Hilas Otel

Çelik İnşaat

Samsunluların 'ŞARBON' önlemi!..

Samsun Canlı Haber TV olarak sokağın nabzını tutmaya devam ediyoruz. Samsunlu vatandaşlara ‘Şarbon Hastalığı Nedir? Kırmızı et konusunda tedirginlik duyuyor musunuz?’ diye sorduk

Şarbon hastalığının günümüzde çok fazla gündeme gelmesiyle kırmızı et konusunda tedirginlikler yaşanmaya başladı. Samsunlu vatandaşlar şarbon konusundaki tedirginliklerini kasaplarına güvenerek üzerlerinden atıyorlar. Samsunlu vatandaşlar ‘Mahalle kasabına güveniyoruz. Bilmediğimiz yerlerden almıyoruz” dedi. 

ETİN RENGİNE, KOKUSUNA BAKIYORUZ 
İdris CABAS: Bildiğim kadarıyla hayvanlarda olan bir hastalık. Hayvanın etini yediğimiz zaman bulaşıyor diye biliyorum ama zaten biz çok fazla et tüketmediğimiz için sorun olmuyor. Daha çok tavuk tüketiyoruz. Genel olarak kurbanda kestiğimiz et harici yemiyoruz. Et aldığımız zaman ise etin rengine, kokusuna göre tercih yapıyoruz. Şarbon hastalığı olup olmadığını biz anlayamayız diye düşünüyorum. 

ŞANSA BIRAKIYORUM 
Mehmet ERKİN: Şarbon Hastalığı bulaşıcı bir hayvan hastalığı diye biliyorum. Çok fazla et tüketen bir insan değilim. O yüzden dikkat ettiğim unsurlar olmuyor. Fakat bazen lokantada yediğimiz oluyor. Onu da şansa bırakarak tüketiyorum. 

MARKET DEĞİL KASAP! 
İsmet CİNEL: Şarbon, hayvansal bir hastalıktır. İnsanlara, hayvanlardan bulaşır. Dışardan et alırken çok dikkat etmek gerekiyor. Dışarıdan gelen etleri tüketmemek daha doğru olur. Markette satılan etleri tercih etmemeliyiz. Kendi bildiğimiz, güvendiğimiz kasapları tercih etmeliyiz. En azından bu şekilde biraz da olsa önlem alabiliriz diye düşünüyorum. 

GÜVENDİĞİM KASAPTAN ET ALIYORUM 
Emre ÇELEBİ: Şarbon Hastalığı, hayvanlardan insanlara bulaşan ve vücutta ciddi yaralar halinde belli olan bir hastalıktır. Bulaşıcı ve ölüm tehlikesi içermektedir. Hastalık bizi tabi ki tedirgin ediyor. Bu konuda tam olarak doğru önlem nasıl alınabilir bilemediğim için güvendiğim kasap haricinde başka kasaptan et almıyorum. 

KASAP, GÜVENİLİR OLMALI 
Fatma MİNNET: Şarbon hastalığının tam olarak ne demek olduğunu bilmiyorum. Fakat et alırken mutlaka elimden geldiğince dikkat etmeye çalışıyorum. Mesela etin rengine bakıyorum, kokusuna bakıyorum. Kasap, güvenilir olmalı. O yüzden bende güvenilir kasap tercih ediyorum. 

HERKES KENDİ KASABINI TERCİH ETMELİ 
Hüseyin MEMİŞ: Şarbon hastalığı, ciddi tehlike içeren bir hastalıktır. Etin içerisinde ince bir iğne vardır. O hastalıklı iğneyi kırmadan alındığımız zaman sıkıntı olmaz. Fakat o iğne kırılırsa eğe hastalık bulaşmış olur. Ben köylü olduğum için bu tür hayvan hastalıklarını biliyorum. Bu hastalık vatandaşlar tarafından anlaşılabilecek türde değil. En iyi doktorlar, denetimciler anlayabilir. O yüzden benim tavsiyem, herkes kendi kasabından alışverişini yapsın. Güvendiği kişilerden alsın. 

SENELERDİR AYNI KASABI TERCİH EDİYORUM 
Ülkü MAVİ: Hayvanlarda görülen bir hastalıktır. Televizyonda bulaşıcı olmadığını duydum. Fakat bulaşıcı ve ciddi bir hastalık olduğunu öğrendim. Şarbon hastalığından sonra et alırken tedirgin oluyorum. O yüzden bu günlerde et yerine tavuk tercih ediyorum. Senelerdir tercih ettiğim, bildiğim ve güvendiğim kasaptan alışveriş yapıyorum. 

MARKETTEN ET ALMAM 
Mehmet KURT: Hayvanlarda olan, insanlara bulaştığında ölümcül sonuçlar doğuran bir hastalık olduğunu biliyorum. Kötü niyetli insanlar, şarbonlu etleri bile satabiliyorlar. Ben seçici bir insan olduğum için marketlerden et almam. Yıllardır bildiğim kasaptan et alırım. Genel olarak da bilmediğim bir yerden alışveriş yapmam. 

ÖNÜME GELEN YERDEN ET ALMIYORUM 
Serkan VAROL: Şarbon hastalığı hayvanlardan, insanlara bulaşan bir hastalıktır. Ölümcül sonuçları olduğu için mutlaka tedavi olunmalı. Ciddi bir hastalık olduğu için et alırken tedirgin oluyorum. O yüzden her önüme gelen yerden et almıyorum. Şu sıralar et tüketilmemeli diye düşünüyorum. Mutlaka bildiğimiz ve güvendiğimiz kasaplardan et almalıyız. 

ET ALIRKEN TEDİRGİN OLMUYORUM
Numan GÜVELİOĞLU: Hayvanlardan insanlara bulaşan bir hastalıktır. Salgın bir hastalık olarak, insan vücudunun çeşitli yerlerinde yaralar halinde kendini gösterir ve ölüm ile sonuçlanabilir. Et alırken tedirgin olmuyorum. Çünkü sürekli alıveriş yaptığım, güvendiğim kasaptan alıyorum. Bu da benim rahat bir şekilde et tüketmemi sağlıyor. 

BİLDİĞİM KASAP TERCİHİMDİR 
Emrah AKTAŞ: Şarbon Hastalığı hakkında hayvanlardan bulaştığını ve yaygın olduğunu biliyorum. Ateşlenme ile vücutta yara halinde kendini belli ettiğini biliyorum. Önlem olarak, bildiğimiz kasaptan et alıyorum. Başka kasapları tercih etmiyoruz. Ailece güvendiğimiz kasaptan et alıyoruz. 

MARKETLERDEN ET ALMIYORUZ
Sümeyra AKTAŞ: Şarbon Hastalığı bulaştığı zaman vücutta yaralar oluyor. Son zamanlarda, haberlerde şarbonu çok sık görmeye başladığımız için endişeleniyoruz. Dolayısıyla et tüketimine ara vermek zorundayız. Özellikle marketlerden ete dair hiçbir şey almıyoruz.  Çok almak istediğimiz zaman güvendiğimiz kasapları tercih ederiz. Ancak bu şekilde önlem alınabilir diye düşünüyorum. 

Röportaj: Hande ONAT – Mustafa TOGUR


 

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2018, 12:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER