banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Samsunlulardan Meslek Tavsiyeleri

banner1357

Samsunlular, öğrencilerin gelecekte kolaylıklar iş bulabilmeleri için hukuk ve tıp fakülteleri ile teknoloji alanını içeren bölümleri tercih etmeleri gerektiğini dile getirdi

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 21.07.2019, 14:04 21.07.2019, 15:49
banner1353
banner1375

Samsun Medya Grubu'na bağlı Canlı Haber TV mikrofonlarına konuşan Samsunlular, "Üniversite sınavına giren öğrenciler sizce hangi bölümleri tercih etmeli? sorusuna yanıt verdi.

İşte alınan yanıtlar:

TEKNOLOJİ ALANLARI 

Ömer YILMAZ: Çevremde üniversite sınavına girenler oldu. Bana göre kendilerine göre bölüm seçmeliler. Mesela ben öğretmenim ve öğretmenliği severek okudum. Meslek seçen kişinin de seçtiği bölümü sevmesi gerekiyor. Günümüzde teknoloji, elektrik, bilgisayar mühendisliği gibi meslekler seçilmeli. Bu mesleklerin sonu yok diye düşünüyorum. 

ÜLKE İHTİYACINA GÖRE 

Abdullah DURMUŞ: Etrafımda sınava giren yok ama gençlerimiz ülkenin ihtiyacına göre bölüm tercihi yapmalı. Çünkü diğer türlü yığılmalar oluyor ve atamalar zorlaşıyor. Günümüzdeki ihtiyaçlar belli. Kendi istediği bölümde gelecek yok ve atama olmuyorsa başka bölümlere yönelmeli. 

TIP FAKÜLTESİ

Ferruh DURSUN: Çevremde sınava giren tanıdıklarım oldu ve ben geleceğin mesleği tıp fakültelerinde, bilgisayar mühendisliğinde diye düşünüyorum. Gelecek teknolojiye ait bölümler tercih edilmeli. Umarım gençlerimiz öyle yapar. 

HUKUK BÖLÜMÜ 

Yıldırım UYAR: Benim iki yeğenim ve bir arkadaşım üniversite sınavına girdi. Bana göre ilerde mutlu olacakları ve hep sevecekleri meslekleri tercih etmeliler. Tabi bunu seçerken maddiyatta önemli olduğu için dikkat etmeliler. Günümüzde sağlık, hukuk gibi meslekler tercih edilebilir. 

MESLEK ÜZERİNE OKUL 

Nurdan DİNÇER DEMİRCİ: Gençler bana göre tamamen meslek üzerine okul okumalı. Yani sırf üniversite okumak için okunmamalı. Sonrasında iş bulunmuyor. Meslek okurlarsa iş bulmaları daha kolay olur. Mesela fabrikalarda teknik elemanlar gerekiyor.  

SAĞLIK VE EĞİTİM 

Nihat DORU: Gençler gelecekleri için sağlık ve eğitim gibi meslekleri tercih etmeli. Çünkü günümüzde üniversite okuyanlar işsiz. Benim tanıdığım bir sürü genç üniversite diplomasıyla garsonluk gibi meslekler yapıyor. Eskiden böyle değildi. Okuyana farklı bakılırdı. 

TIP VE HUKUK FAKÜLTESİ 

Kurtuluş BAL: Benim oğlum geçen sene sınava girdi. Geleceği olduğunu düşündüğümüz için elektrik bölümünü tercih ettik ve memnunuz. Çünkü  tüm dünya ve Türkiye elektrik üzerine kurulu. Dolayısıyla geleceğinin sağlam olduğunu düşünüyorum. Onun haricinde günümüzün şartlarında askeriye, polis, tıp ve hukuk gibi meslekler tercih edilebilir. 

HUKUK VE TEKNOLOJİ 

Orhan KURT: Uluslararası İlişkiler bölümünü bitirdim ve şimdi hukuk bölümünü okuyorum. Ben geleceğin mesleği teknoloji 

ELEKTRİK ALANI 

Metin ÇEBİTÜRK: Sınava giren gençler gelecekleri için işletme ve iktisadı tercih etmemeliler. Geleceği sağlam olan bölümleri tercih etmeliler. Mesela bilgisayar, elektrik elektronik mühendislikleri gibi bölümler okuyabilirler. Diğer türlü işsizlik oranı artıyor.  

YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ 

Akçan KURTULUŞ: Bence yazılım mühendisliği gibi bölümler tercih edilmeli. Yazılım, sağlık, eczacılık, hukuk gibi mesleklerin geleceği var. 

DİŞ HEKİMLİĞİ

Burak ŞAHİN: Daha önceden sınava girmiştim. Gelecek için ekonomi düşünülmeli.Gençler seçtikleri meslekler dolayısıyla işsizlik yaşıyor. Veterinerlik, diş hekimliği, kamu yönetimi gibi bölümlerde ekmek olduğunu düşünüyorum.  

Hande ONAT, Ekrem ASLAN 

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 20 Şubat 2020
İmsak 05:50
Güneş 07:16
Öğle 12:53
İkindi 15:51
Akşam 18:21
Yatsı 19:41