banner1365

banner1469

banner1345

banner1473

Samsunlulardan, 'Millet İttifakı’nın dağılmasına ilk yorum: Yorgan gitti kavga bitti

banner1475

24 Haziran seçimlerine ‘Millet İttifakı’ çatısı altında giren CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti arasında kurulan ittifak seçimlerin ardından sona erdi. Samsunlular Millet İttifakı’nın dağılmasıyla ilgili neler düşünüyor?

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 08.07.2018, 15:28 09.07.2018, 10:16 Merve İlhan
banner1353
banner1375

Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi ekibi, 24 Haziran seçimlerinin ardından dağılan ‘Millet İttifakı’nı Samsunlulara sordu. Samsunlular, Millet İttifakı’nın seçimlerden sonra dağılmasıyla ilgili olarak, “Yapılan ittifak zaten gerçek bir ittifak değildi, dağılması şaşırtmadı” yanıtını verdi

İşte aldığımız cevaplar;


SANDIĞA GÖMÜLDÜLER
Metin AR: “Cumhurbaşkanımız olan Recep Tayyip Erdoğan’ı Allah başımızdan eksik etmesin diyorum. Bu milletimiz için hayırlı olan budur diye düşünüyorum. Herkes memnun. İttifakların dağılması konusunda düzelme ihtimali olabilir diyorum. Bu konuda çok fazla yorum yapamayacağım. Diğer partilerin tek derdi, Recep Tayyip Erdoğan’ı indirmekti. Fakat cumhurbaşkanımız tüm partileri sandıkta gömdü. Eğer diğer partilerden biri kazansaydı, bu millet perişan olurdu. Hastane kapılarında, oralarda, buralarda her şey olabilirdi diye düşünüyorum. O yüzden hayırlısı olsun diyorum.” 

HÜKÜMETLER BİLE DAĞILIYOR
Mehmet ÇAVAŞ: “Hayırlısı olsun. Önceden birleşmelere ve iktidara karşı muhalif olunuyordu. Fakat şuan ki durum bence normal. Dağılması gerektiğini düşünüyorum. O yüzden durumu normal değerlendiriyorum. Hükümetler bile dağılıyor, koalisyon hükümetleri bile dağılıyor. Bunda sorgulanacak ya da şaşıracak bir şey olduğunu zannetmiyorum. Hakkımızda hayırlısı olsun inşallah.”

BAŞTAN DAĞILMIŞLARDI
Serkan BOZKURT: “Ben zaten hiçbir zaman gerçek bir ittifak olduğunu düşünmüyordum. Baştan dağılmışlardı zaten diye düşünüyorum. Büyük ihtimalle Cumhur İttifak’ı devam eder. Aralarında sadece Cumhur İttifak’ı devam eder. Diğer partilerden böyle bir şey beklemiyoruz. Diğer partilerle ittifak kurulmaya çalışırlarsa yine tutmaz diye düşünüyorum.”

İTTİFAKLARIN DAĞILMASI KARIŞIKLIK YARATABİLİR 
Birol DEMİR: “Millet İttifak’ının dağıldığından benim haberim yok. Fakat şimdi duymama rağmen iyi değerlendirmiyorum. Anlaşmışlardı, şimdi ne oldu da bozdular ben anlayamadım. İyi bir şey değil bence, yanlış yapmışlar. Bu sebepten dolayı karışıklık olabilir diye düşünüyorum. Vatandaşların akılları karışabilir, siyaset karışabilir. Yani buna benzer birkaç konularda olabilir.” 

ZATEN AYRI TELLERDEN ÇALIYORLARDI
Filiz HAN: “Millet İttifakı’nın dağıldıklarından haberim yoktu. Ben zaten ittifakı desteleyen bir vatandaş değilim. En başından yanlış olduğunu düşünürdüm. Ayrı tellerden çalan partilerin, verimli olabileceğini zannetmiyordum. Ben kendi adıma bir şey olmayacağını düşünerek, desteklemedim ve görüyoruz ki dediğimiz çıktı. Hiçbir verim elde edilemedi, gözle görülür bir şeyler olmadı.” 

