Samsunluların tercihi hazır su

Evlerimize, ofislerimize giren şişe/damacana suları ne kadar güvenli? Bu sular sağlık açısından riskli mi? Hazır su mu, yoksa şebeke yani çeşme suyu mu daha kaliteli? Samsunlulara hazır suyu mu, yoksa musluk suyunu tercih ettiklerini sorduk.

Evlerimize, ofislerimize giren şişe/damacana suları ne kadar güvenli? Bu sular sağlık açısından riskli mi? Hazır su mu, yoksa şebeke yani çeşme suyu mu daha kaliteli? İşte tüm bu soruları Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi olarak, Samsunlu vatandaşlara sorduk. 

Son dönemde yaşanan zamlar ve damacana sularında yaşanan bazı skandallara rağmen Samsunlular tercihini hazır sudan yana kullanıyor.

İşte aldığımız yanıtlar: 

MUSLUK SUYU KOKUYOR 
Yasemin GÜRBÜZ: Hazır su tercih ediyorum. Çünkü musluk suyunun iyi arıtıldığını düşünmüyorum ve bana kokuyor gibi geliyor. O yüzden hazır suyun daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Mümkün olduğu kadar hazır su tüketiyorum.  Çayı musluk suyuyla demlerseniz bulanık ve kokulu oluyor. O bile insanı tedirgin ediyor. Yemeklerde bile hazır su kullanmak isterim ama artık hazır su fiyatları da çok yüksek. 

HAZIR SU DAHA SAĞLIKLI 
Arife KURU: Eğer alabilirsem hazır su alıyorum ama alamazsam musluk suyu da içebiliyorum. Hazır suyun daha sağlıklı. Mesela musluk suyu içmek zorunda kalırsam mutlaka dolapta beklettikten sonra içiyorum. Diğer türlü bekletmediğimde koktuğunu hissediyorum. Arıtılmadan bize ulaştığını düşünüyorum. Korkuyor insan hasta olmaktan.

HAZIR SU SAĞLIKTIR
Hasan KURU: Genelde tercihim hazır su oluyor. Mecbur kalırsam eğer musluk suyu tercih ettiğimde oluyor. Hazır su, musluk suyuna göre daha sağlıklı. Kapakları kapalı ve dinlenmiş oluyor. O yüzden ben daha çok hazır su tüketirim. Hiç değilse arıtılmış ve kireç yok. Musluk suyunu bardağa koyuyorsunuz bembeyaz. Beklettiğinizde gidiyor ama gönül rahatlığıyla içebilen yoktur. 

GÖZ GÖRMEYİNCE, GÖNÜL KATLANIYOR…
Leyla KESKİN: Hazır su tercih ediyorum. Çünkü musluk suyu kireçli ve gerçekten kötü kokuyor. Hazır su alıyoruz. Maalesef hazır suya bile güvenimiz yok ama mecburen içiyoruz. En azından musluk suyuna göre daha iyi ve kokusu yok. Hazır su ne şartlarda dolduruluyor bilmiyoruz ama göz görmeyince gönül katlanıyor. Musluk suyunda maalesef ki her şeyi görüyoruz, içemiyoruz.

MUSLUK SUYU DAHA SAĞLIKLI 
Ayla TÜRKMEN: Ben musluk suyunu tercih ediyorum. Hazır suyun içinde ne olduğunu bilmiyoruz ne zaman hazırlandığını ve ne zamandır beklediğini bilmiyoruz. Bana hiç sağlıklı gelmiyor bekletilmiş suları içmek. En azından musluk suyu akan su olduğu için bana daha sağlıklı geliyor. Bardağa ya da şişelere doldurup dinlendiriyorum, gönül rahatlığıyla içiyorum. Fakat bazen sular kireçli oluyor umarım bu uzun sürmez. 

HAZIR SUYA ZAM GELDİ 
Abdullah DEMİROĞLU: Musluk suyu içiyoruz. Normal şartlarda hazır suyu tercih ediyorduk. Fakat son zamanlarda her şeye zam geldi. Suya bile zam gelmesi bizi etkiledi. Bir yerlerden kısmak zorunda olduğumuz için hazır su yerine musluk suyu tercih etmeye başladık. Önceden alıyorduk ama şuan zam geldi alamıyoruz. Tabi ki hazır su kadar sağlıklı değil belki ama hiç değilse çok daha ucuz. 

BU PAHALILIKTA HAZIR SU İMKANSIZ
Salih KÜTÜKOĞLU: Hazır su bulamadığımız için genel olarak musluk suyu tercih ediyoruz. Maddi imkânlarda etkileyebilir. Mesela her şeye zam geldi ve suya da zam geldi. Eğer maddi imkânımız olsaydı ya da zam gelmeseydi her şeyin iyisini kullanırdık, suyu hazır alırdık. Bu pahalılıkta hazır suyu bırakın gereksiz su akıtmamak için çabalıyoruz. Yiyeceklere, faturalara, deterjanlara ve bir sürü şeye zam gelmişken tercihimizi hazır sudan yana kullanamıyoruz. 

MECBUR OLANI YAŞIYORUZ
Vedat ÇAKIR: Tabi ki hazır su kullanmak isteriz fakat zamlardan dolayı musluk suyu tercih etmek zorunda kalıyoruz. Herkes iyi şartlarda yaşamak ister. Sürekli zam geliyor. Tercihlerimizden ziyade mecbur olanları yaşıyoruz. Musluk suyunu bekletmeden içemiyoruz çünkü acayip bir kokusu var. İnsanlar artık kaliteli yaşamdan çok uzak. Sadece hayatta kalmak için yaşıyoruz. 

SAMSUN’UN SUYU TEMİZ 
Arif YAZICI: Ben musluk suyunu tercih edenlerdenim. Zararlı mı yoksa yararlı mı bilemem. Fakat hazır suyun sağlıksız olduğunu biliyorum. Samsun’da su, Lâdik’ten geliyor. O yüzden musluk suyunun daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Yağmur yağdığında değişiklikler olabiliyor ama bence Samsun’un suyu temiz.  Tabi yine de tam olarak güvenemeyiz. 

ZAM GELMEDEN ÖNCE HAZIR SU ALIYORDUM 
Ahmet BEYLİ: Şuan da musluk suyu tercih ediyoruz. Daha öncelerde ve özellikle zam gelmeden önce hazır suyu tercih ediyordum. Fakat ekonomik sıkıntılardan dolayı edemiyoruz. Sürekli zam geliyor. Suyun kolisi 6 TL iken 10 TL oldu. Bunun gibi birçok örnek daha maalesef var. 

SÜREKLİ ZAM GELİYOR 
MehmetBEY: Böbrek kaybım olduğu için mecburen hazır su içiyorum. Pahalı da olsa sağlığım için içmek zorunda kalıyorum. Tabi ki isterdim ki zam gelmesin. Sonuçta su ihtiyaçtır ve sürekli zam gelmesi, hazır su içmeye mecbur olan hasta insanlar için ve diğer vatandaşlar için hiç iyi olmuyor. 

Haber: Hande ONAT – Uğur ATICI 
 

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2018, 16:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
cevdet
cevdet - 5 ay Önce

ladik te su firması var 2,50-2,75tl satılıyor bu bir soygundur kim dur diyecek buna 1,5 tl satılıyordu bu kadar zam olur mu gerekirse devlet el koysun böyle işletmeleree

SIRADAKİ HABER

banner1134

banner1142

banner1127

banner1148