banner1365

banner1345

Samsunlulara sorduk! Elektrikli ısıtıcılar ne kadar güvenli?

banner1357

Her kış tartışılan konu yine gündemde. Elektrikli ısıtıcılar ne kadar güvenli. Yangınlara karşı nelere dikkat etmek lazım?

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 25.12.2018, 09:58 25.12.2018, 10:04
banner1353

Havaların soğumasıyla birlikte elektrikli ısıtıcılar her geçen gün daha çok hayatımıza girse de zaman zaman yaşanan yangınlar, elektrikli ısıtıcılar ne kadar güvenli sorusunu akıllara getiriyor. Samsun Medya Grubu ekipleri Samsunlulara “Elektrikli ısıtıcıları güvenli buluyor musunuz?” diye sordu. Vatandaşlar elektrikli ısıtıcılara ne kadar güveniyor. 

İşte yanıtı:

FİŞTE UNUTMASINLAR 
Yaşar SAYAR: Şofben kullanıyorum. Bizde doğalgaz olduğu için genele sigortaya dikkat ediyoruz  ama Elektrikli battaniye veya soba kullananlar içinde fişte unutmamalarını öneriyorum.  Uyurken değil de uyumadan önce fişe takıp daha sonra çıkarırlarsa daha güvenli olur diye düşünüyorum. 

PRİZLE FAZLA UĞRAŞILMASIN
Yılmaz PAKKAVAK: Elektrikli ısıtıcılar hemen ısınabiliyor bu yüzden ısındığı zaman fişten çıkarmaya özen gösteriyorum. Bu gibi ısıtıcılar yüzünden çok kolay yangın çıkabiliyor. Isındığı zaman fişten çıkarılması lazım fiş, priz kısımları ile fazla uğraşılmamalı. 

DİKKAT ŞART 
Oğuzhan MELEY: Şarjda fazla kalmaması lazım. Fişten hemen çıkarılması gerekiyor. Ben kendim şahsi olarak çok dikkat ediyorum. Maddi ve manevi kayıpları olabiliyor. Maddi durumu bir şekilde halledebilirsin ama manevi durumu geri getiremezsin. Merdiven altı ürünlerin alınmaması gerekiyor. 10 lira verip cana zarar geleceğine 50 lira verip paraya kıyılması gerek.  

AÇIK KALMAMALI 
Hava ATALAR: Fişe dikkat edilmesi gerek. Açık kalmamasına dikkat edilmesi gerek. Mesela elektrikli soba kullanıyorlarsa sıcaklığın gittiği yere dikkat edilmesi gerekiyor. Halıya mı yoksa mobilyaya doğru mu ısının gittiğini sürekli kontrol etmek gerekiyor. 

HER ZAMAN UYARIYORUM
Safiye KÖKÇÜ: Ben kullanıyorum fakat kullanırken çok dikkatli oluyorum. Elektrikli battaniye bu zamana kadar hiç kullanmadım çevremde insanlarda kullanmıyorlar bildiğim kadarıyla. Şofben kullanıyorum. Şofbeni kullanırken aşırı dikkat ediyoruz oğluma telefon açıp uyarıda bulunduğum bile oluyor. 

KONTROL ŞART
Nevrin SANCI: Yattığımız esnada fişin çekilmesi gerekiyor. Prizlerin sürekli kontrol edilmesi gerekiyor. Şofbenden zehirlenmiştik biz eşimle. Tüplü şofbendeki  ters rüzgar sebebiyle zehirlendik. Daha sonra korkarak ihtiyaçlarımızı gidermeye devam ettik. İnsanın içinde hep bir korku kalıyor.  
ALLAH'A EMANET YAŞIYORUZ
Kenan YAVUZARSLAN: Doğalgazdan dolayı çok kullanmıyorum ama  köyümde çok kullanıyorlar. Kullanım esnasında priz ve fişleri sürekli kontrol ettiriyorum elektrikli soba kullanımı aşırı var. Sürekli açık olmamasına özen gösteririm. Birazda bu dikkatsizlikler bizden kaynaklı Allah'a emanet yaşıyoruz. 

TAVSİYE ETMİYORUM
Hale BAYRAKTAR: Elektrikli battaniye kullanmıyorum. Kullanan vatandaşlara da tavsiye etmiyorum. Yakın bir arkadaşım az kalsın canından oluyordu  bu yüzden evi yandı. Battaniye kullanırken su dökülmesin ıslanmasın diyorlar ama ben çok güvenli olduğunu düşünmüyorum.  Ben şofben kullanıyorum. Şofben kullanırken de topraklama sistemine dikkat ediyorum susuz kalmamasına dikkat ediyorum. 

FİŞDEN ÇIKARILMASI GEREK 
Suna BAYKAL: Dikkat edilmesi gerekiyor. Uyurken değil de uyumadan önce ısıtıp daha sonra fişten çıkarılması gerekiyor. Evden bir yere gidilecekse yine aynı şekilde fişten çekilip sürekli kontrol altına alınması gerekiyor. Bilinçli kullanıldığı zaman sorun çıkmaz diye düşünüyorum.
 
ÖZEN GÖSTERİYORUM 
Zülfiye BAYKAL: Evde elektrikli battaniye kullanmıyorum.  Ama diğer elektrikli ürünlerimi kullanırken dışarı çıkacaksam eğer fişlerinden çıkarmaya özen gösteriyorum. Bu hem tasarruf açısından da olumlu bir davranış her zaman dikkatli olursak sorun çıkmaz diye düşünüyorum.
 
Haber:Dilber BAHADIR – Uğur ATICI
 

Yorumlar (0)
18°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 17 Ekim 2019
İmsak 05:17
Güneş 06:42
Öğle 12:25
İkindi 15:27
Akşam 17:58
Yatsı 19:18