banner1365

banner1345

Samsunlulara göre öğretmenlere değer verilmiyor

banner1357

Kutsal meslekler arasında olan öğretmenlik mesleği, son zamanlarda sık tercih edilenler arasında yer almadığı açıklandı. Konuyu değerlendiren Samsunlular, atamaların zor olmasını ve öğretmenlik mesleğine eskisi kadar değer verilmemesinden kaynaklandığını söyledi

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 08.01.2019, 10:10 08.01.2019, 23:07
banner1353

90'lı yılların gözde mesleklerinden olan öğretmenlik, son yıllarda tercih edilen meslek sıralamasında alt sıralara doğru düşmeye başladı. Yapılan anket sonuçlarına göre, YKS sınavında lisans puan barajını geçen binlerce aday öğretmenliği tercih etmedi. Öğretmenlik mesleğine olan ilginin azalmasını Samsunlulara soran Samsun Medya Grubu’na bağlı Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi ekipleri, vatandaşlardan, “Öğretmenlik mesleğine değer verilmiyor, atamalar zorlaştı” gibi yorumlar aldı.

İşte aldığımız yanıtlar:

DEĞER VERİLMİYOR
Ahmet DEMİREL: Ortalık işsizlik kaynıyor. İnsanlar gerçekten karın tokluğuna çalışıyor, hayat yaşayamıyor. Ayrıca eskisi gibi öğretmenlik mesleğine değer verilmiyor. Türkiye'de hocalara gösterilen rağbet, öğretmenlere gösterilmiyor. 

ATANMAYI BEKLİYORLAR 
Meral DEMİREL: Bence öğretmenlere gerekli destek ve imkan verilmiyor. İnsanlar öğretmen olmak için senelerce atanmayı bekliyor. Yıllarca beklememek için başka işleri tercih ediyorlar. Eskiden daha değerli bir meslekti. Hala değerli ama herkes farkında değil. 

DOĞU GÖREVİ ZORLUYOR 
Ahmet ÖZARSLAN: Atanması artık eskisi kadar kolay değil. Ayrıca eskiden öğretmenlere daha çok değer verilirdi. Disiplin daha fazlaydı. Şimdi eskisi kadar değil. Ayrıca bazı insanları Doğu görevi zorladığı için başka meslekleri tercih edebiliyorlar. 

KUTSAL BİR MESLEK 
Emre ŞENOĞLU: Öğretmenlere hala değer veriliyor ama eskiden daha farklı bakılırdı. Şuan farklı bakanlar öğretmenlik mesleğine yeteri kadar değer vermeyen insanlardır. Benim için hala bu meslek kutsaldır. Atamaları zor olabiliyor ama herkes sabretmeli. Zamanı gelince atanacaklardır. 

MESLEĞE DEĞER KALMADI 
Hasan BULUT: Öğretmenlerin bu durumda olmaması gerekir. Öğrenciler ve veliler tarafından eziliyor. Eskiden güzel bir disiplin uygulanırdı. Fakat şimdi öğretmen, öğrencisine ağzını açtığı zaman büyük sorunlar yaşanıyor. Mesleğe eski değer verilmiyor. O yüzden herkes başka mesleklere geçiş yapıyor. Artık imamlık gibi diğer meslekler ilk sırada tercih ediliyor. 

ETİ SENİN KEMİĞİ BENİM LAFI TERSİNE DÖNDÜ
Sezai ONARAN: Ailelerin çocuklarıyla ilgili öğretmenlere yaptığı baskılar sebebiyle, öğretmenlik mesleği olumsuz etkilendi. Çevremizden ve haberlerden gördüğümüz kadarıyla artık öğretmenler severek değil ihtiyaçtan dolayı mesleği yapıyor. Önceden öğrenciler teslim edilirken, eti senin kemiği benim derlerdi şimdi tersi oluyor. Kadroda hala açık olduğu söyleniyor ama aynı zamanda bekleyende hala çok. 

DEĞERİNİ KAYBETTİRMEMELİYİZ 
Levent COŞKUN: Üniversite imtihanlarında en son çare olarak öğretmenliği seçmeye dair bir sistem kurulduğu için sıkıntılı bir durum oldu. Puanın yükseltilmesi kalitesini de yükseltir. Seçmece kişiler olabilmesi için hem maddi hem de manevi olarak yüksek kalite seçilmesi gerekir. Değerini kaybettirmemeliyiz. 

ATANAMAYAN BİRÇOK ÖĞRETMEN VAR 
Mustafa ÇIKLI: Artık işsizlik gündemde. O yüzden insanlar üniversite mezunu olsa bile bir yerlere yerleşemiyorlar. Birçok atanamayan öğretmen var. Önceden böyle değildi. Yaşam şartı zorlaştıkça eski değerlerde kaybediliyor.
 
HER GELEN ÖĞRETMEN OLAMAZ
Mehmet AYDIN: Öğretmenlik mesleği benim için hala çok kutsal bir meslektir. Öğretmen olmasaydı kim doktor, mühendis, milletvekili olacaktı? O yüzden bu mesleğe daha fazla değer verilmeli.  Maalesef atamalar zorlaştırıldı ama yapacak bir şey yok. Her gelen öğretmen olamaz. Çalışkan ve sabırlı kişiler için en ideal meslek öğretmenliktir. 

Haber: Hande ONAT - Emre ÖNCEL – Ergül DEMİRBAŞ
 

Yorumlar (0)
banner1363
22°
açık
Namaz Vakti 14 Ekim 2019
İmsak 05:14
Güneş 06:39
Öğle 12:26
İkindi 15:30
Akşam 18:03
Yatsı 19:22