banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Samsunlulara sorduk: Muhtarlar ne iş yapar?

banner1357

Samsunlulara, “Muhtar deyince aklınıza ne geliyor ve görevleri nelerdir?" diye sorduk. İşte, Samsunluların verdiği o birbirinden farklı cevaplar 

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 24.04.2019, 09:08 24.04.2019, 09:10
Samsunlulara sorduk: Muhtarlar ne iş yapar?
banner1353
banner1375

Samsun’da sokağın nabzını tutan Samsun Medya Grubu’na bağlı Samsun Gazetesi ve Samsun Canlı Haber TV, "Muhtar deyince aklınıza ne geliyor ve görevleri nelerdir?" diye sorduk. 

İşte, Samsunluların verdiği o birbirinden farklı cevaplar

MÜLK AMİRİDİR
Turgut Alkan: Köyde yapılan muhtarlığı beğeniyorum ama ilçelerde illerde yapılan işleri biz de bilmiyoruz. Muhtarın görevi köyünün mülk amiridir. Ama ilçelerde illerde muhtarın ne yaptığını ben de bilmiyorum. Ben muhtar olsam köyümün yollarının bakımını, gereken her şeyini yaparım. Halkıma hizmet etmekten mutluluk duyarım. Şu anki muhtarların bu kadar ilgili olduğunu düşünmüyorum. 

MUHTARLIĞIN BİR GÖREVİ YOK
Ahmet Acar: Bana göre muhtarın pek bir görevi yok. Önceden ikametgâh almak için ihtiyaç duyuyorduk şimdi buna da ihtiyaç duymuyoruz. Bu yüzden bir görevinin olduğunu düşünmüyorum.

ÖNCEDEN BİR ADAY OLURDU
Hıdır Koşar: Muhtar önceden cüzi bir miktar karşılığı mühür ile gelene ikametgâh yapardı. Şimdiki muhtarların aylık maaşları, sigortası var. Birçok şey de yararlanabiliyor mesela otobüse ücretsiz biniyorlar. Bunun için muhtarlar çoğaldı. Önceden bir kişi muhtar adayı oluyordu. Şimdi ise on kişi muhtarlığa aday oluyor. Şu anki muhtarlığı devlet memurluğuna benzetiyorum. 

HERKES MUHTAR OLMAK İSTİYOR
Mukkadder Koşar: Muhtar mahallenin gerekli işlerini yapan bir kişidir. Muhtarlığın demek ki avantajları var ki herkes muhtar olmak istiyor. 18 yaşındaki çocuk da muhtar olmuş bu bana göre yanlış bir şey. Düşüncelerim bundan yana. 

MUHTARLIK YARIŞI HIZLANDI
Kemal Özyaman: Muhtarlık köylerde daha geçerli olabilir. İl ve ilçelerde muhtarlığın çok geçerliği olduğunu düşünmüyorum. Gerekli evrakları ve gezi turlarında yardımcı olabiliyorlar. Sistem artık eskisi gibi değil kendimiz kaymakamlığa gidip halledebiliyoruz. Eskiden muhtarlığa bu kadar yoğun ilgide yoktu. Şimdi asgari ücret olunca imkânları iyileşince muhtarlık yarışı da hızlandı. 

BİRÇOK GÖREVİ VAR
Davut Koç: Muhtar kendi köyünün veya mahallesinin görevlerini yapmaktır. Muhtar mahallesindeki vatandaşların  gerekli eksiklerini yerine getirmesi gerekir. Mesela nüfus cüzdanı çıkartırken, devletin yoksul ve bakıma muhtaç insanlara temizlik ve gıda yardımında bulunmasını devlet dairelerine bildirmesi gibi birçok görevi vardır. 

HİZMETLERİNDEN MEMNUNUM
İbrahim Biberoğlu: Muhtar mahallenin resmi olarak yetkili kişisidir. Görevleri ise doğumda, ölümde gerekli kayıtları yapması. Mahalleye yeni taşınan kişilere gerekli evrakları verir. Tabi eskiden daha yaygındı şimdi ise nüfus müdürlükleri bakıyor o yüzden bu işler azaldı. Muhtarı bu şekilde yorumlayabilirim. Günümüzdeki muhtarların da hizmetlerinden memnunum. 

HİZMETLERİNİ YERİNE GETİRİYORLAR
İrfan Batur: Mahallesinde bulunan insanların sıkıntılarını daha büyük kişilere iletmesidir. Mesela temizlik ve gıda konusunda yardıma ihtiyacı olan insanların sıkıntılarını iletir, onlara yardımcı olur. Günümüzdeki muhtarlara baktığımız zaman hizmetlerini yeterli bir şekilde yerine getiriyor.  

MAHALLEMİZİN BAŞINA GELEN KİŞİDİR
Bülent Liman: Muhtar mahallemizin işleriyle ilgilenmesi için mahallemizin başına gelen kişidir. Görevleri ise mahallesindeki insanlara yardımcı olmak, garibanlara sahip çıkmak gibi birçok görevi var. 

UFAK BİR AMİRDİR
Hikmet Çoskun: Muhtar, ufak bir amirdir. Mahallesindeki insanların resmi işlerini halleden yürüten kişidir diyebilirim. Mahallenin ufak tefek sorunlarını, evrak işlerini çözüyor. 

Ebru ÖZTÜRK- Hande ONAT
 

Yorumlar (1)
Hasan güven 8 ay önce
Muhtar resmi daireler belediye lerle halkın arasında ulaşım köprüsü
Namaz Vakti 13 Aralık 2019
İmsak 06:13
Güneş 07:45
Öğle 12:34
İkindi 14:52
Akşam 17:13
Yatsı 18:40