banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Sansür, çocuklar için gerekli

banner1357

Sansürün gizlemek anlamına geldiğini belirten Samsunlular, "Kişinin özel hayatı ve çocuğun geleceği söz konusu olduğunda sansür kullanılmalı ama diğer durumlarda kullanılmamalı" dedi

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 31.07.2019, 10:34 31.07.2019, 11:51 Admin
banner1353
banner1375

Samsun Medya Grubu'na bağlı Samsun Canlı Haber TV ekibi mikrofonlarına Samsunlulara uzatarak, "Sansür nedir, sansür hakkında neler düşünüyorsunuz?" sorusuna yanıt aradı. 

İşte alınan yanıtlar: 

BAZI ŞEYLER GİZLENMELİ 
Yavuz KÜÇÜKALTUN: Yasak olan bir şeyin deşifre olmaması için kullanılır. Özel hakların ihlalinde, yasaklı yayınlarda kullanılıyor. Bence sansürün kullanılması gerekir. Çünkü bazı şeyler özeldir ve özel kalmalı. 

KULLANILMAMALI
Nihat UMDU: Genellikle film sahnelerinde, uygunsuz kelimelerde gizleme amacıyla kullanılır ama bana göre kullanılmaması daha iyi olur. Çünkü madem bir olayın gizlenmesi gerekiyor, o zaman o sahne hiç çekilmesin.

KISITLAMA 
Kerim YILMAZ: Yasaklanması istenilen her şey sansür oluyor.  Özelikle uyuşturucu ya da cinsel içerik gibi konularda uygulanması daha iyi olur. Genellikle bazı insanların konuşması gereken yerlerde bile konuşturulmadığı için, kısıtlandığı için sansürleniyor diyebiliriz.  

ÇOCUKLAR İÇİN 
Mustafa Oğuz AYDIN: Sansür dizi ve filmlerde çok kullanılıyor. Küfürlü konuşmalar, cinsel içerikli bölümleri kesmek veya saklamak sansür anlamına geliyor. Bence sansürün gerekli olduğu yerlerde kullanılması gerekiyor. Çünkü küçük yaştaki çocukların bazı şeyleri öğrenmemesi gerekir. 

AİLE YAPISINI BOZMAMAK İÇİN 
Ersoy BAYRAM: İzlenmesinde, duyulmasında veya bilinmesinde sakınca görülen yerlerde sansür kullanılır. Elbette sansür kullanılmalı. Aile yapısını bozan, çocukların örnek alabileceği yanlışlık durumların engellenmesi gerekir. Her zaman uygulanmamalı. 

ANLAMI YOK
Mürsel KEFELİ: Ben sansürün anlamının olduğunu düşünmüyorum. Bir nevi kısıtlama ama kısıtlandıklarını düşünmüyorum. Bence sokakta bulunan insanlara sansür uygulanmalı. İsteyen istediği gibi konuşup davranabiliyor.Eskiden daha güzeldi. Kemal Sunal, Şener Şen küfürsüz bile güldürebiliyor, uygunsuz görüntüler oldukça az kullanıyordu

YASAKLAMA DEMEK
Safiye EREN: Sansür yasaklama anlamına geliyor.Yararı olmayan içerikler yasaklasın. Çünkü bazı durumlar çocukları psikolojik yönden etkileyebiliyor.  Bu tarz durumlar için tabi önlem almak şart.

UYGULANMAMALI 
Ahmet VAROL: Bazı anlatılması gereken şeylerin kısıtlanmasına, yasaklanmasına ve anlatılmamasına sansür denilir. Bazı şeylere uygulanıyor ve halka duyurulmuyor. Bence mantıklı değil. Herkes her şeyi öğrenmeli, 

ŞEFFAT OLMALI
Ramazan AYAZ: Günümüzde çok fazla sansür kullanılıyor. Bana göre bu kadar fazla kullanılmamalı. Kişinin özel hayatı hariç  bazı durumlar şeffaf olarak verilmeli. 

ÖZGÜRLÜK VAR 
Kemal ŞİRİN: Herhangi bir şeyi engellemek olduğunu düşünüyorum. Bence şeffaf olunmalı, engellenilmemeli. Çünkü günümüzde özgürlük var. Her şeye sansür kullanılmamalı.  

DOĞRU DEĞİL
Salih BİRİNCİ: Sansürün  her şeyde kullanılması, yasaklanması doğru değil. Ahlaksızlığı içeren, gelenek ve göreneklerimize uymayan durumlarda ve çocukların pskilojik durumları için kullanılmalı. Fakat diğer durumlarda şeffaf olunmasını isterim.

Hande ONAT, Ebru ÖZTÜRK 

Yorumlar (0)
hafif yağmur
Namaz Vakti 20 Ocak 2020
İmsak 06:19
Güneş 07:49
Öğle 12:51
İkindi 15:20
Akşam 17:43
Yatsı 19:07