banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Samsunlular uyuşturucuya karşı!

banner1357

Samsunlular, uyuşturucu kullanımına karşı olduklarını, devletin imkanları kullanıp bilinçlendirme ve eğitim çalışmalarını arttırması gerektiğini dile getirdi

SAMSUN SOKAK RÖPORTAJI 26.07.2019, 09:40 26.07.2019, 09:48
banner1353
banner1375

Samsun Medya Grubu' bağlı Samsun Canlı Haber TV mikrofonlarına konuşan vatandaşlar, "Uyuşturucu kullanımına karşı ne gibi önlemler alınmalıdır?" sorusunu cevapladı.

İşte alınan yanıtlar:

AİLE ÖNEMLİ

Mahmut BAZLI: Uyuşturucu kullanan çocukların ailelerinde kopukluklar mevcut. Bu yüzden en önemli faktör aile ve eğitim. Herkes çocuğuna sahip çıkmalı. Bir ailenin eli her zaman çocuğun üzerinde olursa kötü alışkanlıklara başlanmayacağını düşünüyorum. 

EN BÜYÜK GÖREV...
 

Osman AKAR: Aile, çocuğunu nasıl yetiştirirse çocuk da öyle devam edecektir. Bunun için en büyük görev ailelere düşüyor. Çocuklarının arkadaşlarını iyi analiz etmeli, üzerine düşmeli ve yanlışlarını söylemelidir. Bunları yapmazsak uyuşturucu, alkol gibi zararlı maddelerin önüne asla geçemeyiz. 

BİLİNÇLENDİRMELİYİZ    

Mürsel ÇAKIR: Uyuşturucuya karşı en büyük önlemi bizler çocuklarımıza sahip çıkarak alabiliriz. Çocuğu boş bıraktığımız zaman her kötü alışkanlığa yönelecektir. O yüzden bu konuda en önemli faktör ailedir. Çocuklarımızı bilinçlendirmeliyiz. 

DAHA SIKI YÖNETİM 

Hasan AKBAŞ: Vatandaş olarak uyuşturucu satıcılarının önüne geçmeli, devletimiz de sıkı yönetim uygulamalıdır. Ayrıca ailelerin hassas davranmasıyla birlikte durumun daha iyi olacağını söyleyebilirim.

EĞİTİM VERİLMELİDİR

Selahattin DEMİRCİ: Aile çocuklarını yetiştirirken, nereye gittiğini, kiminle arkadaşlık ettiğini bilmesi gerekiyor. Daha sonra hem ailenin hem de çocukların bilinçlendirilmesi için kurum ve kuruluşlarda eğitimler düzenlenmelidir. Biz bilinci ne kadar fazla arttırırsak çocuklarımızı uyuşturucudan uzak tutabiliriz. Son derece karşıyım.

KİMSE KULLANMASIN 

Havva DEMİRCİ: Uyuşturucuya karşı öncelikli olarak devletin önlem alması gerekiyor. Okullarda eğitim verilmeli. Çünkü aileler ekmek parası kazanmanın peşinde oldukları için bu konuları göremiyor olabilirler. Haliyle çocuk da tek başına kalıyor. Kesinlikle kimse kullanmamalı.

ÖNLEM ALINMALI 

Sezer DARICI: Okulların önündeki satıcıların engellenmesi ve  devletin ilgili kurumlarının uyuşturucu kullanımı konusunda önlem alması gerekiyor.  Bunlar ne kadar çözüm olabilir bilmiyorum ama vatandaşların da mutlaka eğitilmesi ve bilinçlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. 

CEZA VERİLMELİ 

Cemal İPEK: Vatandaşın uyuşturucuya karşı bir önlem alabileceğini düşünmüyorum. Bunun için devletintsadece uyuşturucu satıcılarına değil, kullanan kişilere de  gerekli cezayı vermesi şart.
    
MÜCADELE EDİLSİN

Yücel UYSAL: Uyuşturucu kullanımı başlı başına çok kötü bir durum. Bu konuya özel olarak bakılmalı ve devletin bu  imkanlarını kullaması gerekir. Hiç bir ailenin canı yanmasın. Mücadele edilsin. 

TAKİP EDİLMELİ

Yaşar ŞENYER: Uyuşturucu satıcılarının ve kullanıcılarının takibi  daha sıkı yapılmalı.  Güvenlik güçlerinin birlik içinde olup, önlem alması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca çocuklarımıza iyiyi ve kötüyü anlatabilmemiz bizim de eğitimli olmamız gerekiyor.

Ebru ÖZTÜRK, Ekrem ASLAN
 

Yorumlar (0)