banner1365

banner1345

Samsunlulardan yasaklanan reklamlara tam destek

banner1357

Ticaret Bakanlığı tarafından, çocuklara yönelik radyo ve televizyon programlarında, zararlı yiyecekler kategorisine giren çikolata, şeker, gofret, cips gibi aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen gıda ve içeceklerin reklamının yapılmasına yasak getirildi

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 04.01.2019, 18:18
banner1353

Samsun Medya Grubuna bağlı, Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi olarak sokağın nabzını tutmaya devam ediyoruz. Ekibimiz, Samsunlu vatandaşlara " Ticaret bakanlığınca, radyo ve TV programlarında zararlı yiyecekler reklamlarının yasaklanması ile ilgili neler düşünüyorsunuz'' diye sorduk.


İşte aldığımız yanıtlar:

YASAKLAMALARI DESTEKLİYORUM

Recep MERAL: Çocuklara yönelik yapılan bu uygulamayı çok doğru buluyorum. Sağlık açısından zaten zararlı olan ürünlerin reklamının yapılmaması gerekiyor. Bu programlar ile çocuklar abur cubura özendiriliyordu, bu sebeple ben yapılan yasaklamaları destekliyorum.

BU ÜRÜNLER İŞTAHLARINI KESİYOR

Cemalettin YENİAY: Bu yasaklamalar çocukların sağlığı için olumlu bir hareket olmuş. Abur cubur yiyen çocuklar bunlarla karnını doyuruyor,iştahları kesiliyor ve ev yemeği yemiyorlar. Televizyon izlerken muhakkak çikolata ve cips gibi yiyecekleri tüketiyorlar ve bu durum çocuklar için çok zararlı bir alışkanlık. Bence cips ve çikolata gibi ürünlerin hepten yasaklanması gerekiyor.

OKUL KANTİNLERİNDE YASAKLANMALI

Orhan YILMAZ. Abur cubur reklamlarının televizyon ve radyolarda yasaklanması yetmez okul kantinlerinde yapılan satışlarında yasaklanması gerekiyor. Bu reklam yasaklamalarının kapsamının genişletilmesi gerekiyor. Bu sayede daha iyi bir sonuç alınabileceğini düşünüyorum.

İSABETLİ BİR KARAR

İsmail ERSÖZ: Bu ürünler çocukluktan itibaren tüketilmesiyle birlikte obeziteye sebep oluyor. Ülkemizde ve dünyada tüketilen bu sağlıksız ürünlerin her yaşa zararı oluyor. Bakanlığımız bu konuya dikkat çekip yasaklama yapması ile isabetli bir karar vermiştir. Alınan bu karar ile tüketimin bir nebzede olsa düşmesini umut ediyorum. Bu sayede çocuklarımız daha sağlıklı ve zinde olmuş olur.

GÖRDÜKÇE İSTİYORLAR

Ayşe AKDEMİR: Çocuklarımızın sağlığını düşünmemiz gerekiyor bu sebeple bu tür abur cubur yiyeceklerin reklamlarının yasaklanması doğru bir karar.Bu zararlı ürünlerden çocuklarımızı uzak tutmamız gerekiyor ama kimi zaman bu konuda zorluk yaşıyoruz.Çocuklar televizyonda gördükçe bu ürünleri daha çok istiyorlar. Biz aileler olarak bu yasakların faydalı olduğunu düşünüyoruz ve destekliyoruz.

ÇOCUKLARIMIZI UZAK TUTMALIYIZ

Mahmut BİCE: Günümüzde insanların sağlıksız beslenmeler sonucunda obez insan sayısında artış olduğunu görüyoruz. Yapılan bu yasaklamaları hem çocuklar hem de diğer yaş grubundaki insanların sağlığı için doğru buluyoruz. Bireylerin kendilerini zihinsel ve fiziksel açıdan geliştirebilmeleri için bu tür ürünlerden uzak durmaları gerekiyor. Bu ürünler farklı zararlı içerikleri bünyelerinde barındırıyorlar ancak çocuklarımız bunların farkında değil. Günümüzde piyasada çok farklı ürünler bulunmakta ama bunların içeriğinde nelerin bulunduğunu bilmiyoruz. Ebeveynler olarak bizler bu konuda dikkat etmeli ve bu ürünleri çocuklarımızdan uzak tutmalıyız.

DAHA İYİ ŞEYLER YAPILMALI

Mehmet Ali UZUN: Bu yasaklama isabetli bir karar olmuş çünkü abur cuburların hayatımızdaki ters etkileri herkes tarafından bilinmekte. Ben kendi oğlumdan da gözlemliyorum bu ürünler yemeği kesiyor iştahsızlık yapıyor. Ben bu kararı desteklemekle birlikte bu konuyla ilgili daha iyi şeyler yapılmasını istiyorum. Denetleme mekanizmasının bu konuda daha iyi kullanılması gerekiyor.

ÇOCUK GELİŞİMİNDE ZARARLI SONUÇLARI VAR

Tuncay YILMAZ: Benim 2 tane çocuğum var ve abur cubur yeme içme alışkanlıklarının değişmesi gerekiyor. Eskiden bayramdan bayrama çikolata yeme fırsatımız olurdu. Şimdi ise imkanlar daha gelişmiş durumda ve reklamlar ile bu durum daha da artış göstermekte. Markete çocuğumuzla gittiğimizde her şeyi istiyorlar abur cuburlara karşı onları durdurmakta güçlük çekiyoruz. Çikolata belki haftada bir gün olabilir ama diğer ürünler sağlık açısından çocuğun gelişiminde zararlı sonuçlar doğurabiliyor. Ben reklamların olmasını yanlış buluyordum ama bu düzenleme ile gelen yasakların olumlu sonuçlarının olacağına inanıyorum.

GÖRMEYİNCE DAHA AZ TÜKETİM OLACAK

Mehmet SEYREK: Çocuklar abur cubur ürünlerini çokça tüketmekte bu yasaklamayı doğru buluyorum. Çocuklarımıza zaman zaman çikolata veya şekerlemeler alıyoruz ama bu yasaklamalar özendirmenin önüne geçecektir. Sucuk veya pastırma reklamları olduğunda bizim bile canımız çekiyor. Çocuklar televizyonda cips,çikolata ve şekerleme gibi ürünleri görüyor ve ailelerinden bunları istiyor ama bu yasaklama ile çocuklar bu ürünleri görmemiş ve daha az tüketmiş olacak.

REKLAMLAR DİKKAT ÇEKİYOR

Ahmet AKDENİZ: Böyle ürünlerin reklamlarının yasaklanması çok doğru bir karar oldu. Çocuklar bu reklamları görüyor ve buralarda gördükleri ürünleri ailelerinden istiyorlar. Çünkü çikolata,cips ve şeker gibi yiyecekler renkli bir şekilde sunularak çocukların dikkatini çekiyor. Ama ben yasaklanmasını destekliyorum çünkü çocukların sağlığı için faydalı bir karar oldu.

Haber: Pınar UZUN- Uğur ATICI

Yorumlar (0)
banner1363
18°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 17 Ekim 2019
İmsak 05:17
Güneş 06:42
Öğle 12:25
İkindi 15:27
Akşam 17:58
Yatsı 19:18