banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Samsunlulardan şiddet sahnelerine tepki

banner1357

Samsunlular dizi ve filmlerdeki şiddet sahnelerinden rahatsız olduklarını, şiddetin bu şekilde normalleştirildiğini ve özellikle gençleri olumsuz etkilediğini belirterek, "Özellikle çocuklar ve gençler, bu yüzden şiddete meyilli oluyor" dedi

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 07.06.2019, 10:41 07.06.2019, 10:45
banner1353
banner1375

Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi ekibi olarak sokağın nabzını tutmaya devam ediyoruz. Ekibimiz Samsunlu vatandaşlara, "Dizi ve filmlerdeki şiddet sahneleri toplumu nasıl etkiliyor?" diye sordu.

İşte Samsunluların yorumları: 
TOPLUM KÖTÜ YERE GİDİYOR 

Bahri TEPE: O tarz filmler insanları etkilediği için herkes karısını, kızını rahatlıkla dövebilmeyi öğreniyor. Gençlere bunlar öğretiliyor. Eskiden bir kadın görüldüğü zaman, hürmet edilir, saygı gösterilirdi. Bizim gençliğimizde kadına bırak tokat atmayı, laf söyleyemezdik. Toplum kötü bir yere gidiyor. Ben hakikaten Türklüğümden, insanlığımdan utanıyorum. 

ARTIK HOŞGÖRÜ KALMADI 
Ayşe TEPE: Artık her şey insanlara normal geliyor. Mesela bir dizi var. Orada saatlerce kavgalar oluyor, silahlar atılıyor. Oradaki karakter dans ederek adam dövüyor. Sanırsınız hiç polis yok. O tarz filmler yüzünden hoşgörü kalmadı. Şimdiki çizgi filmler bile hep kavgalı, dövüşlü. Eskisi gibi değil. Üstelik bunlar sıradanlaştırılıyor. 

SAMSUN'U ETKİLİYOR
Saffet ARI: Kesinlikle Samsun'u etkiliyor. Buradaki mahallenin çocukları hep özeniyor. Kendi aralarında çete oluyorlar ve kötü şeyler yaşanıyor. Ben yapımcılardan bu tarz film yapmalarını istemiyorum. Film, dizi sahneleri insanları gaza getiriyor. Silahlı filmler olmamalı. Daha sakin olunmalı.

GERÇEKÇİ OLMALILAR
Yaşar OYPAN: Dizilerdeki sahnelerde o kadar olaylara rağmen polisler gelmiyor ya da başka bir yol bulunuyor. Biraz daha gerçekçi olmalarını istiyorum. Bu şiddet sahnelerini, bizim gençlerimiz nasılsa bir şey olmuyor diye algılıyor. Bu yüzden normal bir şeymiş gibi davranıyorlar. Filmlerde şiddet sahneleri sonrasında bir cezasının olduğunu da belirtmeliler. Toplum olumsuz etkileniyor, özeniyor.

KESİNLİKLE KALDIRILMALI  
Fahri ÇAMUR: Özellikle çocuklarımızı çok etkiliyor. Üstelik bu yaşta ben bile etkilenebiliyorum. Kesinlikle bunlar televizyonda yayınlanmamalı. Daha yapıcı, güzel şeyler olmalı. Herkese kötü örnek olunuyor. 

HALKIMIZ ÖZENİYOR 
Mustafa Oğuz AYDIN: Toplumu çok kötü etkiliyor. Milletimiz onlardan esinlenerek kavga ediyor. O kadar şiddet sahnesi çekiliyor ve hiç ceza sahneleri çekilmiyor. Halkımız gerçekten özenebiliyor ve ben bu durumdan memnun değilim.  

ÇOCUKLARI ETKİLİYOR  
Hülya BİLAL: Herkesi kötü etkiliyor ama özellikle çocuklarımızı etkiliyor. Mesela '+7' yazıyorlar ama onlarda bile şiddet sahneleri oluyor. Çocuklarımızda haliyle etkileniyor. O yüzden pek hoş olmuyor, özendirici oluyor. 

PSİKOLOJİYİ BOZUYOR 
İsmail ZEREN: Tabi ki olumsuz etkiliyor. Özellikle gençleri ve çocukları etkilediği için psikoloji bozuyor. Eğitim çağında olan gençlerimiz, çocuklarımız etkilendiği için yanlışlar yapabiliyor. Bence daha eğitici, hoşgörülü diziler ya da filmler yapılmalı. 

ARTIK KOMEDİ İZLİYORUZ 
Yaşar ARSLAN: Bu tarz filmleri beni artık bunalttığı için hiçbir diziyi seyretmiyorum. Her gün birileri ölüyor ya da yalanıyor. Hanım ve ben sırf bu yüzden izlemiyoruz. Bizim gülmeye ihtiyacımız var. O yüzden komedi izliyoruz. 

EĞİTİCİ OLMALI 
Birol TUNA: Çocuklarımız ne yazık ki etkileniyor. O tarz sahneler yayınlanmamalı, karartılmalı,kapatılmalı ya da sahneler değiştirilmeli. Aslında daha doğrusu komple kaldırmalılar ki kimse olumsuz etkilenmesin. Onun yerine eğitici bir şeyler olabilir. 

ŞİDDETE MEYİLLİ OLUYOR 
Osman DEMİR: Ciddi anlamda toplumun psikolojisi bozuluyor. İnsanların birbirine olan anlayışı, sevgisi ve saygısı çok önemli . Fakat çocuklarımız, gençlerimiz bu filmlerle yetişiyor. Uyuşturucuya, şiddete hep meyilli oluyorlar.  Bu yüzden şiddete meyilli olabiliyorlar. Bütün hayvanlar bir arada yaşayabilirken, 3 insan aynı evde yaşayamıyor. 

Hande ONAT - Uğur ATICI 

Yorumlar (1)
Miray Doğan 1 ay önce
Örneğin Adanalı diziside gençlerin psikolojisini bozuyor
banner1371
banner1381
20°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 15 Kasım 2019
İmsak 05:48
Güneş 07:16
Öğle 12:24
İkindi 14:59
Akşam 17:22
Yatsı 18:46