banner1313

banner1346

banner1345

banner1334

Samsunlular yeni askerlik sistemine destek verdi

Samsun Medya Grubu olarak, Samsunlulara yeni askerlik sistemiyle ilgili düşüncelerini sorduk. Samsunlular, yeni sisteme büyük destek verdi

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 25.04.2019, 09:13 25.04.2019, 09:20
banner1343

Yeni askerlik sistemi ile ilgili sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Yurdumuzun dört bir yanında milyonlarca genci yakından ilgilendiren yeni askerlik sistemiyle ilgili açıklamalar gelirken, ayrıntılar ise merakla bekleniyor.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yaptığı açıklamada yeni askerlik sistemiyle ilgili düzenlemenin çok kısa zamanda Meclis'e geleceğini ifade etti. Akar, yeni askerlik sisteminde hem erbaş ve erlerin hem de bedelli olanların bir ay temel  eğitim alacaklarını, bunun sonunda bedelliye ayrılanların askerlikle ilişkisinin  kesileceğini bildirdi.

Peki, merakla beklenen yeni askerlik sistemiyle ilgili Samsunlular ne düşünüyor? İşte yanıtı...

ÇAĞIMIZ TEKNOLOJİ ÇAĞI
Rıfat SALTIK: Askerlik komple kalkmalı, paralı hale gelmeli.  Çünkü çağımız teknoloji çağı artık her şeyi teknolojiyle halledilebilir. Bence isteyen askere gitsin isteyen gitmesin. Hem insanlar işinden gücünden olmamış olur. Düşüncem bundan yana.  

HERKES İYİ BİR ASKERLİK YAPMALI
Ahmet ATALAY: Ben bu sistemi onaylamıyorum. Çünkü herkes iyi bir askerlik yapmalı, Türkiye ye bu yakışır. Parası olmayan askerlik yapıyor parası olan bir ay yapıyor askerlikten muaf oluyor. Hani herkes Türkiye için savaşıyordu. İşin aslına gelince herkes kaçıyor diye düşünüyorum. O yüzden onaylamıyorum. 

MANTIKLI BULUYORUM
Fehmi AKKAYA: Bu şekilde olması gayet mantıklı olacağını düşünüyorum. Çünkü garibanlar askerlik yapıp, zengin olanlar yan gelip yatarsa bu vatandaşlığa sığmaz.  Bu yüzden bu sistemi onaylıyorum ve mantıklı buluyorum. 

ÇOK GÜZEL BİR SİSTEM OLUR
Feyyaz YEŞİL: Askerlik yapacak olan gençlerimiz için çok güzel olacağını düşünüyorum. Çünkü aldıkları maaşla bir birikim yapabilirler, ihtiyaçlarını giderebilirler. Askerlikten dönüşte en azından bunu değerlendirebilirler. Bence çok güzel bir sistem olur. 

EKONOMİK AÇIDAN KATKISI OLABİLİR
Ahmet KANOĞLU: Bu kadar kısa bir sürede askerin yetişmesini uygun bulmuyorum. Çünkü yarın, bir gün bir savaşta silahı kullanabilecek bir hale gelebilecek mi askerlerimiz?  Ama memleketin ekonomisi açısından bakıldığı zaman belki bu durumun bir katkısı olabilir. 

ÖRF VE ADETLERİMİZE UYGUN DEĞİL 
Mehmet ERTÜRK: Para verip askerlik yapmaya karşı çıkıyorum. Çünkü bedelli askerliği örf ve adetlerimize uygun bulmuyorum. Maaşlı bir şekilde askerliğe devam etme olayı bizim zamanımızda da vardı. Ama genel olarak bakıldığında maaşlı sistem gençlerimiz için güzel bir fırsat. 

AYRIMCILIK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM
Erol ERİM: Parası olan askerlik yapmıyor, olmayan ise yapmak zorunda kalıyor. Bunun da bir ayrımcılık olduğunu düşünüyorum. Askerlere eşit bir şekilde davranılmasını umuyorum ve böyle olmasını da istiyorum.

CUMHURBAŞKANIMIZ NE DİYORSA O 
Ahmet ÖNCÜ: Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ne diyorsa ve ne yapıyorsa doğrudur. Bu konu hakkında benim düşüncem önemli değildir. Cumhurbaşkanımız ne diyorsa o olmalıdır. 

DESTEKLİYORUM 
Zafer KÖKTAN: Bu duruma olumlu yönden bakıyorum ve destekliyorum. Zaten askerlik artık profesyonel hale geldi bu durumda bizim için çok iyi olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden gelecek bu sisteme olumlu yönden bakıyorum. 

ENGEL TEŞKİL EDİYORDU
Arslan ERDAM: Çok güzel bir sistem olacağını düşünüyorum. Çünkü askerliğin zorluklarını ortadan kaldırmış oluyor. Bu zamana kadar olan askerlik sistemi Türk insanlarımızın önüne engel teşkil ediyordu. Bundan sonra gençlerimiz için her şeyin daha güzel olabileceğini düşünüyorum, bu nedenle de bu sisteme olumlu yönden bakıyorum. 

Ebru ÖZTÜRK- Hande ONAT
 

Yorumlar (0)
20°
açık
Namaz Vakti 22 Eylül 2019
İmsak 04:50
Güneş 06:15
Öğle 12:32
İkindi 15:57
Akşam 18:39
Yatsı 19:59