BİRLİK ANLAYIŞI BU KADAR MIYDI?
Faik UYAR: “Birlik ve beraberlik diyen partilerin birlikleri bu kadar mıymış ben anlayamadım. Böyle olmaması lazımdı. Vatandaşlara güven vermişleri sanırım şimdi biraz zedelediler. Bundan sonra ki hangi partiler ittifak kurarsa, hiçbiri olmaz diye düşünüyorum. Şahsım olarak şimdi böyle bir dağılmadan sonra tekrar bileşileceğine inanmıyorum.” 

BAŞKA İTTİFAK YAPILACAĞINI ZANNETMİYORUM
Ahmet Seyrek: “Milletin kararına saygı duyuyoruz. Partiler dağıldıysa eğer, diğer başka partiler ile tekrar bir ittifak yapacaklarını zannetmiyorum ben. Onun haricinde isteyen, istediği kişiyi destekler ve istediğine oyunu kullanır. Bu hiç kimseyi ilgilendirmez. Saygı duymamız gerektiğini düşünüyorum.”

BAŞKA PARTİLER DE YİNE İTTİFAK OLUR 
Mesut HARUN: “Hiç manidar bulmuyorum. Hatta bunda bir filim olabilir diye düşünüyorum. Bu gidiş ile bu ittifak davası başka partilerle yine olur diye düşünüyorum. Hangi partilerle neler olur onu bilemiyorum. Bu arada ben CHP’yi destekleyen bir vatandaşım. Umarım ülkemizde güzel gelişmeler olur diyorum."

İTTİFAKLARIN DAĞILMASINA OLUMLU BAKIYORUM
Recai SARIOĞLU: “Ben ittifakların dağılmasına çok olumlu bakıyorum. Fakat AK Parti ile MHP ittifakını ben destekliyorum. Diğer partiler hakkında fazla bir şey söylemek istemem. Fakat sonuç olarak ben olaylara gayet iyi gözle bakıp, öyle değerlendiriyorum. Her şey vatanımız için. O yüzden vatanımız için en hayırlısı neyse o olsun diyorum.” 

MİLLET İTTİFAKI ÇIKARA DAYALI BİR İTTİFAKTI 
Bekir TORAMAN: “Şuan da süreç, zaten yeniden başladı. Türkiye her gün başka gündem yaşıyor. Her gün farklı konular ile vatandaşın kafasını karıştırıyorlar. Millet ittifakı değil, çıkara dayalı bir ittifaktı. Daha düne kadar başkanlık sistemini onaylamayanlar şimdi tamam diyorlar. Bende vatandaş olarak neyin değiştiğini merak ediyorum.  Ayrıca Türkiye’nin en büyük sorunu genç nüfusun işsizliğidir. İlk önce mutlaka buna çözüm bulmalılar.
 
OLMASI GEREKEN OLDU 
İbrahim Reyhan: “Bence o ittifakların bitmesi lazımdı. Zaten seçim bitti, ittifaklarda bitti. O yüzden ben konuya şaşırmadım. Olması gerekiyordu oldu diye düşündüm. İlerleyen zamanlarda yine ittifaklar olabilir diye düşünüyorum. Fakat HDP ile ittifak kurmazlar. Zaten kurmamaları gerekiyor. Şuanda belediye seçimlerinde de ittifak olmaz diyorum ben. Hakkımızda hayırlısını diliyoruz.”


 
AYNEN DEVAM EDECEĞİZ 
Turgut GÜLER: “Aynen devam edeceğiz. Değişen pek bir şey yok. Bu dağılan ittifaktaki partiler, başka partilerle yeni ittifak kurarlar mı bende bilemiyorum. Önümüzdeki seçime bakacağız. Milletin ne durumda olduğunu, ne düşündüğünü ya da düşünceleri değişti mi diye önümüzde ki seçimlerde göreceğiz diyorum. Umarım güzel gelişmeler yaşarız.”

Deha İŞLER- Caner AKYÜZ

Yorumlar (0)
banner1474
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 29 Ocak 2020
İmsak 06:14
Güneş 07:42
Öğle 12:53
İkindi 15:29
Akşam 17:54
Yatsı 19:17