banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Samsunlular lüks harcamalardan kaçınıyor 

banner1357

Samsunlular, lüks harcamalardan kaçındıklarını belirterek, en çok ev, mutfak ve temel ihtiyaçlar için harcama yaptıklarını söyledi 

banner1353

Samsun Medya Grubu'na bağlı Samsun Canlı Haber TV mikfofonlarına konuşan vatandaşlar, "En çok nereye para harcıyorsunuz?" sorusuna yanıt verdi. 

İşte alınan yanıtlar: 

YEMEĞE HARCIYORUM
Yasin CABAR: Yemek yemeği çok sevdiğim için genellikle paramı yemek yemeğe harcıyorum.  Geri kalanını yatırım amaçlı kullanıyorum. Harcamalarıma mümkün olduğunca dikkat ediyorum. Gereksiz harcamalarım çok nadir oluyor. Lüsk harcama yapmamız zaten mümkün değil.

HARCAMIYORUM
Ahmet KANOĞLU: Kişisel ihtiyaçlarım dışında para harcamıyorum.  Çünkü bol keseden, lüks harcama dönemleri bitti.  Artık harcamalara daha fazla dikkat ediyorum. Maalesef teknolojinin olduğu yerde harcama kalemi artıyor. Bankalara borçlu olmaktansa harcamamak gerekir.

YEME VE İÇMEYE 
Sebahat TURAL: En çok yemek yerken, içecek alırken para harcıyorum. Zaten emekli olduğum için çok param olmuyor. Olduğunda ise genellikle yeme içmeye harcama yapıyorum. Geri kalan şeylere çok fazla harcama yapamıyorum. 

EV İHTİYAÇLARINA 
Hüsnü ORAN: Ev alışverişi yaparken çok para harcıyorum. Mutfak ve giyim masrafımız çok fazla oluyor. Bazen gereksiz alışveriş yaptığımızı düşünüyorum. Bunun dışında harcamadan kaçınmak için fazla gezmemek gerekiyor. 

CAN BOĞAZDAN GELİR 
Gül KÜÇÜK: En çok yemeğe para harcıyorum. Çünkü can boğazdan gelir mantığıyla hareket ediyorum. Herkesin mutlaka bir tutkunluğu vardır. Bu aralar tatile gitmek istiyorum ama maalesef bütçem yetmiyor. Çünkü günümüz şartları artık bunu gerektiriyor. Lüks harcama söz konusu bile değil.

GEREKSİZ HARCAMIYORUM
Ahmet ERBAY: Para harcama konusunda kişiden kişiye değişiklik olur. Benim bir tutkum yok. Parayı çok harcayan, gereksiz harcayan biri değilim. Genel olarak yeme, içme konusunda harcama yaparım. Çünkü artık günümüzde para kazanmak oldukça zor hale geldi.

AÇ KARNIMIZI DOYURUYORUZ 
Fatih DİLEK: Yemeğe harcıyorum. Olduğu kadarıyla yaşamaya çalışıyoruz. Maddi durumumuz daha güzel olsaydı tatile gider, keyif yapardık. Fakat parayı dilediğimiz gibi harcayamıyoruz. Şu anda sadece aç karnımızı doyurabiliyoruz. Alışveriş konusunda bile sadece bakıp geçiyoruz. Alım gücümüz maalesef yok.

EV MASRAFLARINA
Tahir SÖZEN: Ev ihtiyaçlarına harcama yapıyorum. Fatura ve mufak masrafları derken temel ihtiyaçlarımıza harcama yapıyoruz. Dolayısıyla sosyal harcamalara para kalmıyor. Daha çok ihtiyaç ve alışkanlıklara para harcıyoruz diyebilirim. 

MUTFAK ALIŞVERİŞİNE 
Fatma ÇİFTÇİ: En çok mutfak alışverişine para harcıyorum. Aslında kılık kıyafet için de harcama yapıyorum ama elimden geldiğince gıda alışverişine harcıyorum. Çünkü gıda her zaman sağlık açısından önemli. Hasta olup yatağa düşmemek için yeme ve içmeye özen gösteriyorum. 

PARA KALMIYOR 
Mehmet Ali ŞAHİN: Yiyecek, içecek, kılık kıyafet, faturalar derken para kalmıyor. Genel olarak evin temel ihtiyaçlarına harcama yapıyoruz. Özellikle giyime kuşama veya gezip tozmaya para harcamıyoruz. Çünkü olan para sadece  temel ihtiyaçlara yetiyor. Artık ne yapacağımızı şaşırdık. 

SADECE İHTİYAÇLARIMIZA 
Ahmet VAR: Sadece temel ihtiyaçlara para harcayabiliyoruz. Parası olan her şeye harcayabiliyor. Fakat olmayan sadece kendi ve ailesi için sadece temel ihtiyaçlara harcama yapabiliyor. Gördüğüm kadarıyla toplumun büyük çoğunluğu sadece ihtiyaçlarına göre hareket ediyor.

MUTFAK MASRAFIMIZA 
Çiğdem ÖZMAN: Yeme, içme, kılık kıyafet alışverişine harcıyorum. Özellikle mutfak masrafımız çok oluyor. Ondan arta kalanıyla kılık kıyafet harcaması yapıyorum. Bazı zamanlar ben de gereksiz harcama yaptığımı düşünebiliyorum. Fakat dikkat etmeye çalışıyorum. 

Ebru ÖZTÜRK, Ekrem ASLAN 
 

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 09 Aralık 2019
İmsak 06:09
Güneş 07:41
Öğle 12:32
İkindi 14:51
Akşam 17:12
Yatsı 18:39