Hilas Otel

Çelik İnşaat

Samsunlulardan kadına şiddet yorumu

Samsun'da geçtiğimiz gün bir çocuk annesi kadının boşandığı eşi tarafından 19 bıçak darbesiyle öldürülmesine Samsunlular’dan tepki geldi. Vatandaşlar kadına yönelik şiddete karşı çözüm bulunmalı 'Artık Yeter' dedi

Samsunlulardan kadına şiddet yorumu

Türkiye'de kadına yönelik uygulanan şiddet gün geçtikte artmakta. Öyle ki geçtiğimiz günlerde Samsunlu bir çocuk annesi 25 yaşındaki  Merve Özcan,  boşandığı eşi tarafından 19 yerinden bıçaklanarak vahşice öldürüldü. Biz de Samsun Canlı Haber TV olarak kadına yönelik uygulanan şiddeti vatandaşlara sorduk. 

İşte aldığımız yanıtlar: 

EĞİTİM SEVİYEMİZ DÜŞÜK
Volkan AYAR:  Şiddet toplumumuzun eğitim seviyesini çok düşük gösteren bir durum. Maalesef acı örnekleri de her gün karşımıza çıkıyor. İnsana bu tarz hareketlerin hem mağdur olana hem de yapana yakışmadığını düşünüyorum.  Gerçekten de kadına yönelik şiddet vahim bir durum.  Yani gücünüz bir kadına mı yetiyor ?. Söylenecek söz bulamıyorum.

İNSANA YAKIŞMIYOR
Sami ÖZTÜRK: Kadına şiddet bir insana yakışmayan bir tavırdır. Bir insan bunu nasıl kendine yakıştırır da yapar anlam veremiyorum. Sonuç olarak baktığımızda varlıktan şiddet olmaz, yokluktan şiddet olur. Nereden bakarsak bakalım olan hep bu insanlara oluyor. Günümüzde her şey paraya dayalı. 

BİZ DE İNSANA DEĞER YOK
Abdullah KILINÇ: Türkiye'de şiddetin olmadığı bir alan var mı? Nereden bakarsak bakalım şiddet her tarafımızda  öncelikle şiddet olarak algıladığımız şey psikolojik olarak başlıyor. Kimse ne rahat konuşabiliyor ne de düşüncelerini ifade edebiliyor.  Ekonomik problemleri de işin içine katarsak herkes patlama noktasına geliyor.  Ekonomi bozulursa toplumda her şey bozulur. Dünya araştırmalarına da bakıldığında Türkiye mutsuz bir ülke.  Bugün iç savaşın yaşandığı ülkeler bile bizden daha mutlu.     Bu kadar mutsuzluğun içinde şiddet de olur her şey de olur. Bizim öncelikle insana değerimiz yok. 

KADINLAR BİR ÇİÇEKTİR
Nurten SOYSAL: Önceden insanlar birbirleriyle daha samimi ve daha sıcaktı. Artık korkumuzdan sokağa çıkamaz olduk. Türkiye'de insana verilen değer iyice azaldı.  Kadına şiddeti her türlüyse kınıyorum. Sözlü olsun fiziksel olsun kınıyorum. Çünkü kadınlar narin yaratıklar ve kadınlar bir çiçek, bir melektir. Nasıl olurda kıyarsınız anlamış değilim.

ARTIK YETER!
Sezai ŞAHİN : Kadına şiddet günümüzün kronik sorunu haline geldi. Kadına yönelik işlenen şiddet, tecavüz ve sözlü ithamları hiç hoş bulmuyorum. Maalesef günümüzde de bunlar sürekli yaşanılır hale geldi.  Bizde dehşetle bu yaşananları izliyoruz. Buna bir çözüm gerekir. İnsanlar yetişme tarzından mı, adet ve göreneklerinden mi  ya da karakterinden dolayı mı bunu yapıyor bilmiyorum. Ama hem biz vatandaşlar olarak hem de devlet olarak bir çözüm getirmemiz lazım. Artık yeter. 

BU ADAMLIK DEĞİL 
Mehmet YILMAZ: Kadına yapılan şiddeti son derece kınıyorum. Benim 4 kızım var onların saçlarının bir teline zarar gelsin istemem. Kadına yönelik bu kadar neden eziyet ederler anlamak mümkün değil. Evlene kadar yalvarıp yakarıyorlar, evlendikten sonra mı kadın kötü oluyor. Madem döveceksin ya da söveceksin alma o zaman. Gücü bir kadına mı yetiyor yani. Bu ne adamlık değil. Ancak karakter yoksunu bir insan şiddet uygulayabilir. Madem onu kendine eş olarak seçtin. Sevmeyi ve idare etmeyi bileceksin.

TOPLUMDA YERİ OLMAMASI LAZIM
Çağrı ÖZER:  Kadına uygulayan bir erkeğin toplumuzda bir yeri olmaması lazım. Kanun koyan insanların şiddete karşı cezaları ağırlaştırılması lazım. Diğer ülkelerde benzine zam yapıldığında bile ayağa kalkıyorlar. Bizim de Türkiye olarak hele de bu toplumun kanayan yarası olan kadına şiddet ve tecavüze karşı ayakta olmamamız lazım.  Yaşadığımız şehirde Samsun'da oldu bu olay ama kimsenin haberi bile yoktur. Kesinlikle üzücü bir durum. 

İNSANLIĞIMDAN UTANIYORUM
Salim ÇOŞKUN: Eğer dünyada kadınlar olmasaydı erkekler bir balataya sahip olamazlardı. Bu Kadar nadide ve cennet bile ayaklarının altında olan bir varlığa sen nasıl olurda kıyarsın anlamak mümkün değil. Hayret verici bir durum. İnsanlık ölmüş. O yüzden kadına yönelik uygulanan her türlü şiddeti şiddetle kınıyorum. Erkek olarak ben insanlığımdan utanıyorum. Devlet büyüklerine sesleniyorum. Şiddete karşı özel bir önlem alınmalı ve cezalar ağırlaştırılmalı.

YAŞAMA HAKKI HERKESİN
Zekiye AKIN: Şiddet kesinlikle olmasın. Kimse kimsenin yaşama hakkını elinden alamamalı. Baktığınızda bazı insanlar karıncaya bile kıyamazken. Sen olurda bir insanı öldürüyorsun, nasıl kıyabiliyorsun. Akıl işi olmadığı kesin. Kimsenin böyle bir hakkı yok. Bunun vebalini kimse ödeyemez.

BU KONUYA EL ATILMALI
Nadide CAN: Şiddet yanlış bir durum. Hele de yaşadığımız kentte de bunun olması içler acısı. Allah bizlere yardım etsin. Bu konuya bir el atılması lazım. Üzücü, can sıkıcı bir durum. Bizlerin de evlatlarımız var. Biz insanlara nasıl güveneceğimizi şaşırıyoruz gerçekten.

Haber:Dilber BAHADIR-Uğur ATICI
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1308