banner1365

banner1345

Samsunlulara göre sosyal medya insanları uzaklaştırıyor

banner1357

Samsunlular sosyal medyada ortaya çıkan her görüntü ve bilginin mutlaka teyite ihtiyaç olduğunu, şüpheci yaklaşılması gerektiğini ve sosyal medyanın insanları birbirlerinden uzaklaştırdığını söyledi

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 08.01.2019, 10:51
Samsunlulara göre sosyal medya insanları uzaklaştırıyor
banner1353

Günümüzde internet kullanımı oldukça artmış durumda. Ülkemizde her iki kişiden birisinin sosyal medya hesabı var. Ama bu kullanımların ne düzeyde doğru veya yanlış olduğu kişilere göre değişiyor.Samsun Medya Grubu'na bağlı, Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi ekipleri de sokağın nabzını tutmaya devam ediyor. Ekibimiz Samsunlu vatandaşlara, sosyal medya kullanımı hakkındaki görüşlerini sordu. Samsunlular sosyal medyanın ilişkileri etkilediğini, gerçek dışı paylaşımların olduğunu belirtti.

İşte Samsunlulardan sosyal medya konusunda aldığımız yanıtlar: 

SAĞLIKLI BİR ORTAM YOK
Hüseyin SAYGU: Toplumumuzda sosyal medyanın sağlıklı kullanıldığını söylemek doğru olmaz. Özellikle kullanımı farklı amaçlara kaçtığı için yetişen bu yeni nesil için sıkıntılı sonuçları oluyor. İnsanlar kişiliklerini sosyal medyaya karşı belirliyorlar ve başkasında gördüğünü kendisine de uygulamaya çalışıyor. Yazılan bir yazı yalan yanlış olsa bile beğeni sayısı fazla diye insanlar onun doğru olduğuna inanmaya başlıyor. Sosyal medyada sağlıklı bir ortam yok çünkü paylaşılan bir bilginin doğruluğunu bilmek çok zor. Faydalı yönleri olsa bile bunun kullanımı doğru yapmak çok önemli. 

İNSANLAR BİRBİRİNDEN UZAKLAŞTI
Soner KAYA: Aşırıya kaçmadan olması gerektiği gibi kullanılırsa asıl amacına ulaşacaktır. Sosyal medya insanlar arasındaki iletişimi azalttı ve insanlar birbirinden uzaklaştı. Buralarda gördüklerime inanmayarak onları farklı yerlerden teyit etmeye özen gösteriyorum. İnsanlar bu platformlarda gösteriş yapmak istiyor ve oldukları gibi görünmüyorlar. 

YAŞ SINIRI GELMELİ
Sebahattin KELKİT: Sosyal medya her yaş kullanıma uygun içerikler barındırmıyor bu sebeple yaş sınırlaması gelmesi lazım. Çocukları kötü yönde etkileyecek birçok uygulama var bunların kontrol altında tutulması gerekiyor. Devletimiz gerekli önlemleri aldığını düşünüyorum ama bunların kapsamı genişletilebilir. Sosyal medyada gördüğümüz fotoğraf ve yazılarda oynamalar olabiliyor bu sebeple bunlara inanmakta çoğu zaman güçlük çekiyoruz.

ŞÜPHECİ YAKLAŞILMALI
Ümit AYDIN: İnsanların internette gördükleri yazılı ya da görsel öğelere şüpheci yaklaşmalılar ve doğruluğunu araştırmadan bunları paylaşmamalılar. Arama motorlarını kullanarak yapacağımız kısa bir araştırma bile önümüze doğru bilgileri çıkarıyor. Gördüğümüzü sorgulayan bir millet olmadığımız için önümüze geleni paylaşıyoruz. İnsanlar sosyal medyadan aldıkları beğeniler sonucunda kendilerini iyi ya da kötü hisseder hale geldiler. Çünkü çoğu sosyal medya platformu beğeniye odaklanmış durumda. İnsanların sosyal medyadan değil kitaplardan öğrenmeleri gerekiyor. 

EĞİTİM İLE ALAKALI
İsmail YILMAZ: Sosyal medya aslında iyi bir şey ancak yanlış kullanılıyor. Çocuklarımız bu mecraları amaçsız bir şekilde kullanıp buralarda çok uzun süreler geçiriyor. Bu durum insanların eğitim düzeyleriyle alakalı önce eğitim seviyemizi yükseltmemiz gerekiyor.

AİLELERE BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR
Göksel BARUTÇU: Sosyal medyanın kullanımının iyi yakötü sonuçlarının olacağını kişiler kendi belirliyor. Yararlı olarak kullanacak isek özellikle öğrenciler için pek çok yararlı bilgiye erişilebiliyor. Yanlış kullanımların önüne geçmek konusunda ailelere büyük iş düşüyor. Yalan bilgi alımının önüne geçmek için okuduğumuz haberi bir kaç kaynaktan kontrol etmemiz gerekiyor. Örneğin; ünlü birinin fotoğrafını koyup altına hiç söylemediği bir sözü yazmış olabilirler ama bunu gördükten sonra birkaç yerden araştırma yapıp onu doğrulamak gerekiyor. 

GERÇEK BAMBAŞKA
Hasan ERDOĞAN: Yalan haberler ile karşılıklı atıp tutmalar bu yerlerde çok oluyor. Gördüğümüz bu yalan haberlere inanıyoruz ama daha sonra gerçeğin bambaşka olduğunu öğreniyoruz. Telefon elimizden düşmüyor ve bunun sonucunda insanlarımız buralarda çokça vakit geçiriyor.

İLİŞKİLERİMİZ ETKİLENİYOR
Görkem DEĞİRMEN: Gündemle alakalı bilgileri daha çok sosyal medyadan öğreniyoruz. Ama buralarda fazla vakit geçirip derslerimiz ve arkadaşlarımızla olan ilişkilerimiz etkileniyor. Sosyal medyada gördüğüm bilgi ve görüntülere inanmakta güçlük çekiyorum. Her ne kadar olumsuz yönleri olsa da kullanmasını bilene aynı düzeyde olumlu bilgi var. 

GÖSTERİŞ YARIŞI İÇERİSİNDEYİZ
Enes CEVAHİRCİ: İnsanlar bu platformlar da yediklerini, içtiklerini ve gezdikleri yerleri paylaşıp bunları göstermek istiyorlar. Biz sosyal medyada bir gösteriş yarışı içerisindeyiz.  Buralarda takip etmek istediğim haberleri kaynağı sağlam, güvendiğim yerlerden takip ediyorum. Ama haberin doğruluğu için birkaç kaynaktan bakmak gerekiyor. İnsanlar sosyal medyada kendilerini nasıl göstermek isterlerse o şekilde sunuyorlar. Yani insanlar bu platformlarda farklı rollere bürünebiliyorlar.  

İNSANLARI KUTUPLAŞTIRIYOR
Ozan ŞAHİN: Sosyal medya kullanımının ölçüsünün bildiğimiz zaman yararlı bilgiler elde ederiz. Son zamanlarda ise insanları kutuplaştıran bir platform haline gelmiş durumda. Sosyal medyaya karşı ne pozitif ne de olumsuz bir görüş içerisindeyim. Bir toplulukta 5 dakika sohbet ediyoruz ama daha sonra herkes eline telefonu alıyor. Artık bağımlı hale geldik kelepçe gibi kolumuzu bağlamış durumda. İnsanların günlük yaşamını da çok etkiliyor, otobüste, sokakta veya konserde telefon hep ellerimizde oluyor. 

Haber: Mustafa İNAN – Uğur ATICI
 

Yorumlar (0)
banner1363
15°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 15 Ekim 2019
İmsak 05:15
Güneş 06:40
Öğle 12:25
İkindi 15:29
Akşam 18:01
Yatsı 19:21