banner1365

banner1345

Samsunlulardan otopark çözümü

banner1357

Samsun’un otopark sorunu nasıl çözülür sorusuna cevap arayan Samsun Canlı Haber TV ekibi mikrofonlarını Samsunlulara uzattı. Samsunluların bir kısmı otopark sorunun çözülemeyeceğini söylerken bir kısmı ise çeşitli önerilerde bulunarak çözülebileceğini söyledi

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 27.04.2019, 09:56 27.04.2019, 12:37
banner1353

Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi ekibi olarak sokağın nabzını tutmaya devam ediyoruz. Ekibimiz Samsunlu vatandaşlara, “ Samsun’un otopark sorunu sizce nasıl çözülür?” diye sordu. Samsunluların bir kısmı çözülemeyeceğini ifade ederken bir kısmı ise yeniden çevre düzenlemesiyle veya katlı otoparklarla sorunun çözülebileceğini ifade etti. 

İşte aldığımız yanıtlar: 

İMAR DÜZENLEMESİ VE KATLI OTOPARK 
Sebahattin TONBAŞ: Bence Samsun’un otopark sorunu yolların genişletilmesiyle çözülür. İnsan ve araç sayısı çoğaldı ve çoğalmaya devam ediyor. O yüzden yeniden imar düzenlemesi gerekiyor. Onun haricinde katlı otopark olabilir diye düşünüyorum. 

KİRADA OTURUYORLAR AMA KİŞİ BAŞINA ARAÇ VAR 
Hasan GÜL: Ben bu sorunun çözüleceğini zannetmiyorum. Nüfus oranına göre en fazla araç sayısı Samsun’da bulunuyor. Adamların evi yok, kirada oturuyor ama kişi sayısına göre araçları var. Böyle tezat bir durum ortada. O yüzden nasıl çözülür ben bilemiyorum. Alt yapı sorunu çözülür ve katlı otopark yapılırsa çözülme ihtimali olabilir.
 
DÜZELMESİ MÜMKÜN DEĞİL 
Yaşar ALTUNBAŞ: Düzelmesi mümkün değil. Çünkü insandan fazla araba var ve park yeri yok. Katlı otopark ya da çevre düzenlemesi bundan sonra zor yapılır. O yüzden bu durumun çözülmesi oldukça zorlaştı. Park sorunu böyle devam eder. Samsun’a trafik yetmiyor. 

BU KONU SİYASİLERİN İŞİ 
Ahmet KARADUMAN: Düzeleceğine dair hiçbir fikrim yok. Bu konu siyasilerin işi. O koltuklarda oturanlar bu sorunu çözebilir. Bana göre Samsun’da araç haddinden fazla çok var. Oturulup düşünülmesi ve bir an önce karar verilmesi gerekiyor. Binaların yıkılıp, yeniden bir çevre düzenlemesi yapılması mümkün değil. O yüzden katlı otoparklarla ya da yeni binaların altlarını otopark yaparak belki çözebilirler. 

BİNALAR YIKILIP, KATLI OTOPARK YAPILABİLİR 
Mahmut TİRYAKİ: Mevcut yerde ki birkaç bina yıkılabilir. Onların yerine katlı otoparklar inşa edilebilir. Kentsel dönüşüm çerçevesinde 1 kilometrede bir otoparklar olabilir. Sanırım bu şekilde çözülebilir. 

ARAÇ SAYISINA ÖZEL PLANLAMA 
Rıza SAÇAN: İlk olarak yeni binalarda gerekli düzenlemeler yapılmalı. Alt katları otopark olarak kullanılabilir. Binayla birlikte kişi, araç sayısına özel planlama yapılmalı. Onun haricinde belediyeler bazı yerleri otoparka çevirebilir. 

TAMAMEN DEĞİL BİR MİKTAR ÇÖZÜLÜR 
Atilla BAL: Belediyenin bazı alanlara otopark yapması gerekir. Ayrıca yeni yapılan binaların altını kiraya verip, iş yeri yapmaktan ziyade otopark olarak kullanılması ya da ona göre bir düzenleme yapılması daha doğru olur diye düşünüyorum. Bu sorun tamamen çözülmez ama bir miktar çözülmüş olur. 

BU SORUN ORTADAN KALKMAZ 
Barış Aykut ALPOĞLU: Bu sorun hiç çözüleceğe benzemiyor. Ben bu sorunu çözebilecek bir belediye başkanı olduğunu düşünmüyorum. Bazı çözümlerinde maliyeti fazla gelebilir. O yüzden bana göre bu sorun ortadan kalmaz.

BİNALARDA OTOPARKLAR 
Ayşegül SAKA: Bu sorun çözülmez. Çünkü Çiftlik Caddesinin bile etrafında sadece özel otoparklar var. Onlarda yetersiz geliyor. Yeni yapılan binaların altında kendilerine ait otoparklar olması gerekiyor. Tüm binaların altında olmalı aslında ama insanlar mevcut yerleri iş yeri olarak kiraya vermeyi daha çok istiyor. O yüzden bu sorun nasıl çözülür bilemiyorum. 

KENTSEL DÖNÜŞÜMLE İMAR DÜZENLEMESİ 
Adem ÇOLAK: Yeni otoparklar yapılması gerekiyor. Fazla kullanılan yerlerde özellikle otopark için yer ayrılması gerekiyor. Bir nevi Kentsel Dönüşümle birlikte yeni bir imar düzenlemesi yapılmalı. 

Haber: Hande ONAT – Ekrem ASLAN 

Yorumlar (2)
AYCAN AKGEMİK 6 ay önce
Her yerde otopark var sorun bu değil sorun insanlarımızda 100 150 binliraya araba alıyorlar 5 lira 10 lira otopark parası vermeye odleri patlıyor adata cani gidiyor eee gelir senin apartman otoparkının kapısına çeker önünde bi telfon numarası ararsın cevap yok yani uzun lafın kısası bu sorun çözülmez herşey insan olmakla yükümlü olmalı
.... 6 ay önce
Bravo, iyi tespit. İnsanımızın zerre kadar saygısı yok. Adam cuma namazına giderken bile saçma sapan bir yere arabasını park ediyor. Yani kul hakkını avuçla yiyor, sonra da Allah a dua ediyor ki günahlarımı bağışla diye.
18°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Namaz Vakti 21 Ekim 2019
İmsak 05:21
Güneş 06:47
Öğle 12:24
İkindi 15:22
Akşam 17:52
Yatsı 19:12