banner1365

banner1345

Samsunlulara göre adayların açıklanmamasının nedeni taktik savaşı

banner1357

Yerel seçimler öncesinde birçok ilde adaylarını açıklayan AK Parti, henüz Samsun ilçelerindeki adaylarını açıklamadı. Konuyu değerlendiren Samsunlular gecikmenin nedenini ‘Cumhur ittifakı’na bağlarken bunun bir taktik savaşı olduğunu belirtti

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 09.01.2019, 09:16 09.01.2019, 10:29
banner1353

Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi ekibi sokağın nabzını tutmaya devam ediyor. Ekibimiz Samsunlu vatandaşlara, “Samsun AK Parti İlçe Belediye Başkan adayları hala açıklanmadı. Bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz?” diye sordu. Samsunlu vatandaşlar, AK Parti’nin ilçe belediye başkan aday açıklamasının gecikme sebebini ittifaktan kaynaklı olduğunu söyledi. Aynı zamanda siyasette deprem yaşandığını ve 31 Mart yerel seçimlerin yaklaşmasından kaynaklı en kısa sürede açıklanacağını tahmin ettiklerini söylediler. 

İşte Samsunluların görüşleri şu şekilde:
 
DAHA FAZLA UZATMAZLAR  
Şükran BATUR: Siyasetle alakalı hiç fikrim yok. Adayların bile kim olduğunu henüz bilmiyorum. Fakat kısa bir süre kaldığı için bu durumu daha fazla uzatacaklarını zannetmiyorum. En kısa zamanda hatta önümüzde ki günlerde açıklayabilirler. Benim aklımda netleşen bir şey yok. Adaylar hakkında fikir sahibi olduğumda karar vereceğim.
 
PARTİLER TAKTİK UYGULUYOR  
Talat AKÇAY: Bence bir taktik uyguluyor olabilirler. Bizde İlkadım’ı, Büyükşehir’i merakla bekliyoruz ama partiler açıklamak için birbirlerini bekliyor olabilir. Birbirlerine taktik uyguluyorlar diye düşünüyorum. AK Parti ve MHP, Samsun’da oldukça karışık günler yaşıyor. İttifak’ın olması da açıklamayı geciktirmiş olabilir. Benim için aday önemli olduğu için kararım netleşti diyebilirim. 

İTTİFAK GECİKTİRMİŞ OLABİLİR  
Vural DURGUN: Cumhur ittifakı olduğu için AK Partinin, MHP’ye bırakacağını düşünüyorum. İttifakta anlaşmazlıkların olduğunu düşünmüyorum ama ittifakın olması, aday konusunda geciktirme olmasına sebep olabilir. Yerel seçimler için düşüncelerim henüz netleşmedi ama adaya bakarak netleştireceğim. 

SİYASETTE DEPREM YAŞANDI 
Fehmi Sezer YALÇIN: Son zamanlarda siyasette yaşanan depremler, il başkanlarının görevlerinden alınması adayların açıklanmasını geciktirmiş olabilir. Çünkü iki parti yöneticileri birbirini suçladı ve ittifaka aykırı davrandı. Bana göre AK Parti İlkadım’ı, MHP’ye bırakmalı. Geçen dönem AK Parti yaptı, bu dönem MHP yapmalı. 

İTTİFAK OLMAMALIYDI 
Mehmet YAZICI: Sandığa bile gitmek istemiyorum. Ortalık çok karışıktı. İttifakın olmasını istemezdim. Olduğu için adaylar gecikti. Herkes kendi adamıyla ve kendi gücüyle yolunda ilerlemeliydi. İttifak yaparak ortalığı karıştırdılar şimdi adayların belirlenmesini bekliyoruz. O yüzden ben bu durumdan hiç memnun değilim.
 
UYGUN ZAMANI BEKLİYORLAR  
Sıtkı SARA: Açıklanmadığına göre henüz zamanı değil. Mutlaka açıklayacaklar ama bazı sıkıntılar sebebiyle açıklamamışlardır. Önümüzdeki günlerde açıklamalarını bekliyoruz. Fakat ben adayların belirlendiğini ama açıklamayı geciktirdiklerini düşünüyorum. Kararını verecek olanlar çoktan vermişlerdir. Açıklamak için uygun bir zaman bekliyor olabilirler. 

İTTİFAK ZORLAŞTIRMIŞ OLABİLİR  
Mehmet BULUT: Neden açıklanmadığını henüz bende bilemiyorum ama açıklanmasını merakla bekliyorum. Açıklanmamasında birçok sebep olabilir. İttifak yapılması bazı şeyleri zorlaştırmış olabilir. Benim için parti ve aday eşit şartlarda önemli ve ben değerlendirmemi yaptım,  kararımı netleştirdim. 

İTTİFAKTAN KAYNAKLI 
Hayati ÜNER: Mutlaka sıkıntı vardır. Büyük ihtimalle ittifaktan kaynaklı gecikmiştir. Son zamanlarda Samsun’da ittifak gündemde. Tabi karar onların, kendilerinin bileceği bir iştir. Benim kararım henüz hiçbir şeyde netleşmedi. Parti ve adaya önem verdiğim için biraz zaman sonra netleşeceğini düşünüyorum. 

KAYBEDECEKLERİNİ BİLİYORLAR 
Ahmet YENİ: Kaybedeceklerini bildikleri için açıklamayı geciktiriyor olabilirler. İttifak yaptılar ama tabanları birbirlerini istemiyor. Parti düşünceleri birbirine uygun değil. O yüzden sıkıntı yaşıyor olabilirler. Ben partiye bakarak değerlendirdiğim için kararım çoktan netleşti.
 
İTTİFAKTAN DOLAYI KARARSIZLIK 
Bülent TAŞKIN: İttifak yaptıkları için adaylarda kararsız olabilirler. Hala düşünüyor da olabilirler. Fakat artık seçimler yakınlaşıyor. Açıklamasını herkes merakla beklediği için birkaç güne açıklanır diye düşünüyorum. Benim için adayın önemi yok. Ben partimin peşinden gideceğim. AK Partinin göstereceği aday, gücünü zaten partiden alacak. Ben partimden memnunum ve öyle devam edeceğim. 

Haber: Hande ONAT – Emre ÖNCEL – Esra SALMAN
 

Yorumlar (0)
banner1363
18°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 17 Ekim 2019
İmsak 05:17
Güneş 06:42
Öğle 12:25
İkindi 15:27
Akşam 17:58
Yatsı 19:18