yeterli değil. Zaten sıkıntıların en büyüğü maddi imkansızlıklardan kaynaklanıyor. Bu büyük bir yanlış. Allah'ın verdiği canı kimse almamalı. Bu insanlara psikolojilerine göre eğitim verilmeli. 

HERKES BULANIMDA 
Kevser DUMAN: Her şeyin başı geçim sıkıntısı. Artık işsizlik çok. Kimse geçinemez hale geldi. İnsanlar yaşadıklarından ötürü bulanıma girmiş durumda. Parasızlık insanı bu hale getiriyor.

MADDİ İMKANSIZLIK
Meryem ASMA: Şiddetin en büyük sebebi maddi imkansızlıklar. Para olmadığı zaman insanın psikolojisi bozuluyor ve hiç yapmayacağı şeyleri yapmaya başlayabiliyor. Ülkemizde sevgi ve saygı kalmadı. Her şey eskide kaldı. 

EKONOMİK SIKINTILAR 
Hakan DORUK:  Şiddet ve cinayet olaylarının ekonomik sıkıntılardan dolayı artmaya başladığını söylemek gerek. Kişilerin şiddete başvurmaması için bilinçlendirme çalışmaları yapmalı ve bu insanlara destek olmalıyız. Böylece örnek teşkil edecek uygulamalar ile üzücü durumları aza indirebiliriz. 

PSİKOLOJİK  BİR DURUM
Eyüp YILDIZ: Ekonomik sıkıntılar, psikolojik durumlar bu gibi üzücü olayların artmasına vesile oluyor. Üst mertebelerin halkla buluşması gerekiyor. İnsanları dinlerlerse, sıkıntılarına çözüm arayıp bulurlarsa yaşanan sorunlar en az seviyeye indirilebilir. 

ATATÜRK YOLUNDA 
Mehtap ÜMİT SEMİZ: İnsanların birbirine olan saygısı, sevgisi ve güveni din istismarıyla birlikte yok oldu. Cumhuriyet ilkelerine sahip çıkmamız lazım. Cumhuriyet kolay kazanılmadı. Atatürk'ün yolundan devam edersek bu sıkıntılar aza indirilebilir. 

Hande ONAT

Yorumlar (0)
banner1474
27°
açık
Namaz Vakti 07 Temmuz 2020
İmsak 03:03
Güneş 05:02
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:17
Yatsı 22:07