Samsunlulara sorduk: Taze balığı nasıl anlarsınız?

Av sezonun 1 Eylül'de başlamasıyla birlikte tüm Karadeniz illerinde olduğu gibi Samsun'da da balık tezgâhları şenlendi. Bu durum ise hem balıkçı esnafının hem de vatandaşın yüzünü güldürdü

Samsunlulara sorduk: Taze balığı nasıl anlarsınız?

Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi olarak Samsun balıkçı esnafı ve vatandaşlara, “Taze balık nasıl anlaşılır? Balık alırken neye dikkat ediyorsunuz?” diye sorduk. 

İşte aldığımız yanıtlar: 
VATANDAŞIN BALIKÇIYA GÜVENMESİ GEREK
Habil YURTSEVER (esnaf): Balığın iyisi solungacından, gözlerinden ve kulaklarından anlaşılır Denizin resmi balığın üstünde her zaman olur. Bir de vatandaşın balıkçıya güvenmesi lazım. Çünkü burası Karadeniz, burada balıklar günlük olur. Burada vatandaş 2-3 günlük balık yiyemez. Samsun balık hali Türkiye’nin bu konudaki başkentidir. Balıkçısına güvendiği zaman bir sıkıntı kalmaz. Rahatlıkla balığını yiyebilir. 

HER BALIK KULAKTAN ANLAŞILMAZ
Recep ERDOĞAN (esnaf): Biz balıkçı olarak görüp anlıyoruz fakat vatandaşlar doğal olarak anlayamıyor. Genellikle kulaklarını açtırıyorlar ve balığın bayat olup olmadığını anlayabiliyorlar. Her balığın kulağından taze olup olmadığı anlaşılmaz. Mesela barbun balığı kırmızı ve renklidir. Capcanlı duruyorsa renkleri, o balığın bayat olma şansı yoktur. Ertesi güne kalan balığın rengi soluk olur. Balık sert olacak. Gözlerinin etrafı da kırmızı olmak zorundadır. Balığın pulundan da anlaşılır. Bir sonraki güne kalan balık pullarını döker.

ÜSTÜNE BASTIRDIĞIMIZDA!..
İsmail AKÇİL: Balığın üstüne bastırdığımız zaman çökerse balık bayat demektir. Bir de kulaklarına bakarsınız. Aldığınız balıkçıya güveniyorsanız balığa bakmanıza bile gerek kalmaz. Önemli olan budur. Güzel balık görünüşünden belli olur ve her balığın kendine has mevsimi vardır.  

İYİSİ KENDİNİ BELLİ EDER
Nazmiye SOYLU: Balığın iyisi kendini gösterir. Kulaklarından rahatça anlaşılır. Gözleri içeri göçmüşse balık bayat demektir. Balığın sert olması da önemlidir. Balık yumuşak olursa içine göçer ve bu da bayat olduğuna işarettir. 

BALIKTAN ANLAMAYAN BALIK YEMESİN
Yaşar KURU: Gözlerinden ve kulaklarından anlıyorum genellikle. Samsunlu olup da balıktan anlamayan varsa balığı yemesine bile gerek yok. Şu sıralar balık tüketemiyoruz. Haftada 2 veya 3 tane palamut yiyoruz. Mezgit ve barbunu da severiz. Zaten bu zamandan sonra yiyeceğimiz tek şey balıktır. 

HAFTADA BİR GÜN BALIK
Hayrettin YILMAZ: Kulakçıklarından anlaşılıyor. Gözlerinden de anlıyorum. Gözleri içeri göçmüşse balık bayat demektir. Genellikle sabahları gelir gelmez alıyorum. Akşama kadar bayatlıyor. Çünkü balığı canlı göstermek için üstüne çok fazla su atıyorlar. Mezgit ve istavriti çok tüketiyoruz. Yenmesi kolay oluyor. Haftada bir gün alıyorum.

Röportaj:Emre ÖNCEL – Uğur ATICI

YORUM EKLE
YORUMLAR
zafer
zafer - 6 ay Önce

çiftlik caddesindeki taze balıklarımı yoksa saathanede bulunan tezgahlardaki taze balıklarımı

SIRADAKİ HABER

banner1134

banner1142

banner1127