banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Samsunlular iş istiyor - Samsun Haber

banner1357

Samsun'da yeterli üretimin alanının olmadığını ve gençlerin bu nedenle işsiz kaldığını belirten vatandaşlar, yeni istihdam alanlarının oluşturulması çağrısında bulundu.

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 26.10.2019, 10:04
Samsunlular iş istiyor - Samsun Haber
banner1353
banner1375

Samsun Medya Grubu'na bağlı Samsun Canlı Haber TV ekibi, Samsun'da son 8 ayda 16 bin 40 kişinin İŞKUR'a işsizlik ödeneği başvurusu yapmasını vatandaşa sordu. Ekibimiz, "İşsizlik ödeneği başvurusu yapan kişi sayısı Samsun'da neden bu kadar fazla?" sorusunu sordu.

İŞ ALANI YOK 

Fikri YAŞAR: Samsun için 16 bin 40 kişi çok fazla bir rakam ve bunun sonu iyi değil. Gençler için iş alanı yok. Benim çocuklarım her yere gidiyor, yine de iş bulamıyor. İŞKUR'a da başvurdular, 'CV doldurun, biz size haber vereceğiz' dendi ama hala bir haber yok.

ÇALIŞANA İŞ ÇOK 

Mithat ÇINAR: Çalışmak isteyene iş çok fakat ücretleri beğenmiyorlar ve bundan dolayı işsizlik maaşına başvuruyorlar. Samsun'da bu rakamların bu kadar fazla olması normal. Çünkü artık Samsun’da iş sahası yok, emekliler şehri oldu, potansiyel yok. Anca şu anda Samsun’un yerel marketleri var. 200’e yakın eleman çalıştırıyorlar. İşte bunun gibi fabrikaların, iş kuranların da İŞ-KUR'dan eleman alması lazım. İnşallah herkes için hayırlı olur.

SEBEBİ KRİZ

Aytaç TAŞKIN: Memlekette kriz var ve herkes işsiz. Samsun’da işsiz sayısının bu kadar fazla olmasının sebebi de yeni iş alanlarının açılmaması. Örneğin; Kirazlık bölgesi tarafında açılması planlanan sanayi bölgelerimiz açılmıyor. Samsun’da böyle bir fabrika olabilirdi. İstihdam alanı olmadığı için büyük sorun yaşanıyor. Bu tarz fabrikalar açılsaydı 1000-1500 kişi iş sahibi olabilirdi.

ÜRETİM YOK 

İhsan GÜNGÖR: Ülkede üniversite mezunları bile artık boşta kalıyor. 3 üniversite mezunundan biri işsiz. Sadece Samsun değil, her yer öyle. Üretim yok Samsun’da. Yeni istihdam alanları da olmayınca millet ne yapsın? Şeker ve tekel fabrikalarımız vardı, kapandı. Üretim olmalı, üretim olmayınca hiçbir şey yapamayız.

EKONOMİ ZAYIF 

Ali ÇAVUŞ: Sebep ekonomideki zayıflık. Samsun'un artık beli doğrulmaz, emekli kenti oldu burası. Yani iş alanlarının oluşturulması gerekiyor. Bu rakamın Samsun'da neden bu kadar fazla olduğunu idarecilere sormak lazım. Onların politikası belki bize cevap verebilir.

ÜRETİM OLMALI

Cumhur DOKUR: Ben artık 2 yıldır haber bile izlemiyorum. O kadar kötü duruma sürükleniyor ülkemiz. Pek bilemiyorum ama bence Samsun’da üretim olmadığı için rakamlar bu kadar fazla. Sadece Samsun'da değil, ülkenin her yerinde aynı sorunlar var. Üretim yapmalıyız ki iş olanaklarımız olsun yeni istihdam alanları açılsın gençler de iş sahibi olsun.

ELİF DANIŞMAZ
 

Yorumlar (1)
kamıl er 4 ay önce
eyt cıkarsın ış sızlık azalır ama tayıp bızı degıl surıyelılerı dusunuyor
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 17 Şubat 2020
İmsak 05:56
Güneş 07:21
Öğle 12:54
İkindi 15:48
Akşam 18:16
Yatsı 19:37