banner1365

banner1345

Samsunlulara göre elektrik faturası cep yakıyor

banner1357

Samsunlular, kullanımına bağlı gelen elektrik faturasının adil olmadığını ve buna birinin dur demesi gerektiğini söyledi

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 01.01.2019, 10:36
Samsunlulara göre elektrik faturası cep yakıyor
banner1353

Samsun Medya Grubu’na bağlı Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi ekibi, Samsunlu vatandaşlara "Elektrik faturanız ne kadar geliyor ve kullanımınıza bağlı gelen ücretin adil olduğunu düşünüyor musunuz?" diye sordu. Samsunlular, kullanımlarına göre gelen faturanın fazla olduğunu ve işin içerisinden çıkamadıklarını, ev ekonomisinin çöktüğünü ifade etti. 
İşte aldığımız yanıtlar: 


PARA BİR ANDA YOK OLUYOR 
Özcan ALTINTAŞ: Yaklaşık 200 lira fatura ödüyorum. Kullandığımın bedeli 140 liraysa, geri kalan başka şeylerin bedeli oluyor. Dağıtımıydı, vergisiydi derken cebimizdeki para bir anda yok oluyor. Kullandığımın dışında ödüyorum ve bu durumdan memnun değilim. 


BAŞKA BEDELLERİ ÖDÜYORUZ 
Ahmet CENGİZ:  Her ay değişiyor. Evimde 150 lira civarında, iş yerimde ise 200 lira civarında ödüyorum. Kullandığımın fazlasını ödediğimi düşünüyorum. Herkesin bildiği gibi faturaların başka bedelleri de oluyor. Biz kullandıklarımızın haricinde de ödemeler yapıyoruz ve maalesef buna yapabileceğimiz bir şey yok. Özellikle dar gelirli vatandaşlarımız için daha zor bir durum. 


VATANDAŞ MAĞDUR EDİLİYOR 
Celal KESİNCİ: Elektrik faturam, 120 ve 140 lira arasında geliyor. Her zaman kullandığımdan ve beklediğimden fazlası oluyor. Bu şekilde vatandaşlar mağdur ediliyor. İnşallah bir an önce düzeltilir. 


BEKLEDİĞİMİZDEN YÜKSEK  
Muammer ÖZAY: Ben yalnız yaşayan bir adamım. Kullanmama bağlı olarak ücret farklı oluyor. Her ay değişik ödeme yapıyorum. Fakat kış geldiği için teknolojik aletleri daha fazla kullanmaya başladım. O yüzden faturalar beklediğimden de yüksek gelebiliyor. Aynı zamanda faturaya yansıtılan başka bedeller oluyor. Fuzuli olduğunu düşünüyorum ve bir çözüm getirilmesi gerektiği kanaatindeyim. 


BU KADAR FAZLA YANSITILMAMALI  
Mehmet EKER: 70 lira civarında ödüyorum. Fakat kullandığımın daha fazlasını ödediğimi düşünüyorum. Devlete ve millete para lazım. Ülkemiz için olmazsa olmaz ama vatandaşı da düşünmeleri gerekiyor. Faturalara bu kadar fazla yansıtılmamalı. 


DÜŞÜNDÜKLERİNİ, DÜŞÜNMÜYORUM 
Mustafa KARA: 200 liraya yakın fatura ödüyorum. Dağıtım, okuma bedeli diye bir sürü para alıyorlar. Hadi okuma bedeline razıyız ama dağıtım bedeli diye bu kadarı yansıtılmamalı. Adaletsizlik oluyor. Bize bildirmeden zam getiriyorlar. Vatandaşı düşündüklerini düşünmüyorum.  


LÜZUMSUZ KESİNTİLER VAR 
Hayati ÜNAL: 130 lira ve 140 lira olarak ödeme yapıyorum. Bana göre çok lüzumsuz kesintiler oluyor ve fazla para ödüyoruz.  Yapılmaması gerekiyor ama yapılıyor. Bunu yapanların düşünmesi gerekiyor. Vatandaşın hali zaten ortada. Görmelerini ve düzeltmelerini istiyorum. 


ADİL DEĞİL  
Hikmet ÖZKAN: Kullanma tutarıma rağmen fazladan para ödüyorum. Birçok şey adil değil. Sadece elektrik faturası değil, birçok faturada saçma bedeller ödüyoruz. Düşünmeye gerek yok, her şey ortada. 


DEVLET BÜYÜKLERİMİZ BUNU GÖRSÜN 
Servet CANBOLAT: 150 ve 200 lira civarında ödemelerim oluyor. Yarısı benim kullandığımsa eğer, diğer yarısı başka bedeller oluyor. Allah insaf versin diyorum. Devlet büyüklerimiz bunu görsün ve bilsin. Bu kadarı yeter. Dar gelirli vatandaşlarımızın ve hiç kimsenin hakkı yenmesin. 


BİR ÇÖZÜM BULUNMALI 
Resul HOCA: En son 150 lira ödemiştim. Çok az kullanmamıza rağmen yüksek faturalar geliyor. Dokümanlara baktığımda üçte birini kullandığımı diğer geriye kalan ücretlerin başka şeyler olduğunu görüyorum. Kesinlikle bu iyi bir şey, mantıklı bir şey değil. Vatandaşı sıkıntıya sokup, elektrik şirketlerine para kazandırılıyor. Buna bir çözüm bulunmalı. 


Haber: Hande ONAT - Emre ÖNCEL – Mustafa İNAN


 

Yorumlar (0)
18°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 17 Ekim 2019
İmsak 05:17
Güneş 06:42
Öğle 12:25
İkindi 15:27
Akşam 17:58
Yatsı 19:18