banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Samsunlulardan ekonomi yorumu

banner1357

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Türkiye ekonomik savaş veriyor” sözünü değerlendiren Samsunlular, “Bu savaştan alnımızın akıyla çıkacağız” dedi. Türkiye’de TL’nin uluslararası piyasalarda değerinin hızla düşmesi, dolar ve Euro’nun TL karşısında ani yükselişleri sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye ekonomik savaş vermektedir” dedi. Samsunlular Cumhurbaşkanı’nın bu sözüne karşı, “Yerli kaynaklara yönelerek bu savaştan alnımızın akıyla çıkacağız” diye konuştu.

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 15.08.2018, 12:54 15.08.2018, 15:05
banner1353
banner1375

BU SAVAŞTAN ANLIMIZIN AKIYLA ÇIKACAĞIZ
Yüksel CABBAR: Evet, Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan burada çok doğru demiş. Şuan Türkiye olarak biz bir ekonomik savaş içindeyiz. Dış güçlere karşı bu savaştan da anlımızın akıyla çıkacağımıza inanıyorum. Recep Tayyip Erdoğan’ı her zaman destekliyoruz. Ve aldığı kararların arkasındayız.


YANLIŞ BİR HAMLEDE HEPİMİZ BATARIZ

Faruk KALYONCU: Şimdi tabi ki dış baskılar üzerimizde var. Ekonomi olarak zaten üzerimizde büyük baskılar mevcuttur. Tabi ki de hep birlikte ülkemize sahip çıkmamız gerekiyor. Çünkü dediği gibi bu gemide hepimiz varız. Yanlış bir hamlede hepimiz batarız. Onun için ne gerekiyorsa hep beraber yapmamızın gerektiğini düşünüyorum.


YENİ KAYNAKLARA YÖNELMEK LAZIM

Hasan KÖSE: Başkanımız çok doğru demiş. Dış güçler çepeçevre sarmışlar bizi daha önce başaramadıklarını bu şekilde başarmaya uğraşıyorlar. Ama tabi ki bunların daha önceden temelleri sağlam tutulsaydık bu kadar da etkilenmezdik. Alınacak önlemleri yetkililer daha iyi bilir ama yeni kaynaklara yönelmeleri lazım diyebilirim. 


GÜN BİRLİK GÜNÜDÜR

Aziz KOL: ABD Türkiye’ye kendi kabul ettirmek için var gücü ile savaşıyor. O yüzden ben Müslüman olan toplumlardan daha çok bir destek gelmesini bekliyorum. Gün birlik olma günüdür. Çünkü bizim başkanımız her konuda diğer Müslüman devletlere sadece Müslüman değil her devlete elinden geleni yapmaya çalışıyor.


50 TL’Sİ OLAN HEMEN GİDİP DÖVİZ YAPIYOR

Mustafa KALDIRIM: Bu konuda Reis ne diyorsa doğdur. Dinlemek ve katkı vermek lazımdır. Hepimiz bir aradayız batacaksak hepimiz batacağız. Çıkacaksak da hepimiz birlik ve beraberliğimiz ile çıkacağız. Artık hayatımız döviz oldu. Dövizlerden kurtulmak lazımdır. 50 TL’si olan hemen gidiyor dolar yapıyor. Bu durumda onların kontrolü altında oluruz o zaman.


ŞUAN Kİ GİDİŞAT HİÇTE İYİ DEĞİL

İsmet GÜNDOĞDU: Bu konuyu başkanımız bizden daha iyisini bilir ama doları görüyorsunuz. Dolar bütün her şeyi yukarıya çıkarıyor. Doları acilen düşürmemiz lazımdır. Şuan ki ekonomik gidişat hiçte iyi değil. İyi olması için devletin önlem alması lazım. Bu doları bir dizginlemesi lazımdır. Ben Erdoğan taraftarı değilim ama Erdoğan’ı seviyorum. 3 defa dolarları bozdurun dedi. Ne zaman dolar bozulduysa dolar yukarı çıktı. Ama bu durumda vatandaş zarar ediyor.
 

KİMSENİN GÜCÜ YETMİYOR

Ragıb GÖKER: Tabi şuan Türkiye ekonomisine karşı bir saldırı olduğu muhakkak ama ekonomi bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde çok kırılgandır. Tedbirlerinizi de politikalarınızı da buna göre geliştirmek zorundasınız. Amerikan emperyalizmi gücünü her zaman ekonomi ile sınar. Durum böyle olunca ekonomik savaşlardan söz edilebilir, ama şuan ABD’ye dünyanın her yerinden ekonomik saldırı oluyor ama kimsenin gücü yetmiyor. Demekti bizim gücümüz dünya ölçeğinde övündüğümüz kadar yok. 


YANLIŞ POLİKALARIN NETİCESİNİ YAŞIYORUZ

Serdar SEVİNÇ: Bu ekonomik bir savaş falan değil. Yanlış politikaların neticesini yaşıyoruz. Üretmeden refaha erişeceğimizi sanıyoruz. Sanayi yok, üretim, yok bir şey yok nasıl kalkınacağız. Her şeyde dışa bağlıyız.  


VARSA DÖVİZLERİMİZ BOZDURARAK YARDIMCI OLALIM

Adil YILMAZ: Bunlar dış güçlerin oyunlarıdır. Bende yurtdışında çalışıyorum. 40 senedir yurtdışındayım ama kimse 40 senedir Türkiye’yi sormadı. Şükürler olsun ki şuan böyle bir liderimiz var. Bu lider olmasaydı şuan çok kötüydük. Türkiye kendi ayağının üstünde durmasını biliyor. Elimizde varsa gidip dövizimizi bozdurarak yardımcı olalım. Ben şahsen şimdi dövizimi bozdurmadan geliyorum.


KENDİ MALLARIMIZI KULLANMAMIZ GEREKİYOR

Seyfettin ZEYREK: Dış mallara o kadar fazla rağbet etmemek lazım. Elimizden geldiği sürece ekonomide kendi mallarımızı kullanmamız gerekiyor. Döviz konusunda bir yandan vatandaş da haklı bozdurduğun zaman zarar edecek ama ülke çıkarınaysa bence yapmasında da fayda olduğunu düşünüyorum.


Röportaj:Havanur SUBAŞI- Fatih Boğaçhan ARSLAN

Yorumlar (0)